Národní divadlo

Kráska a zvíře

Premiéra: 10.1.2022 | 1:50
Dramaturgie: Ilona Smejkalová. Scéna: Lucia Škandíková. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Matěj Kroupa. Choreografie: Václav Kuneš. Úprava a režie: Daniel Špinar.
Poslední dokončené dílo českého básníka a dramatika Františka Hrubína, které bylo ještě za jeho života uvedeno na jevišti. Nestárnoucí archetypální legenda o síle a magii lásky. Pohádka podle staré indoevropské báje o dívce, která se dokáže zamilovat do netvora a která vnímá víc jeho nitro než (na první pohled) odpudivou tělesnou schránku...
D10+    
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
54 %
54151000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 10 %
Jiří Landa 30 %
Anežka Kotoučová 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
5.4.Út19:00 vstupenky
8.4.19:00 vstupenky
10.4.Ne14:00 vstupenky
10.4.Ne18:00 vstupenky
15.4.17:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (17)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  10 %
(zadáno: 9.1.2022, počet hodnocení: 1737)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+4)
Inscenace si asi již našla a pravděpodobně ještě najde své příznivce, já ji pokládám za omyl. Více se dočtete v mém blogu Kráska z cirkusu a Zvíře ztracené v sound designu.
Jiří Landa  30 %
(zadáno: 9.1.2022, počet hodnocení: 2900)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+4)
35 % Čítanková ukázka inscenace, v níž forma likviduje obsah. Kontraproduktivní bylo i zasazení příběhu do cirkusu. Režie se cyklila v kladení důrazu na vykreslení panoptikálního prostředí, kde nechyběla ani (ne)siamská dvojčata (sestry Krásky) apod. Největším problémem bylo zhmotnění zvířete do podoby podivného vetřelce či monstra na chůdách. Tyto rádoby efektní výstupy byly k nepřečkání (nic proti výkonu D. Prachaře, jehož nasazení je maximální). Herci navíc nebylo kvůli špatnému nazvučení portů pořádně rozumět. D. Špinar z poetické hry vytvořil jen sled efektních výstupů, z nichž se dramatický příběh vytratil.
Anežka Kotoučová  80 %
(zadáno: 8.1.2022, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Špinarova poslední šéfovská režie v Hlavní budově ND dopadla velmi dobře. Výsledkem je působivý pohádkový příběh určený pro dospělé a větší děti o síle lásky, jež není založena na zevnějšku druhého. Špinar pracuje s několika dobrými nápady, prostředí cirkusu na forbíně je osvěžující a nevtíravé, pojetí Zvířete s chůdami, akustickou rukavicí a černým sborem efektivní, vložené zpívání podařené. Určitě bych zapracovala na lepší akustice, Davidu Prachařovi nebyla polovina slov rozumět. Výborná hudba, scéna i herecké výkony. Kromě Prachaře a A. Fialové jsou skvělá i "siamská dvojčata" P. Štorková a M. Borová. 76%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jaroslavz  100 %
(zadáno: 11.1.2022, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Kde nechápe, že právě TOTO je nádherně současné pojetí Hrubínovy pohádky, je mimoň. Špinar nezklamal. Výtvarně neobvyklé, režijně precizní, herecky silné. Nápad s cirkusu geniální. Pro Národní je Špinarův předčasný odchod z šéfovského poštu děsivá ztráta. A místo důstojného nástupce se můžeme těšit na kýčaře motorkáře...
Ssnneekk  40 %
(zadáno: 10.1.2022, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Zvláštní pojetí ve spojitosti s cirkusem a hororovým provedením zvířete, které bylo dle mého názoru poměrně bezobsažné. Zvířeti bylo velmi špatně díky portům rozumět a nebylo pochopitelné, co se mezi ním a kráskou děje a jak se tvoří pouto mezi nimi...
Příběh se poměrně táhnul a nepřipadá mi vhodný pro menší děti...
InkaR  50 %
(zadáno: 9.1.2022, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Vizuálně efektní, nicméně opravdu nevhodné pro děti do 10 let minimálně. Zvíře je totiž něco jako kříženec mezi Frediem a Střihorukým Edwardem (navíc obklopený černými zakuklenci, aby přidali na děsivosti) a i jsem v hledišti zaslechla pár vyděšených dětí. Co mi hodně chybělo je jakékoliv emoce, nepochopila jsem, proč se vlastně Kráska do netvora zamilovala, že jí nosil každý den růži? Přišlo mi to skoro patologický, něco na způsob Nataši Kampush zamilované do svého věznitele. Asi nejvíc se mi líbily Krásčiny sestry, které se uměly krásně hašteřit.
