Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

<< Don Juan | Faust >>

Edith a Marlene

Premiéra: 23.2.1996. Obnovená premiéra v DpP: 22.9.1999. Překlad: Kateřina Pošová. Dramaturgie: Radmila Petrmichlová. Scéna: Miroslav Cygan. Kostýmy: Romana Tůmová. Režie: Pavel Pecháček.
Původně inscenace Městského divadla Most.
2:45


Hudební příběh o setkávání a rozchodech Edith Piaf a Marlene Dietrich.
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
80 %
náš tip
Tip od redaktorů: Jiří Koula, Jiří Landa, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Jiří Koula, Jiří Landa, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Jiří Koula, Jiří Landa, Pavel Širmer
80961000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 90 % Tip Jiří Koula
Jiří Landa 90 % Tip Jiří Landa
Helena Grégrová 80 %
Pavel Širmer 80 % Tip Pavel Širmer
Lukáš Brychta 60 %
Termíny představení
23.1. (So) 19:00 zrušeno
celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (99)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Koula 90 % Tip Jiří Koula
(zadáno: 9.10.2010, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Hra by se měla jmenovat spíše Edith (a Marlene), Edith... a Marlene, nebo nejlépe prostě Edith. Jednak proto, že Marlene je v příběhu "jen" nejvýraznější vedlejší postavou, jednak proto, že Hana Seidlová svým výkonem ostatní herce zcela zastiňuje.

Tak jako jsem dal Simoně Stašové za Shirley Valentine absolutní hodnocení, rád bych je dal Haně Seidlové za ztvárnění Edith Piaf (za herecký výkon i její zpěv působící na mě silněji než samotná Edith), musím však zohlednit, že v tomto případě nemělo jít o "one woman show".
Jiří Landa 90 % Tip Jiří Landa
(počet hodnocení: 2895)
Helena Grégrová 80 %
(počet hodnocení: 1434)
Pavel Širmer 80 % Tip Pavel Širmer
(počet hodnocení: 1639)
Lukáš Brychta 60 %
(počet hodnocení: 186)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Honza_v_botach 80 %
(zadáno: 13.2.2020, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Tato hra by se měla jmenovat spíše jen "Edith". Ještě více mi to kontrastovalo se hrou "Vrabčák a anděl" brněnského divadla, kde figurují Edith i Marlene rovnoměrně celou dobu.
V této inscenaci se Marlene poněkud ztrácí. Nevyniká ani herecky, ani svou důležitostí pro příběh.
Celé představení velmi rychle utíká. (Přesto, že trvá 2 h 40 min.)
Hana Seidlová vyšvihla nádherné hudební číslo. Za to klobouk dolů! Všechny ostatní postavy jsou pouze vedlejší (a to včetně úžasně vypadající noblesní Marlene).
InkaR 70 %
(zadáno: 6.2.2020, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Na Edith a Marlene jsem byla již potřetí (nyní asi po 15 letech od své druhé návštěvy). V prvních dvou návštěvách jsem byla nějak více ohromena ztvárněním a zejména zpěvem Edith - Hany Seidlové. Nyní mi přišlo, že lépe zpívá Marlene. Jinak je to moc hezky vystavěná hra, akorát je škoda, že víc jak polovina se věnuje až závěrečným letem Edith, když už měla závislost na lécích a morfiu. Viděla jsem i ostravskou verzi a asi se mi více líbila ta, tam z toho zpěvu Hany Fialové šla opravdu husí kůže.
Majdin_kulturni_svet 90 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 134)
přínosný / zajímavý komentář
Na konci mi ukápla i slzička a to je vždy znamením toho, že na mě herci přenesli ty správné emoce. Velkým překvapením pro mě byly texty písní Édith Piaf, protože většinu jejích textů v češtině znám. Skoro mě až mrzí, že právě tyto texty pravděpodobně v překladu překladatelky celé hry, Kateřiny Pošové, nejsou ty texty, které všichni znají. Jsou napsané lehounce, ale jsou tak moc plné emocí a nečekaných rýmů. Navíc Hana Seidlová zazpívala všechny písně s takovým nasazením a prožitkem, že bych její zpěv mohla poslouchat od rána do večera.
