Letní shakespearovské slavnosti

Zimní pohádka

Premiéra: 25.6.2019 | 2:45
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Martin Hilský, Lenka Smrčková. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: David Hlaváč. Choreografie: Martin Šimek. Pohybová spolupráce: Petr Nůsek, Jan Šourek. Režie: Pavel Khek.
Shakespearova pozdní romance. Pohádkový příběh zničující žárlivosti, naděje a zázraků situovaný na Sicílii a do Čech, kterým Shakespeare překvapivě propůjčil moře. Drama se střídá s komedií, nenávist s láskou a zavržení s odpuštěním. Míváte občas pocit, že se kolem vás všichni přetvařují a lžou? Že ani milované bytosti nemůžete věřit? Co když je ale všechno jinak a vy se mýlíte? Dokážete svou vinu přiznat? A je vůbec možné pravdu odhalit...?
Letní shakespearovské slavnosti
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
65 %
65761000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (81)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
24.7.2020 | 1140 hodnocení
+ souhlasím
75%. Jedna z nejlepších inscenací, co jsem na LSS viděl. Khekovi se podařilo vybalancovat poměr romantických, komediálních a tragických prvků, které tahle nepříliš často uváděná Shakespearova hra obsahuje. Především ale jsou k vidění výborné herecké výkony - M.Isteník je skvělý jako žárlivý blázen i třesoucí se troska, zapamtovatelné výkony předvádí i A.Mihulová, P.Špalková, S.Rašilov či R.Madeja. Líbí se mi relativizování happy endu připomenutím toho, že mladému sicilskému princovi už život nic nevrátí. Občas trochu hapruje tempo a sloučení postav Antigona a Pastýře také není úplně šťastné.
Iva Bryndová  70 %
15.9.2019 | 555 hodnocení
Pavel Širmer  60 %
19.8.2019 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Pavel Khek se s problematickou Shakespearovou pozdní romancí v minulosti již setkal (v dnešním Divadle D21) a úpravu částečně využil i v této inscenaci. Přehledně odvyprávěný děj, vhodné odlišení prostředí, líbivá nepopisná scéna, hudba umocňující atmosféru a napětí. K jednotlivým výkonům nelze mít mnoho výhrad, ale herci z různých divadel se stylově úplně nesladili. Přestože inscenace není objevná ani mimořádná, nabízí širšímu publiku možnost vidět méně uváděný titul v přístupné interpretaci, která se nemíjí s prostorem ani cílovou skupinou. Dobře, že LSS nenasazují jen prověřené a obehrané autorovy tituly.
Michal Novák  60 %
28.7.2019 | 1157 hodnocení
+ souhlasím
Nasazení hry o králi, jenž zblbnul a začal se chovat jako debil, a její uvádění na dohled od hradních oken, potěší. Dramaturgická odvaha jistěže nespočívá v této drobné provokaci, ale v tom, že se sáhlo po málo uváděné a poněkud problematické hře velkého alžbětince. Inscenace si neodpustila nejeden modernistický rýpanec, jinak je však vyprávěna tradičními prostředky a za citlivého krácení. Martin Hofmann v roli krále Leonta bohužel působil, jako by si neporozuměl s režisérem, jak ztvárnit celý ten oblouk žárlivce bez příčiny, pohrdajícím i právem. Další postavy jsou rozehrány přesvědčivěji, zejména Hermiona Petry Špalkové.
Anežka Kotoučová  70 %
11.7.2019 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Zimní pohádka není jednoduchá jak pro inscenátory, tak pro diváky. Pavel Khek si ale v tomto případě poradil a vytvořil povedené a přístupné rodinné drama. Rozumně zjednodušil scénu a naopak klade co největší důraz na Shakespearův nádherný text. S ním si výborně rozumí Martin Hofmann, skvělá je i poslední dobou opomíjená Petra Špalková nebo Alena Mihulová. Vynikajicí hudba odlišující tématicky dvě poloviny hry i dvě království. Jedinými negativy jsou trochu slabší ozvučení a poslední scéna se zcela nadbytečnou videoprojekcí.
