Divadlo Petra Bezruče

Transky, body, vteřiny

Premiéra: 25.1.2019. Dramaturgie: David Košťák, Kateřina Menclerová. Výprava: Lenka Odvárková. Hudba: Matej Štesko. Režie: Tomáš Dianiška.
1:40x


Nová česká hra inspirovaná skandálním osudem československé atletky, jejíž sportovní úspěchy byly vymazány z naší novodobé historie. Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a psychopatických diktátorů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Zdena. Mocná princezna zocelená žárem olympiád. Tretry, vášeň, nebezpečí. Její odvaha změní svět. Co na tom, že jí pod nosem raší tmavý knírek - hlavně když na běžecké dráze trhá rekordy. Brzy se stane miláčkem Československa a celého atletického světa. Ale ti, které nechává za sebou, se začnou pídit po příčinách jejího úspěchu...
v inscenaci je použito stroboskopických nebo jiných silně zábleskových efektů
Cena divadelní kritiky: Inscenace roku roku 2019
Cena divadelní kritiky: Nejlepší poprvé uvedená česká hra
anketa portálu i-divadlo.cz... Jakub Burýšek: Nejlepší mužský herecký výkon roku 2019 (činohra) - redakční volba
Divadlo Petra Bezruče
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
82 %
náš tip
Tip od redaktorů: Kateřina Jírová, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Lukáš Dubský  Tip od redaktorů: Kateřina Jírová, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Lukáš Dubský  Tip od redaktorů: Kateřina Jírová, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Lukáš Dubský  Tip od redaktorů: Kateřina Jírová, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Lukáš Dubský
82471000
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (52)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 2.3.2020, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
T. Dianiška ve svém stylu zpracoval další pozapomenutý pozoruhodný osud, konkrétně ženské atletky v mužském těle. Neopomněl humor, ale tentokrát se mu v uchopení vážnějších stránek problematiky dařilo o poznání méně než v jeho nedávných počinech. Jako režisér dosud nejčastěji pracoval se spřízněnými lidmi z vlastního souboru, obstál i se souborem Bezručů a inscenaci ukočíroval po všech stránkách. V nelehké hlavní roli si J. Burýšek skvěle poradil s nebezpečně křehkou hranicí, kdy se jeho kreace mohla stát karikaturou. Další herci ve zkratce umně ztvárnili několik rolí.
Kateřina Jírová 80 % Tip Kateřina Jírová
(zadáno: 20.1.2020, počet hodnocení: 309)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně zdramatizovaný příběh špatného odhadu porodní báby. Jak Zdenda dospívá, je jasné, že je to muž, ale všichni se podřídí ženskému jménu. Příběh silné osobnosti, která veškeré trampoty zvládla bez psychologů a psychofarmak. Stačí jen předběhnout divočáka. V hlavní roli exceluje J. Burýšek a v dvojroli P. Gajdošíková, jejíž postava je dotvářena velmi ženskými kostýmy. Ostatní herci střídají různé role v krátkých scénkách. Text hry působí hodně vesele, zvláště při scénkách z tréninku v chlapeckém oddílu. Domnívám se, že na černý humor se autoři soustředili proto, aby se a ani diváci z těžkého tématu nezbláznili. (18.1.)
Lukáš Holubec 90 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 25.12.2019, počet hodnocení: 663)
přínosný / zajímavý komentář
--- Ani nejrychlejší neuteče předsudkům --- (více v článku na blogu)
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
(zadáno: 1.11.2019, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně napsáno! T. Dianiška opět dokazuje, že opravdu umí. Silný příběh, jenž stojí za to vidět a je jen dobře, že se takto přenesl na divadelní prkna a dostane se tak více do podvědomí širší veřejnosti. Musím přiznat, že až do shlédnutí této hry jsem neměl ponětí, že se něco takového stalo a jsem rád za tuto osvětu. Po divadelní stránce vše funguje jak má, dramatické momenty jsou vyváženě a vkusně odlehčeny, atmosféru dokresluje dobře zvolená dobová hudba a herecké výkony jsou rozhodně přesvědčivé. Za vyzdvižení stojí jistě J. Burýšek a též P. Gajdošíková. Jednoduše po všech stránkách prostě dobrá práce. 85%
Lukáš Dubský 80 % Tip Lukáš Dubský
(zadáno: 27.6.2019, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Dianiška zpracoval osudy pozapomenuté atletky Zdeny Koubkové, která vytvořila světový rekord v běhu na 800 metrů, než testy prokázaly, že se ve skutečnosti narodila jako muž. Autor a režisér tradičně drolí příběh do série dobře pointovaných scén. Dokáže v nich skloubit humor (místy velmi hrubozrnný), naturalismus, dojemné i mrazivé okamžiky. Jakkoliv to na první pohled může vypadat jako nesourodý koktejl nápadů, nakonec se z toho vyloupne příběh až bolestivě popisující lidské předsudky, neschopnost přijmout jinakost. Výrazný je v hlavní roli Jakub Burýšek i ostatní bezručovští herci přistoupili na Dianiškův styl.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Mamaria 100 %
(zadáno: 12.9.2020, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Boží hra, transky proto, že jste celou dobu v tranzu z toho tempa, střihů, nápadů a hlavně z Jakuba Burýška. Velký dík všem tvůrcům i hercům...