R.JELEN.21 70 %
(zadáno: 21.5.2019, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Na konci človek marně přemlouvá husí kůži, aby konečně zalezla ;) Obě dámy jsou neuvěřitelné, věříte jim každé gesto, každý pohyb. Celé si to i tak pro sebe svým výkonem ukradla Hana Seidlová a na autorce jde vidět, že osobu Edith Piaf miluje přece jen více než osobu Marlene Dietrich. Děkuji za další úžasný zážitek.
Jindři 80 %
(zadáno: 17.10.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi dobře hudebně zvládnuté představení a skvěle vybraná představitelka Edith.
Eviik 70 %
(zadáno: 31.5.2018, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Souhlasím s názory, že hra stojí především na výborných pěveckých výkonech obou hlavních představitelek. Jinak hru jako celek řadím spíše do lepšího průměru, ale určitě stojí za zhlédnutí. Zážitek mi naštěstí nezkazili ani nevychovaní diváci, kteří si zapomněli (?) vypnout své mobily.
Vaklav 70 %
(zadáno: 18.3.2018, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
Procenta jdou hlavně za zpěvem a kapelou. Herecky mi to nijak zvlášť dobré nepřišlo. Příběh začal být uvěřitelný, až když Edith zestárla..., čímž říkám, že druhá půlka je lepší než první.
LukasLansky 50 %
(zadáno: 7.2.2018, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Hodně času se věnuje osobnosti Edith Piaf, která se přesto neprokresluje nijak do hloubky. Marlene Dietrichová prostor nedostane, okolní svět víceméně neexistuje. Představení je dlouhé, ale hrozně času sežerou písničky.
Vejtek 70 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Nápad dobrý, některé výkony slabší. Ale jinak milé. Nicméně by to chtělo face-lift. Především scéna a obměna mužského sboru. I nějaká alternace hlavních hrdinek, by byla přínosnou změnou.
Anah 100 %
(zadáno: 16.10.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
na konci tohoto představení jsem se nestyděla za slzy a myslím že takových nás bylo v sále víc, bylo to úchvatné
NinadeL 40 %
(zadáno: 13.5.2017, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi se podivuji nad úspěchem této původně maďarské hry. A ještě více mne zaráží její trvanlivost na prknech Palmovky. Naštěstí letos získává konkurenci v Ungeltu, v což vkládám minimálně ty naděje, že Regina Rázlová dokáže do své interpretace božské Marlene vložit nejméně tolik invence, abych zapomněla na tento absolutní kiks. Klišé, nevkus, faleš. To jsou jediná adjektiva hodící se k této nepovedené hře Évy Pataki.
Jenda.matousek 60 %
(zadáno: 13.1.2017, počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
Věřím, že Seidlové pojetí Edith na premiéře před 18 lety bylo uvěřitelnější a přirozenější, dnes bych se nebál její vrabčí rozpustilost (ač to stálo mnoho sil!) označit za přehrávání a hlasovou manýru, s kterou roli odehrála, za otravnou. R. Drössler je sice herecky trochu plochá, ale její výkon se mi líbil více. Když připočtu slabší text, až amatérské svícení, práci s prostorem, nepraktickou scénu a vesměs ochotnické výkony mužského osazenstva, o divadelní zážitek se nejedná. Tím jediným zážitkem jsou opravdu famózní interpretace všech písní (vlastně jsem se celou dobu jen těšil na další).
Lovin 60 %
(zadáno: 13.1.2017, počet hodnocení: 209)
přínosný / zajímavý komentář
Herecky slušné, skvělá Hana Seidlová, ostatní mě nezaujalo.