74%
Jan Pařízek  70 %
11.7.2019 | 905 hodnocení
+ souhlasím
Příjemný letní Shakespeare. Povedené střízlivé zpracování, bez zbytečných výstřelků či symbolik, jež je složitější pochopit. Naopak toto drželo dobře pohromadě a fungovalo to spolu, aniž by bylo výraznějších slabších míst. V hlavní roli předvedl M. Hofmann přesvědčivý výkon, jak v poloze žárlivého šílence tak i pak jako lítostivého chudáka. Z ostatních byla výtečná hlavně A. Mihulová, jež své scény zvládla s velkou grácií. Dále zaujali S. Rašilov, P. Špalková či V. Arichteva. Za zmínku stojí též dobře zvolená doprovodná hudba. Celkově to hezky uteklo aniž bych se kdykoli nějak nudil. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Slaná  80 %
6.9.2023 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Takhle má vypadat profesionálně odvedené divadlo. Klasický text a přitom nápad a vtip, který nepřekrývá děj. Nádherné nápadité kostýmy. Stoprocentní nasazení herců. Možná právě proto, že premiéra byla v roce 2019 vše jede jak dobře namazaný stroj a herci na sebe evidentně " slyší".
Mikika  80 %
31.8.2023 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Tím, že o hře skoro nic nevím, mohla jsem se nechat překvapit, o čem to vlastně bude a jak to skončí. I když jsme ještě před začátkem brblali o zbytečné modernizaci klasiky a hned úvodní scéna jako by nám dávala za pravdu, za krátko nás příběh tak strhl, že jsme ty moderní vsuvky a vtípky ani nevnímali. Skvělý Hofmann, výborná Špalková. V závěru jsme ani nedýchali, jen se nemůžeme shodnout, jak to vlastně definitivně dopadlo, protože nám projekce odvedla pozornost...
Kami  70 %
20.8.2022 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Krásná hra v režii P. Kheka, ve které exceloval M. Isteník. Zaujala P. Špalková, V. Arichteva nebo třeba M. Ruml se synem. Opravdu povedené, včetně pěkné scény s fotkami. Možná někdy zajdu znova, ráda bych viděla v roli krále i M. Hofmanna


Viděno 25.7. 2022
Fr2709  60 %
11.8.2022 | 191 hodnocení
+ souhlasím
Klasické provedení inscenaci rozhodně pomohlo. Výborný Michal Isteník. Příjemně prožitý večer.
Vero-nika  80 %
9.9.2021 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající Michal Isteník.
Čiko  50 %
21.8.2021 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
Nějak ty LSS ztrácejí lesk. Úroveň inscenací je v posledních letech velmi kolísavá. Nějaký "šejkspírovský majstrštyk" už jsem dlouho neviděl. Zimní pohádka má dobrý rozjezd a až na poslední scénu mě první polovina celkem bavila. Druhá půlka mi naopak dojem zkazila. Přesto se mi herecky líbili M.Isteník, P.Špalková, S.Rašilov. Naopak slabý výkon podal R.Madeja, kterého nebylo navíc hlavně zezačátku vůbec slyšet.
Martin21  50 %
10.8.2021 | 458 hodnocení
+ souhlasím
První část obsahově i herecky zajímavá, druhá část nudná.
Z umělců bych rád vyzdvihl Alenu Mihulovou a Petru Špalkovou.
Myslím, že by si LSS zasloužily více pečlivosti a snahy. Obvykle z jejich produkce odcházím s průměrným dojmem...
Candie254  70 %
4.8.2021 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Samotná hra patří podle mě spíše k těm slabším od Shakespeara, ale pokud to někdo zinscenuje tak dobře, jako Pavel Khek, tak je to velká paráda. Inscenace herecky stojí a padá na Michalu Isteníkovi, který opravdu skvěle zahrál postavu Laerta. Oceňuji ovšem i Petru Špalkovou, Alenu Mihulovou, Matouše Rumla a Evu Salvatore Burešovou, která sice přichází až v druhé polovině, ale rovněž podá zapamatováníhodný výkon.
Ester_L  10 %
25.9.2020 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Nikomu není rozumět. Skvělí herci hrají čurdy, nýmandi velké role, které nejsou shcopni odehrát. Isteník je hrozný, jen řve, odehraje leda nic. Celkově dost o ničem a nuda. Jsem překvapená, že se o tom tolik mluvilo.
