Divadlo pod Palmovkou [Studio PalmOFF]

Mlčení bobříků

Premiéra: 12.2.2016. Dramaturgická spolupráce: Ladislav Stýblo. Výprava: Lenka Odvárková. Hudba: kol. Režie: Jan Frič.
1:15x


„Totalitní horor o nástrahách skautingu.“ Hra podle skutečné události o neuvěřitelném žertu skrytém v naší historii. Příběh z dávných časů, kdy na Letné stály sochy Bohů a prostý lid se krčil pod jejich krutovládou. Jen několik lidí se jim dokázalo vzepřít a bojovat proti nim. U devatenáctileté Bedřišky se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci. Dokáže rozdělat oheň bez pomoci Pepa a zná všechny sloky z Vlajka vzhůru letí. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní. Jediným možným řešením, jak dívku zachránit, se zdá být starobylá praktika vymítání. Již není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá skautingem...
14! v inscenaci je použito stroboskopických nebo jiných silně zábleskových efektů
v anketě portálu i-divadlo.cz:
významné umístění v kategorii Nejlepší inscenace roku 2016
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
75 %
náš tip
Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Jan Pařízek
75661000
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (75)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Iva Bryndová 90 % Tip Iva Bryndová
(zadáno: 13.3.2019, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
Dokonale absurdní "horor" o stejně absurdní situaci v hrůzném období politických procesů padesátých let. Využití vulgárních a kontroverzních prvků mu výborně pomáhá a ten až groteskně absurdní příběh o to víc zdůrazňuje. Skvělá hra a nesmírně povedená inscenace.
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 21.2.2017, počet hodnocení: 662)
přínosný / zajímavý komentář
--- Příběh za víc než za korunu --- (více v článku na blogu)
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 24.1.2017, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Pojmout vážné téma o komunistické perzekuci skautského hnutí jako ulítlý béčkový horor je originální a možná až překvapivě funkční nápad. Na první pohled to vypadá, že Dianiška s Fričem jen vrší na sebe surreálné a celkem kontroverzní scény. Ze vší té grotesknosti se ale vyloupnou hrůzy páchané ve jménu "budování socialismu" v 50. letech. To, že se část skautského hnutí proti inscenaci tak ostře vymezila, ukazuje na absolutní nepochopení toho, co chtěli tvůrci říct. Herecky povedené, přičemž vyniká hlavně T. Dočkalová. Místy trochu moc ukřičené, ale pobaví narážky na slavné filmové horory.
Jiří Koula 80 % Tip Jiří Koula
(zadáno: 30.12.2016, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Sečteno a podtrženo, ač se na první pohled mohou inscenace vystavěné na Dianiškových textech zdát jen jako blbinky pro pobavení (svého specifického publika, nejsou a ani se nesnaží být pro každého), nahlédneme-li pod tuto masku, můžeme spatřit samotné základy lidskosti či konkrétního uspořádání společnosti. A to platí aktuálně hlavně pro Mlčení bobříků. Více viz blog.
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 8.12.2016, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Kolegové se shodli na zařazení inscenace mezi redakční tipy, já jejich názor nesdílím. Oceňuji upozornění na kuriózní příběh kolem skutečné totožnosti ženy na někdejší korunové minci. Smysl má, že inscenátoři k „hrdinům“ pouze obdivně nevzhlíželi, nýbrž jejich hrdinství relativizovali; dobro a zlo se v této interpretaci nejevily tak jednoznačně. Problém však je ve způsobu a míře nadsazení, byť herecky precizně zvládnutého. Drsný humor pobaví, ohlasy a divácký úspěch ukazují, že poetika nemálo příznivců má. Nicméně výsledek se může někomu jevit jako podivný pel mel bez valné vypovídací hodnoty.
Pavla Haflantová 70 %
(zadáno: 6.5.2016, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Líbí se mi způsob, jakým autor představil málo známý příběh odvážné skautské vedoucí. Navíc se tvůrcům povedlo pobouřit část skautské obce - a v dnešním Česku pobouřit divadlem, to už je opravdu dobrý výkon!
Veronika Boušová 70 %
(zadáno: 28.3.2016, počet hodnocení: 277)
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 22.3.2016, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
Uznávám nesporné kvality, originalitu i přínosnost celku, nemohu ale nedodat, že hyperbolické pojetí bylo pro mě místy až zbytečně moc HYPER aneb míň je někdy pro adekvátní vyznění víc.