J.anek 100 %
(zadáno: 11.9.2020, počet hodnocení: 323)
přínosný / zajímavý komentář
Krom toho, že Dianiška je bůh a že dokáže vyvolat smich, zhnusení i dojetí v jedné chvíli, jsem měl tu čest poprvé vidět hrát Jakuba Burýška. Hlásím se tímto do jeho fanklubu a miluju ho a chci ho vidět hrát denně.
Falos 70 %
(zadáno: 10.7.2020, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
skvelej jakub buryek
Janis 50 %
(zadáno: 19.2.2020, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tomáš Dianiška se mi zdá být Troškou českého divadla.
Inscenace mi přišla konformní, plytká a povrchní, sestavená z nehlubokých skečovitých výstupů, ke konci už i dost nuda.
Jerman 90 %
(zadáno: 6.2.2020, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Dianiškova hra se volně inspiruje osudem známé transsexuální prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové. Podobně jako v Mlčení Bobříků (Divadlo Pod Palmovkou) autor i zde osvědčil, že je schopen uchopit závažné téma a interpretovat je odlehčenou až kontraverzní optikou. Výborně vystižená národovecká atmosféra První republiky a přesvědčivý Jakub Burýšek v hlavní roli transsexuála. Tomáš Dianiška svojí invencí patří jednoznačně k nejzajímavějším tvůrcům současného českého divadla. Psáno z pražského pohostinského představení v Dlouhé, kde publikum odměnilo "Bezruče" potleskem ve stoje.
Michvon 70 %
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Dianiška je lepší dramatik než režisér. To se ukazuje při srovnání např. s Mlčením bobříků.
Téma skvělé, herci dobří.
Vřele doporučuji, určitě stojí za pozornost.
Čiko 60 %
(zadáno: 26.1.2020, počet hodnocení: 740)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Po přečtení zdejších anotací jsem pořád čekal, kdy přijde ten pomyslný vrchol, který popostrčil procentuální ručičku na nadprůměrných 84% a najednou byl konec. Chápu, že je to zajímavé téma jednoho lidského osudu, ale tím to pro mě končí. Inscenace mi přišla příliš kolážovitá, místy až estrádní. Vlastně mě nezaujal nikdo z účinkujících...
House Pachodi 60 %
(zadáno: 23.1.2020, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Téma zajímavé, herci dobří, zpracování ucházející - ale něco mi na tom zkrátka nesedělo, nijak mě to nezasáhlo. Těch aktuálních 83/84 mi pocitově přijde trochu moc.
Vladimír Rogalewicz 70 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 616)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Kam chodí Tomáš Dianiška na životopisné náměty svých her? Tentokrát vytvořil text, který je zajímavý, objevný a navíc ukazuje, jak dokážeme být zlí na někoho, kdo je odlišný. Hra svým námětem i (znamenitým) provedením rezonuje se světem mladších generací. K umění, dokonalosti a plnému hodnocení má však daleko. Zatímco první polovina byla strhující, druhá polovina (možná jen poslední třetina) výrazně ztrácela tempo a začínala nudit. (Divadlo v Dlouhé, Praha, 18.1.2020)
Weller 80 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně provedené, zábavné i drsné, spousta osvěžujících nápadů, jen to tak úplně příběhově nedrží pohromadě. Taková sbírka obrazů ze života Zdeňky. Bylo by zajímavé vidět stejné téma třeba v komorní verzi a víc se zaměřit na osobnost hlavní postavy. V každém případě doporučuji a chválím ostravskou scénu ("!!!").
Petr Zimák 90 %
(zadáno: 26.11.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý zapomenutý příběh.
Diogenes 70 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Téma hry velmi aktuální, povedené, nezasáhlo mě to však tolik, jako jiné inscenace DPB z poslední doby.
MMK 100 %
(zadáno: 4.11.2019, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Divadlo v Celetné. Jak jsou "obyčejní" lidé krutí k těm, co se odlišují, a naopak čeho jsou ti odlišní schopni, aby mohli žít v klidu a měli přátele.
Llydeb 80 %
(zadáno: 3.11.2019, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Hra osciluje mezi komickým a tragickým, čímž je dosaženo působivého napětí. Dramatický příběh z dramatické doby, který si budu pamatovat. Snad už jsme jako lidé laskavější.