M217  90 %
7.9.2020 | 30 hodnocení
+ souhlasím
Poctivé divadlo v zajímavé režii Pavla Kheka. První polovina hlavně pro Michala Isteníka nebo Martina Hoffmana. Podle mého názoru Isteník komplexnější. Druhá polovina příjemná komedie a určitě doporučuji ke shlédnutí. Skvělý Michal Isteník, Matouš Ruml a Alena Mihulová.
Ema123  80 %
4.8.2020 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Viděno 2x. Poprvé minulý rok na Pražském hradě a letos 31.7.2020. Měla jsem to štěstí vidět alternace. A musím říct, že z výkonu pana Hofmanna minulý rok jsem byla nadšená. Tak letos mě výkon pana Isteníka dostal na kolena. Jeho Leontes je dokonale přesný a táhne celou hru. Jedinou výtku bych měla a to, že některým hercům nejde moc rozumět nebo byli špatně nadzvučeni. A to jsem seděla v 10 řadě.
Kateřina Vodáková  50 %
1.8.2020 | 199 hodnocení
+ souhlasím
Čekala jsem víc... Hru táhne výkon M. Isteníka, překvapil! První polovina je slabší, druhá lepší, ale závěrečná projekce ze sauny je přešlap. Celkově mi ladění děje do frašky moc nesedlo. Kostýmy a hudba ovšem zdařilá. M. Ruml je bavič, S. Rašilov a A. Bílík klasicky dobré výkony. E. Burešová mě na divadle nebaví, prvoplánové, ploché, jen vzhled nestačí. V zadních řadách (prostory HAMU) prakticky není slyšet mluvu, nechápu, že u představení s takto drahými vstupenkami herci nejsou oportovaní. Nepřesednout si po přestávce blíž, nic bych ze hry neměla. Škoda.
R.JELEN.21  70 %
30.7.2020 | 245 hodnocení
+ souhlasím
Dnešní optikou už dost papundeklovy příběh s happyendem na konci. Užila jsem si to!
Výkony rozhodně neuráží až na některé herce je všem krásně rozumět.
Daleko víc si vážím pak těch momentů, které se kolik nepovedou, ale představení dávají duši. Třeba opomenutí dítěte na jevišti (Ne, že by došlo k improvizaci, ale hezky na tvrdo přiznání. Mně to nevadí xD Nebo když vás E. Burešová zavalí balíkem slámy).
Poslední sekvenci ze sauny, už hodnotím jako zbytečnou.
Fedorocko  90 %
29.7.2020 | 749 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé. Za mě rovněž asi nejlepší hra LSS.
Pedro72  30 %
25.7.2020 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Shlédnuto na Špilberku 23.7. Rozpaky začaly scénou, která by seděla spíš pro menší divadlo a je podivně nasvícená. Herci měli obličeje potemnělé a čitelné jen z prvních řad. Část diváků pak zůstala bez napojení na jeviště. Snad proto mě žádný individuální výkon nezaujal (ovšem ženy obecně tu byly nejméně o třídu lepší než herci).
Oceňuji volbu Zimní pohádky. Není to Shakespearův top, tak by to chtělo trochu odvahy při práci se scénářem. Tempo i střídání tragické a komické polohy bylo zmatečné, místo smíchu, který mrazí, tu bylo nechtěné komično a patos.
Stan  40 %
5.9.2019 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Nevýrazné, plytké a bohužel musím říct, že celkově velice nudné představení. Rozhodně jsem to nečekal, Zimní pohádka je dramaticky vyhrocená a měla by být velmi emocionální. Herecké obsazení je hvězdné, všichni na jevišti se opravdu snaží, ale celkově to nefunguje. Zimní pohádka se zdá jako soubor neprovázaných vystoupení jednotlivců, která spolu neladí a diváka nezaujmou. Tohle se Pavlu Khekovi moc nepovedlo.
Rowerf  80 %
2.9.2019 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Ač herecké výkony lehce kolísaly a v porovnání s dejvickým nastudováním jim chyběla plynulost (a až na mladou dvojici i trochu přirozenosti), celkový obraz byl překvapivě mnohem silnější. Dílem minimalistickou scénou, dílem velmi dobrou hudbou se Khekovi podařilo víc vytáhnout emoce, které často na slavnostech zůstávají v pozadí.