Jan Pařízek 70 % Tip Jan Pařízek
(zadáno: 16.2.2016, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Komediální perverzní horor o boji imperialistické skautky se zvrácenou ideologií komunistického režimu. Aneb je to rozhodně úlet. Ale úlet, který má dobrou myšlenku a není jen o bezúčelném vršení jedné šílené scény za druhou. Ano, je tam několik scén a obrazů, které mi nedávají velký smysl. Nicméně také spousta těch, jež se povedlo dobře vystavět, zajímavě zpracovat a které rozhodně upoutají a pobaví. Ani herecké výkony nijak nezklamou a za sebe rád vyzdvihuji skvělou T. Dočkalovou. Celkově stojí za pozornost. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Ivo Železný 50 %
(zadáno: 27.9.2020, počet hodnocení: 228)
přínosný / zajímavý komentář
Nějak se s kusy Tomáše Dianišky míjím. Kromě Bezrukého Frantíka. Ptákoviny rád, ale zjevně ne tento typ. Toto je druhý případ. Kouř byl.
Tompal 90 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Kromě toho, že na povrchu je to velmi zábavné, pod tím je skvěle vystavěný příběh a ještě pod tím důrazné volání po lidské svobodě a protest proti hloupým totalitám všeho druhu. Takže divadlo pro každého v absolutně pozitivním smyslu. Smršť, která vás na začátku uchvátí a pustí vás až na konci pobavené, poučené, zamyšlené, anebo co chcete jiného. Herecky bravurní.
Kristián F. 70 %
(zadáno: 21.12.2019, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Hororová kabaretní groteska Tomáše Dianišky řešící otázku komunistického útlaku. Ani v této hře nechybí drsný humor, který je pro autora typický. Ve hře se vyskytuje i Gottwaldova busta, která je využita k ideologickému pomatení Bedřišky Synkové.
Barbora 90 %
(zadáno: 6.11.2019, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Zatím to nejlepší, co jsem od T. Dianišky na Palmovce viděla. Tahle inscenace má přesně to, co od divadla očekávám. Od začátku do konce je divák v napětí, trne hrůzou, zasměje se, přemýšlí. Někomu by možná mohla vadit řada obscénních scén, ale nejsou prvoplánové, naopak podtrhují smysl sdělení, tj. ukázat komunistické perzekuce jako zrůdné praktiky vůči bezmocným lidem. Herecké výkony skvělé, scéna i masky, dobře vystavěný příběh a navíc jsem se dozvěděla něco nového z české historie. Takže - stojí to za to vidět.
Lusilda 80 %
(zadáno: 16.10.2019, počet hodnocení: 75)
přínosný / zajímavý komentář
děsivá noční můra, která je ale obrazem reálných hororů. To zpracování sedlo.
Kuba_r 80 %
(zadáno: 16.6.2019, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Je dobře, že se na tak vážné téma umí někdo podívat s nadhledem. Dianiška říká, že nechce dělat velké umění. Ale tohle je velké umění v rámci žánru, ve kterém pracuje.
R.JELEN.21 70 %
(zadáno: 11.4.2019, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Je třeba říci, že tohle nesedne ve 100 % úplně všem. Některé scény jsou trošičku více naturální, některé to berou trošičku vice na sílu. Já osobně po tom co jsem vydržela sedět na hře Něco za něco (za mě je to skutečně daleko za hranicí toho co jsem schopná snést) jsem se tady bavila. Jedna věc mi vadí a vadila mi i zde a to plivání a ta pěna od úst. Nicméně určitě to stojí za shlédnutí ;)
Jerman 90 %
(zadáno: 4.4.2019, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající inventivní Fričova režie (vedle Velvet Havel podle mě nejpřesvědčivější v posledních 4 letech) vděčné Dianiškovy předlohy. Skutečný (i když absurdní) příběh z temných padesátých let propojující potlačení skautingu a tvorbu mince české koruny, je transformován do horrové fantasmagorie, z které pěkně mrazí. Herci výborní, nejvíce zaujme Dočkalová.
Michvon 80 %
(zadáno: 6.8.2018, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal...
Antioch 70 %
(zadáno: 4.4.2018, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 4.4.2018
Kliste 50 %
(zadáno: 28.10.2017, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Stále jsem se nerozhodla, jestli se mi představení líbilo či nikoliv. Rozhodně mu nelze upřít neotřelý projev, herci hráli přesvědčivě, ale expresivnost v některých momentech a stroboskopové efekty mi přišly přehnané.
Suzana 60 %
(zadáno: 17.10.2017, počet hodnocení: 269)
přínosný / zajímavý komentář
65% herecky sladěné - viděno s Anežkou Kubátovou, scénograficky promyšlené - stan není vizuální překážkou. Vulgarity, psychické a fyzické násilí - nic pro puritány, ale pro přemýšlivé a zvídavé jistě přínosné představení, které ve svém průběhu neztrácí tempo. Některé historické paradoxy jsou nejen úsměvné, ale i povzbudivé.