Plšík 70 %
(zadáno: 1.11.2019, počet hodnocení: 523)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Denisa H. 90 %
(zadáno: 1.11.2019, počet hodnocení: 307)
přínosný / zajímavý komentář
99 %. Nedokážu pojmenovat, co mi do 100ky chybělo, ale to je jedno. Bylo to skvělé! J. Burýšek byl výborný. To snad až není fér, kolik různého talentu se sešlo v jednom člověku - při zpěvu mě zasypala regulérní husina! Hodně mě zaujala i M. Matulová. A pak všichni ostatní, de facto bez rozdílu. Scéna i hudba - parádní. Přestože jsem se x let věnovala atletice a zrovna běhu, nikdy jsem o Z. Koubkové neslyšela. Bezručům s Dianiškou se podařilo Zdeňku/-a představit či vzpomenout neobyčejně krásným, citlivým a přesto místy i vtipným způsobem, který právem zvedl diváky ze sedadel Div. v Celetné!
Studený Čumáček 80 %
(zadáno: 31.10.2019, počet hodnocení: 248)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Divadlo v Celetné
Co nás utváří? To, co jsme a čím si musíme projít, nebo hraní "společenských" rolí? Zdena to řekne po svém...
Úžasný Jakub Burýšek jako Zdena/Zdeněk naplňuje svůj úkol fyzicky i psychicky, podporován Pavlou Gajdošíkovou a Markétou Matulovou, aniž by se stal karikaturou. Nejde pominout ani Michala Sedláčka a jeho ostrý balanc mezi komikou a tragikou.
Dojemný a přitom špinavě čistý příběh o bolesti a touze běžet jako vlk a nenechat se předběhnout divočákem...
Koeman2 90 %
(zadáno: 27.6.2019, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý námět, skvělé obsazení (výborný Jakub Burýšek v hlavní roli Zdeny/Zdendy), strhují podívaná. Vynikající představení ostravského souboru o jednom nešťastném osudu výjimečné atletky/atleta na motivy skutečných událostí z naší sportovní historie.
Posibar 100 %
(zadáno: 26.6.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Dojemný příběh s perfektním hereckým nasazením. Creep po 100 minutách na jevišti, klobouk dolů....<3
Rivah 80 %
(zadáno: 25.6.2019, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektní Burýšek
Muggle.nka 100 %
(zadáno: 31.5.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Má to úplně všechno, co inscenace má mít! Dojemnost, nadsázku, humor (i ten černý), krutost a pravdivost. Radiohead mi zní v hlavě ještě teď a z výkonu Jakuba Burýška mrazí - to ostatně z celého příběhu. Za atmosféru, kterou jsem v divadle dlouho nezažila, dávám jasných 100 %.
Amandab 100 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto dokonalé!
Ester_L 80 %
(zadáno: 2.2.2019, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto boží inscenace! Bezruči válí. Emoce, slzy, dojetí, láska, legrace. Všechno.
Kedy 80 %
(zadáno: 14.10.2020, počet hodnocení: 85)
Prokop Dveře 100 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 48)
Lucas 80 %
(zadáno: 25.1.2020, počet hodnocení: 27)
Frankovka 90 %
(zadáno: 19.1.2020, počet hodnocení: 223)
Pin pin 100 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 35)
Fedorocko 60 %
(zadáno: 13.1.2020, počet hodnocení: 567)
Frank Shelley 80 %
(zadáno: 15.12.2019, počet hodnocení: 37)
Terazky 100 %
(zadáno: 1.12.2019, počet hodnocení: 47)
Suzana 70 %
(zadáno: 26.11.2019, počet hodnocení: 269)
Maryš 80 %
(zadáno: 21.11.2019, počet hodnocení: 18)
Petr.loyd 80 %
(zadáno: 18.11.2019, počet hodnocení: 22)
Eliskamikova 100 %
(zadáno: 4.11.2019, počet hodnocení: 22)
Anah 70 %
(zadáno: 2.11.2019, počet hodnocení: 184)
Peetra 60 %
(zadáno: 1.11.2019, počet hodnocení: 153)
Tarbík 90 %
(zadáno: 31.10.2019, počet hodnocení: 121)
Sprun 70 %
(zadáno: 24.10.2019, počet hodnocení: 26)
Janha 70 %
(zadáno: 11.9.2019, počet hodnocení: 123)
Fleurinka24 100 %
(zadáno: 5.8.2019, počet hodnocení: 7)
Dajcik 90 %
(zadáno: 26.6.2019, počet hodnocení: 197)
Kosan 80 %
(zadáno: 26.6.2019, počet hodnocení: 187)
Unionboy 90 %
(zadáno: 26.6.2019, počet hodnocení: 228)
LilianaVess 90 %
(zadáno: 18.6.2019, počet hodnocení: 85)
LuKrej 80 %
(zadáno: 9.4.2019, počet hodnocení: 45)
Janca525 80 %
(zadáno: 8.4.2019, počet hodnocení: 93)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.