P.S. už aby dodělali purkrabství, ty mikrofony jsou očistec
Lucacs  60 %
28.8.2019 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Krásně zahraný Camillo a Paulina (R. Madeja, A. Mihulová). Leontes v podání M. Isteníka byl tyransky přesvědčivý a poslední scéna měla sílu.
Lada.kulicka  40 %
27.8.2019 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na Pražském hradě. Moc mi tahle hra nesedla a navíc byla příšerně dlouhá.
Antonio  100 %
29.7.2019 | 124 hodnocení
+ souhlasím
Moc se líbilo 27.7. z Ostravy....Velké drama....
Avlis  80 %
28.7.2019 | 163 hodnocení
+ souhlasím
Moc zajímavé a dobře odehrané představení. A výborný Isteník.....
Monik  70 %
15.7.2019 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Příjemně lehce zpracované představení dokresluje trefně vybraná hudba, k tomu uvěřitelné vyrovnané výkony v čele s Martinem Hofmannem, vyzdvihla bych i výkon Aleny Mihulove. Za mne jeden z nejlepších večerů, možná i nejlepší,který jsem na Shakespearovskych slavnostech strávila.
Michal1982  70 %
15.7.2019 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Příjemné strávení jednoho letního večera. Shakespearovské drama s prvky komedie a šťastným koncem opět pod Pražským hradem. Jednoduchá scéna a krásný shakespearovský jazyk. Za mě nejvíce herecky zaujal Martin Hoffman a Alena Mihulová.
Guildenstern  40 %
12.7.2019 | 447 hodnocení
+ souhlasím
Ano, lze ocenit snahu představit masám, které už si zvykly na shakespearovky chodit, i méně známé a po mnoha stránkách problematické dílo. Kdo s tím na to jde a dokáže se nad úskalí textu povznést, nemusí být zklamán. Já jsem se bohužel s tímto zcela nepopasoval a zejména první polovina byla pro mě až utrpením. Zároveň nazvučení (sice dobrá srozumitelnost, ale nesmyslně vytažené výšky) je zločin, kdy ani nedokáži moc zhodnotit herecké výkony, ale sestava na mě působila poněkud rozháraně a nesehraně. Doporučil bych spíše nadšencům.
JirkaS  90 %
7.7.2019 | 358 hodnocení
+ souhlasím
Za mě jedna z nejlepších inscenací, ne-li nejlepší z těch, které jsem zatím na Slavnostech viděl. Je to dáno docela jednoduchou, ale funkční scénou, krásně vrstvenými dialogy kladoucí na herce ty nejvyšší nároky, ale především samotnými hereckými výkony. Nevím, jak se s tím popral M. Hofmann, ale M. Isteník mě doslova šokoval svým vyzrálým a bezchybným výkonem, kdy jsem mu v první půli naprosto uvěřil propukající žárlivost a v druhé půli pak zlomeného člověka. Částečné modernizace jsou zde spíše ku prospěchu a stejně jako u Macbetha, i zde mě P. Khek přesvědčil, že Shakespeara umí! /2.7.2019/
J.anek  60 %
5.7.2019 | 485 hodnocení
+ souhlasím
Chytré, ale chladně akademické takové. Každopádně je fajn hrát právě teď na Hradě o králi, který zešílel a stal se z něj vypatlaný idiot, jenž pohrdá i soudem orákula (potažmo právem). Bavily mě kostýmy. Vadilo mi, že Camillo není čestný člověk, ale vrah (hned na úvod zabije svého milence). To je trapná schválnost. Posun do současnosti dělá z Leonta kreténa, který si klidně mohl zjistit, kdo je otcem. Milá je folklorní část s mladými milenci. Moc dobré jsou videoprojekce.