Poulet 30 %
(zadáno: 16.10.2017, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Pěkně udělaný (hudba, světla..), herci dobrý....ale ta hra sama o sobě...jakože ulítlý věci mám ráda, tohle ale byl fakt nesmysl, vtipný to nebylo, sex všude mi přišel trapnej...mít to přestávku, odejdu.
Kotzova 30 %
(zadáno: 15.10.2017, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Smutné vítězství formy nad obsahem.
Mau 30 %
(zadáno: 13.10.2017, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
veliké rozpaky, toto představení šlo úplně mimo mě, pardon
Vratislav Honzálek 70 %
(zadáno: 29.6.2017, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Pro někoho asi docela přepálené představení obsahují snad vše - skauting, zombie horror, komunistický proces, vydírání, narážky na různé filmy (Pulp Fiction) - leckdo tedy může být spíše nepříjemně překvapen.
Já jsem byl naopak s tou šílenou hrou plnou absurdit spokojen. Velké zvýraznění všeho je potřeba. Párkrát jsem se musel u něčeho smát nahlas, až na mě kamarádi nechápavě koukali. Hodně to připomínalo Noc oživlých mrvol od D.Drábka-http://www.ceskatelevize.cz/porady/10558215126-sm-kabaret/214542157500002-kabaret-ozivlych-mrtvol/
Skvělé herečky(a herci)!
65% (averze na znásilnění-> -15%)
Koeman2 90 %
(zadáno: 27.6.2017, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Totalitní horor o potlačování skautingu v Československu. Drsné, provokativní, krvavé, zábavné a... mrazivé. Bravo všem 4 hercům, skvělé výkony.
Zizkov 60 %
(zadáno: 19.5.2017, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Áčkové provedení Béčkového horroru s aspirací na přesah díku nápadu. Nicméně to pitvoření, neustálé souložení a kruťárny se během představení nějak omrzely. Ale vidět se to dá.
PS Zvláštní ocenění za doslovné přidušení výfukovými plyny, to si jinde nedovolí :)
Sherly 80 %
(zadáno: 19.5.2017, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
Obdivuju ty herce! Tenhle kus budete asi chvíli rozdýchávat, připravte se na něco co jste v divadle asi ještě neviděli, repsektive za začátku je to ultra ujeté a pak to začne dávat smysl a je pravda, že se zasmějete, ale pak vám to přijde prostě strašné, ale jak říkam ti herci... to jsou neuvěřitelné výkony. Doporučju odvážným!
Dzaamek 80 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Různé vulgarity a sexuální náznaky mě obecně přijdou spíš trapné než vtipné, ale představení jako celek určitě stálo za vidění.
J.anek 80 %
(zadáno: 30.1.2017, počet hodnocení: 323)
přínosný / zajímavý komentář
Zahrát tohle v Plzni "věrným abonentům", tak dostanou psotník. Mohlo by to být nicméně očistné. Ovšem i v Praze některé ženy ostentativně "omdlévaly". Opravdu nám forma tak moc a tak často brání vnímat obsah? A přece právě zásluhou té groteskně-hororové stylizace vynikne zrůdnost režimu a jeho přisluhovačů. Skvělé výkony dam a vypracovaný Tomášův hrudník jsou vítanou přidanou hodnotou. :-)
Mary 90 %
(zadáno: 6.12.2016, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi originalni, nekonvencne pojata, misty mozna pro nekoho sokujici hra o drsnych historickych udalostech nasi zeme. Hra rovnez odkryla mne dosud neznama fakta o osudu Bedrisky Synkove. Jako vzdy skvela Tereza Dockalova. A ostatni take. I Freddy Krueger..
Tvidatko 90 %
(zadáno: 10.11.2016, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Čím déle uplynulo od chvíle, kdy jsem toto představení viděla, tím více mi přijde neuvěřitelné, co vše zvládli do jedné hry nacpat.
Ani minutu si nemůžete být jistí, co dalšího vás bude za 5 minut čekat, občas jsem měla pocit, že se začínáme ztrácet, nicméně nakonec se vždy vše srovnalo a ve výsledku se mi to líbilo moc.
Barka 90 %
(zadáno: 6.10.2016, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace, která rozhodně stojí za vidění. Kontroverzní? Možná! Syrová, nekompromisní, pravdivá? Rozhodně! Na Palmovce si neberou servítky... na Palmovce se toho nebojí... a to je dobře.. MOC DOBŘE!
Anex 70 %
(zadáno: 2.8.2016, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
čekala jsem víc legrace, tohle bylo spíše dost vážné téma... znáte to, zasmějete se, ale pak ty pocity úsměvné nejsou. Jako bývalou skautku mi některé žertíky přišly trapné, ale celkově to na mě udělalo silný dojem. Hrůzy totalitního vězení apod.