VeruS.11 20 %
(zadáno: 5.11.2016, počet hodnocení: 90)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Opravdu nechápu ohromný úspěch inscenace. H. Seidlova, leč se snaží, seč může, ve svém věku prostě ani nemůže působit jako rozharana dívka z ulice. Výkon se zdá křečovitý, její vresteni v hereckých pasážích rve uši zejména v úvodu a než se rozezpiva a dostane mikrofon, ani zpěv není žádná rajská hudba. Scéna je preplacana a neustálé prinaseni a odnaseni nábytku (zprvu lavice, později postel), aby bylo divákovi naznačeno, kde se zrovna děj odehrává, není úplně šťastné. Velké plus je krásná živá hudba. Možná se představení od premiéry už trochu rozpadlo. Jinak si vysoká % neumím vysvětlit.
Luciferie 50 %
(zadáno: 18.4.2016, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
H. Seidlová byla opravdu skvělá. Nicméně mi to uplně nepřišlo jako "musíte vidět" představení. Trošku iracionálně mě také zklamalo, že byly všechny písně v češtině (ano, vím, že se to dalo čekat, i přes to mě to překvapilo :-) )..
Studentice 90 %
(zadáno: 9.4.2016, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Žádná hra mě ještě takovýmto způsobem nedojala-mohly za to nejen písně Edith Piaf, ale také mimořádné herecké a pěvecké výkony hlavních představitelek. Jednoduchost scény a kulis umocňovala sílu příběhu a hudby (třešnickou byl živý hudební doprovod). Výkon Hany Seidlové byl pro mě bez chyby. Herečka nádherně zpívala, hrála (navzdory emociální postavě, kterou hrála, ani jednou nesklouzla k přehrávání). Tato hra je prostě povinností pro milovniky nesmrtelných písní Edith Piaf.
AliV 90 %
(zadáno: 1.11.2015, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
Jedna z těch inscenací, které se jen tak nevidí. Přidávám deset procent za pěvecké výkony obou hlavních představitelek.
Marsed 90 %
(zadáno: 13.4.2015, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající herecké i pěvecké výkony. Hlavní role režisér obsadil neuvěřitelně dobře,lépe by to ani nešlo.
Poristm 80 %
(zadáno: 17.2.2015, počet hodnocení: 87)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Klarisa 70 %
(zadáno: 5.4.2014, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Obě dámy velice strhující.
Lucianna 90 %
(zadáno: 2.2.2014, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné, výstižné a dojemné představení. Musíte vidět.
Adele 100 %
(zadáno: 16.1.2014, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Hana Seidlová a Renata Drossler jsou dokonalé. Plný počet ale patří a právem Haně Seidlové, její ztvárnění Edith Piaf bylo fantastické a to včetně nádherného zpěvu. Na toto představení se dá jít i víckrát. Silný divadelní zážitek.
Dianavanova 100 %
(zadáno: 4.12.2013, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Excelentní herecké a pěvecké výkony!
Janebova 80 %
(zadáno: 1.11.2013, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné ztvárnění Edit a dechberoucí zpěv. Obě dámy zcela zastínily všechny mužské role, které by tam snad ani nemusely být.
Rambott 80 %
(zadáno: 1.6.2013, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení, výborná Hana Seidlová...
Mlha 100 %
(zadáno: 30.3.2013, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Uchvacující představení. Mám rád Edith Piaf a Hana Seidlová ji "zastupuje" vskutku skvostně.
Hannah21 100 %
(zadáno: 9.2.2013, počet hodnocení: 142)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě jeden z nejsilnějších divadelních zážitků. Samozřejmě tomu napomáhají skvělé písně. Výborně napsané, zrežírované a zahrané. Seidlová je vynikající herecky i pěvecky, její podání písní Edith Piaf mě vhánělo slzy do očí. Nechápu, že tu Thálii tenkrát nedostala. Ostatní jí zdatně sekundují.