RaB  80 %
(zadáno: 8.1.2022, počet hodnocení: 156)
přínosný / zajímavý komentář
Nastudování, které nemusí sednout každému. Já byl však naprosto spokojen - herecky perfektní A. Fialová, následována P. Štorkovou a M. Borovou. D. Prachař měl místy problémy s chůdami a nebylo mu příliš rozumět (což je ale chybou nazvučení).
Inscenace je zasazena do prostředí cirkusu (čehož jsem se nejprve bál, nakonec se mi toto pojetí velice líbilo). Činoherní pasáže jsou doplněny krásnou hudbou a zpěvem A. Fialové.
Škoda jen toho useknutého konce - rozhodně by stálo za to ji rozpracovat víc.
Na Špinara výborné! Takovouto inscenaci chci vidět v Národním divadle.
Katka  80 %
(zadáno: 12.1.2022, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Vizuálně spektakulární, scéna se zvířetem velmi působivá, na mě ale až příliš hororové. Tanečníci zvířete skvělí. Myslím ale, že D. Prachař je na roli prince moc starý a málo urostlý. Cirkus jen taková vycpávka, ale sestry krásky herecky výborné. Role p. Preisové a pana Němce neměla vůbec žádný význam. Pěkné kostýmy. Stojí za vidění.
Evelynne  10 %
(zadáno: 10.1.2022, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Zklamaná očekáváním?
Velmi špatný zvuk, Davidovi P. bohužel většina textu není rozumět (ne jeho vinou, jeho nasazení je obrovské), velká škoda zaniknutí jeho příjemně zabarveného hlasu a dikce. Láska mezi Kráskou a Zvířetem (a ostatně celá dějová linka) vyznívá do ztracena.
Rozhodně nedoporučuji dětem do 12 let (ačkoli ND má na svém webu nepochopitelně 8+) a slabším osobám. Zvukové efekty jsou příliš intenzivní a je s nimi plýtváno. Tristní je obsazení předních herců J. Preissové a Fr. Němce do uměle vytvořených roli (ještě v alternaci!), kde řeknou všehovšudy tři věty. Je mi jich líto.
Keria@centrum.cz  80 %
(zadáno: 10.1.2022, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Predstaveni bylo naprosto skvele, napad se zvukovymi efekty se mi opravdu libil. Vlozeni cirkusu (preci jen je to pro deti) me bavilo. Obraz Zvirete skvely napad s jeho cernymi pomocniky kteri byly prodlouzenou rukou. Predstaveni mi neskutecne rychle uteklo. 10%dolu davam kuli Davidovi Pracharovi, i kdyz hral na svuj vek uctyhodne a vim ze za to nemuze - bohuzel Harapes z 1978 to neni :-D myslim ze zvire mel hrat nekdo mladsi a trosku s hezcim telem (detem to asi nevadi) a 10%dolu ze mu obcas nebylo rozumet. Kazdopadne doporucuji, tohle se ND povedlo!
Ceruzka  10 %
(zadáno: 9.1.2022, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Veľmi pekná hudba. Scéna inovatívna (možno až príliš). Herci sú tiež skvelí. Bohužiaľ, nezachránia pomalý a tak strašne nudný dej. A tak som sa tešila. Po 15min mi bolo jasné, že to do konca predstavenia len trpezlivo odsedím. Chýbala tomu iskra a šťava. Zvíře je monštrum a la strihoruký Edward, ktorému cez zvukové efekty nebolo dobre rozumieť. A hra, či je aj pre deti? Za mňa určite nie. Škoda, toto nevyšlo.
Amelieboricka  60 %
(zadáno: 20.1.2022, počet hodnocení: 29)
Strom-z  30 %
(zadáno: 12.1.2022, počet hodnocení: 38)
Matěj Konečný  50 %
(zadáno: 9.1.2022, počet hodnocení: 101)
Vladimír10  70 %
(zadáno: 8.1.2022, počet hodnocení: 426)
CercaTrova  50 %
(zadáno: 8.1.2022, počet hodnocení: 23)
Ramona01  50 %
(zadáno: 8.1.2022, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.