Vladimír Rogalewicz 90 %
(zadáno: 17.6.2016, počet hodnocení: 613)
přínosný / zajímavý komentář
Při vhodném (mladém a nekonformním) obsazení najednou režie Jana Friče znamenitě funguje (napadlo mě, jaké by to bylo, kdyby byl podobně obsazen Oblomov na Zábradlí). Neskutečně ujeté provedení jen zesiluje jednotlivé peripetie (zčásti smyšleného) příběhu a hrůzy 50. let se zhmotní před očima. Znamenitý výkon všech herců, kteří na malé scéně nemají, kam se schovat.
Ytoska 90 %
(zadáno: 31.5.2016, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Byla to jízda, už je to více než týden, co jsem hru viděla a stále se ve mě perou pocity pohoršení a úžasu nad zpracováním takto citlivého tématu. Výkony všech nemálo herců jsou obdivuhodné ve všech rolích, ve kterých se nám představují. Samotný příběh Bedřišky Synkové je velmi zajímavý a po shlédnutí hry mě donutil zjistit si o něm více. Jakožto skautku mě urážely některé scény parodující skauting a některé části se mi zdáli příliš ukřičené.
Bernardblack 70 %
(zadáno: 27.5.2016, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle byla jízda"totalitní crazy horor"s přesahem:)Každopádně tleskám za odvahu a provedení!(něco takového jsem v divadle ještě neviděl:)Herecky mě nejvíc posedla Tereza Dočkalová
Anca.rambo 90 %
(zadáno: 8.4.2020, počet hodnocení: 57)
Suchdolak 80 %
(zadáno: 28.3.2020, počet hodnocení: 12)
ViktorieT 100 %
(zadáno: 16.2.2020, počet hodnocení: 12)
Alienable 50 %
(zadáno: 10.2.2020, počet hodnocení: 24)
Xcepek 80 %
(zadáno: 30.11.2019, počet hodnocení: 551)
Bigboy MN 80 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 24)
Ctíba 80 %
(zadáno: 28.5.2019, počet hodnocení: 61)
Petikakika 50 %
(zadáno: 26.5.2019, počet hodnocení: 60)
Ahor 80 %
(zadáno: 4.5.2019, počet hodnocení: 34)
MikulaF 90 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 55)
Tarbík 80 %
(zadáno: 3.2.2019, počet hodnocení: 121)
Martuska17 60 %
(zadáno: 2.2.2019, počet hodnocení: 36)
Kosan 100 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 187)
Munoz 100 %
(zadáno: 1.12.2018, počet hodnocení: 107)
Dajcik 100 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 197)
Graiv 70 %
(zadáno: 19.10.2018, počet hodnocení: 105)
Katkrau 90 %
(zadáno: 13.9.2018, počet hodnocení: 45)
Tintera.v 80 %
(zadáno: 12.9.2018, počet hodnocení: 77)
Mikulin 50 %
(zadáno: 24.5.2018, počet hodnocení: 65)
Coward 40 %
(zadáno: 26.3.2018, počet hodnocení: 212)
Týnuše 90 %
(zadáno: 11.3.2018, počet hodnocení: 7)
Aněs 70 %
(zadáno: 27.11.2017, počet hodnocení: 51)
Alcha 90 %
(zadáno: 19.11.2017, počet hodnocení: 105)
Vladislavka 70 %
(zadáno: 31.10.2017, počet hodnocení: 101)
Gaspoda 80 %
(zadáno: 1.7.2017, počet hodnocení: 53)
Ferouser 90 %
(zadáno: 23.6.2017, počet hodnocení: 13)
Klistatko 80 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 32)
Maybe 70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 69)
Milinka 90 %
(zadáno: 9.3.2017, počet hodnocení: 33)
Patocka23 70 %
(zadáno: 2.2.2017, počet hodnocení: 16)
Kaklapak 70 %
(zadáno: 31.1.2017, počet hodnocení: 73)
Petjan 60 %
(zadáno: 28.1.2017, počet hodnocení: 7)
Sluha 80 %
(zadáno: 28.11.2016, počet hodnocení: 176)
Marťus 80 %
(zadáno: 2.10.2016, počet hodnocení: 83)
Lumca 80 %
(zadáno: 22.9.2016, počet hodnocení: 326)
Marcela 70 %
(zadáno: 1.6.2016, počet hodnocení: 407)
Vendula_Z 80 %
(zadáno: 20.5.2016, počet hodnocení: 92)
Klob 70 %
(zadáno: 23.2.2016, počet hodnocení: 128)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.