Carolus.3  10 %
2.8.2021 | 2 hodnocení
+ souhlasím
PROLOG : tahle "Shakespearovina" je moje třetí až čtvrtá nejoblíbenější. Celkový dojem z první půle představení (o přestávce jsem zbaběle utekl) : režisér se snažil představení potopit, herci se snažili představení udržet nad vodou. Hodnocení herců : A.Mihulová & P.Špalková á 80%, ostatní herci á cca. 70%, představení 10%. A niterný závěrečný pocit : totálně předražená vstupenka na prohlídku amfiteátru Loket. Ale je fakt, že nasvícený hrad Loket se neokouká. A ještě něco : video-orákulum (oko) byl hodně povedený nápad, takže nakonec přece jen pochvala
Colette  70 %
26.6.2019 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, která nikoho neurazí, ale ani nepřekvapí. Martin Hofmann v zůstává v celé první části v jedné poloze, s režijní změnou řeči v druhé části si moc nerozumí, s přibývajícím časem vstoupí do hry monotónnost, která nudí. Z mého pohledu nejlepší, po režijní i interpretační stránce, je interakce dvou mladých hrdinů - Perdity a Florizela, vyvažuje první, dramatickou část, běží přirozeně a lehce.
A ještě jedna poznámka na závěr, stýská se mi po scéně v Purkrabství, na mikrofony si nikdy nezvyknu, i když je možné, že se zvukař na premiéře teprve hledal.
Adeline_H  60 %
4.2.2024 | 43 hodnocení
Gaba M  70 %
24.1.2024 | 54 hodnocení
Nezavisla  60 %
13.11.2023 | 59 hodnocení
Adam Zelinka  60 %
30.8.2023 | 217 hodnocení
Zzzz  60 %
17.5.2023 | 103 hodnocení
Teres  50 %
15.5.2023 | 260 hodnocení
Applejuice  70 %
8.1.2023 | 368 hodnocení
Prokop Dveře  80 %
23.8.2022 | 202 hodnocení
Moonek  60 %
23.5.2022 | 100 hodnocení
Doublefish  70 %
15.10.2021 | 56 hodnocení
Nikoss  70 %
2.10.2021 | 112 hodnocení
Šípal  40 %
2.10.2021 | 215 hodnocení
Alorinka  50 %
25.7.2021 | 18 hodnocení
Kedy  40 %
14.10.2020 | 111 hodnocení
Te_rez  60 %
10.10.2020 | 24 hodnocení
Dodobobo  70 %
5.10.2020 | 17 hodnocení
Chupetica  80 %
21.9.2020 | 152 hodnocení
Gardan  60 %
16.8.2020 | 51 hodnocení
Margaret  80 %
4.8.2020 | 126 hodnocení
Zdarda  60 %
3.8.2020 | 83 hodnocení
Lusi  60 %
1.8.2020 | 52 hodnocení
Martatrdlo  50 %
25.7.2020 | 13 hodnocení
Pajunkas  70 %
26.2.2020 | 46 hodnocení
Sardinka  60 %
5.2.2020 | 34 hodnocení
Isa Johanovská  70 %
2.1.2020 | 123 hodnocení
Krteček  70 %
9.9.2019 | 27 hodnocení
Lera  60 %
8.9.2019 | 78 hodnocení
Firestone  60 %
1.9.2019 | 45 hodnocení
Veronika K.  80 %
22.8.2019 | 116 hodnocení
Lythande  100 %
12.8.2019 | 14 hodnocení
Zora20  80 %
6.8.2019 | 16 hodnocení
Kamma  70 %
29.7.2019 | 58 hodnocení
Oliver  80 %
26.7.2019 | 22 hodnocení
Rentcha  70 %
24.7.2019 | 20 hodnocení
Lenka1211  80 %
22.7.2019 | 24 hodnocení
Blumarik  70 %
21.7.2019 | 239 hodnocení
Inka1305  40 %
18.7.2019 | 13 hodnocení
Lenkad  60 %
18.7.2019 | 70 hodnocení
Lenka K.  80 %
18.7.2019 | 99 hodnocení
Togaf  80 %
16.7.2019 | 179 hodnocení
LucieSykorova  60 %
16.7.2019 | 167 hodnocení
LilianaVess  80 %
8.7.2019 | 113 hodnocení
Xcepek  70 %
4.7.2019 | 651 hodnocení
Katkrau  70 %
3.7.2019 | 46 hodnocení
LuKrej  60 %
30.6.2019 | 97 hodnocení
VeNi  70 %
29.6.2019 | 27 hodnocení
Verapi  60 %
27.6.2019 | 96 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.