Mortimer 90 %
(zadáno: 11.1.2013, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné představení, zejména díky Haně Seidlové zřejmě v její životní roli.
Ethernity 90 %
(zadáno: 1.4.2012, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
95% Vynikajicí výkon obou hlavních představitelek, jejichž výběr se opravdu povedl. Velmi povedené obsazení i ve vedlejších rolích. Hra má spád, divák se nenudí. Inscenaci bych dala 100%, kdyby závěrečné písně obou představitelek byly v originále a ne česky ("Sag mir wo die Blumen sind" a "Non Je Ne Regrette Rien"). Dle mého názoru by se jednalo o výborné zakončení vyjadřující úctu jak k Edith Piaf tak k Marlene Dietrich a v divákovi by hra zanechala daleko hlubší dojem.
Kajuuska 90 %
(zadáno: 22.3.2012, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Během představení jsem se nestačila nudit :), doporučuji.
Maxim de Winter 90 %
(zadáno: 14.2.2012, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Pokud bych měl hodnotit jen výkony Hany Seidlove a Renaty Droessler, tak je to 100%. Po přihlédnutí ke zbytku dávám 90%.
Honzy 60 %
(zadáno: 20.11.2011, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Slušné představeni, ale zase to žádná bomba není!!!Slabé herecké výkony pánských rolí.
Reona 90 %
(zadáno: 24.10.2010, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Když se podíváte na nějaká videa se skutečnou Edith Piaf, teprve oceníte, jak Hana Seidlová vystihla její temperament. Nádherné písně a atmosféra a i kdyby se snad mohlo zdát, že hře chybí děj - přečtěte si něco o životě nejslavnější šansoniérky a zjistíte, že v té hře bylo prakticky vše.
Ryhop 80 %
(zadáno: 8.10.2010, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
100% za stěžejní část představení, totiž písničky Edith Piaf v podání Hany Seidlové, která v mých uších zní nesrovnatelně chytlavěji než samotný Vrabčák. Opravdu skvělý zážitek, kterému se bohužel "zbytek" hry nemůže vůbec rovnat. Jak už tu padlo přede mnou, Saidlová hrající mi přišla dost křečovitá a nepřesvědčivá.
Janama 100 %
(zadáno: 3.9.2010, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Viděla jsem inscenaci už 3 x a vždy jsem nadšená..a vždy na konci pláču, což se mi v divadle opravdu často nestává. BRAVO!!
Vorisek 60 %
(počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Hra bez režijních nápadů, příšerné herecké výkony (za Otto Rošetzkého jsem se styděl), ze kterých sice Hana Seidlová ční, ale i ona svým jednotvárným křečovitým výrazem leze na nervy. Nevím, sice 11 let po premiéře, vysoká procenta, ale mě zklamalo.
Divadelnik 100 %
(počet hodnocení: 113)
přínosný / zajímavý komentář
Už jsem viděl inscenaci 4x a doporučuji všem! Obě hlavní představitelky na 1*!
Vedee 100 %
(počet hodnocení: 112)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektní!
Jirkan 90 %
(počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
Životní role Hany Saidlové, na závěr dojme hodně lidí v publiku, jak jsem už 2x pozoroval v šatně.
Kaa.133 80 %
(zadáno: 15.3.2020, počet hodnocení: 13)
Jvendy 90 %
(zadáno: 10.2.2020, počet hodnocení: 6)
Kluk.sedu 90 %
(zadáno: 9.9.2019, počet hodnocení: 57)
Anna Divišová 50 %
(zadáno: 31.5.2019, počet hodnocení: 18)
Zachardi 80 %
(zadáno: 28.5.2019, počet hodnocení: 41)
Xcepek 90 %
(zadáno: 25.2.2019, počet hodnocení: 551)
Eurotours 80 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 39)
Iveta314 80 %
(zadáno: 3.12.2018, počet hodnocení: 21)
MichaelaSlavikova 70 %
(zadáno: 8.11.2018, počet hodnocení: 24)
Kirim 80 %
(zadáno: 10.8.2018, počet hodnocení: 19)
Adelakle 80 %
(zadáno: 18.3.2018, počet hodnocení: 36)
J09 100 %
(zadáno: 16.2.2018, počet hodnocení: 46)
Leafeltova 100 %
(zadáno: 22.1.2018, počet hodnocení: 85)
Lisarah 80 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 78)
Vladislavka 80 %
(zadáno: 31.10.2017, počet hodnocení: 101)
Babitch 70 %
(zadáno: 30.10.2017, počet hodnocení: 28)
Kritik 90 %
(zadáno: 25.10.2017, počet hodnocení: 70)
Suzana 50 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 269)
Milinka 90 %
(zadáno: 9.3.2017, počet hodnocení: 33)
Scoobi 90 %
(zadáno: 13.1.2017, počet hodnocení: 86)
Onsteri 50 %
(zadáno: 23.12.2016, počet hodnocení: 92)
Mary 90 %
(zadáno: 6.12.2016, počet hodnocení: 70)
Plšík 80 %
(zadáno: 16.6.2016, počet hodnocení: 523)
Lesovi 80 %
(zadáno: 9.4.2016, počet hodnocení: 42)
Sluha 30 %
(zadáno: 23.3.2016, počet hodnocení: 176)
Lumca 70 %
(zadáno: 14.2.2016, počet hodnocení: 326)
JaNaD 80 %
(zadáno: 19.1.2016, počet hodnocení: 63)
EsPrg 70 %
(zadáno: 28.6.2015, počet hodnocení: 31)
Kinkulina 90 %
(zadáno: 20.5.2015, počet hodnocení: 39)
Anex 80 %
(zadáno: 19.2.2015, počet hodnocení: 111)
Maranta 70 %
(zadáno: 6.1.2015, počet hodnocení: 47)
IlDivino 60 %
(zadáno: 4.1.2015, počet hodnocení: 106)
Fekete 80 %
(zadáno: 5.4.2014, počet hodnocení: 50)
Qása 80 %
(zadáno: 2.4.2014, počet hodnocení: 50)
Marcela 80 %
(zadáno: 2.4.2014, počet hodnocení: 407)
MSpa 70 %
(zadáno: 13.3.2014, počet hodnocení: 47)
Lika13 80 %
(zadáno: 10.2.2014, počet hodnocení: 20)
HanaJH 80 %
(zadáno: 7.12.2012, počet hodnocení: 16)
Alenka 100 %
(zadáno: 12.11.2012, počet hodnocení: 40)
Lusilda 70 %
(zadáno: 5.6.2012, počet hodnocení: 75)
Martin21 70 %
(zadáno: 11.4.2012, počet hodnocení: 355)
Maroš 90 %
(zadáno: 7.1.2012, počet hodnocení: 8)
Fr2709 70 %
(zadáno: 30.12.2011, počet hodnocení: 159)
Kaklapak 80 %
(zadáno: 12.12.2011, počet hodnocení: 73)
V.morava 80 %
(zadáno: 1.12.2011, počet hodnocení: 557)
Radka 90 %
(zadáno: 1.11.2011, počet hodnocení: 53)
Janaa 90 %
(zadáno: 1.10.2011, počet hodnocení: 32)
Viktorkrovak 100 %
(zadáno: 1.3.2011, počet hodnocení: 65)
Josef28 70 %
(zadáno: 27.11.2010, počet hodnocení: 33)
DD81 90 %
(zadáno: 26.10.2010, počet hodnocení: 35)
Vladimír Rogalewicz 90 %
(počet hodnocení: 614)
Čiko 90 %
(počet hodnocení: 740)
Pavla z Tábora 100 %
(počet hodnocení: 59)
Tessee 100 %
(počet hodnocení: 74)
Zbytecna.reklama@seznam.cz 80 %
(zadáno: 5.4.2014, počet hodnocení: 1)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.