Národní divadlo

Hamlet

Premiéra: 7.12.2023 | 2:55
Příběh jedné rodinné tragédie na pozadí rozpadajícího se státu. Na začátku hry je jedna otázka. Na konci je jich mnohem víc. Co je pravda? Co skutečnost? Jak pošpiní člověka touha po moci? A jak pošpiní člověka cesta za odplatou? Má smysl milovat? Má smysl jednat? Má smysl být? A nebylo by nakonec lepší jen spát? Je černočerná noc, hroby jsou dokořán a samo peklo morovým dechem otravuje svět. Hluboko na severu, tam, kde se živí setkávají s duchy mrtvých, v zamrzlém okamžiku místa a času se nelze pohnout dál, dokud Hamlet neposlechne ducha mrtvého otce a nevydá se na cestu za pomstou zvrácené a hnusné vraždy. Má ho ale poslechnout? Protože na cestě ke spravedlnosti mohou zemřít nevinní lidé...
  
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
56 %
kontroverzní inscenace (35.)
56471000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
18.6.Út19:00vstupenky
19.6.St19:00vstupenky
17.9.Út19:00
24.9.Út19:00
18.10.19:00vstupenky
18.6.Út19:00 vstupenky
19.6.St19:00 vstupenky
17.9.Út19:00 
24.9.Út19:00 
18.10.19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (52)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
5.3.2024 | 1157 hodnocení
+ souhlasím
Vykloubená doba a Hamlet opět přemítá a šílí. Skutři se skrze Hamleta vyslovují k nepravostem a podivnostem a ta výpověď se po mém soudu nemíjí s příčinami. Horší je to s účinkem na diváka, mnohé je zjednodušeno, na pomalejší odvíjení se musí naladit, zvláště když ústřední figuru režie staví mj. na křehkosti hereckého typu Pavla Neškudly. Hamleta ztvárňuje vlastně pozoruhodným způsobem. K silné výpovědi přispěje i Gertruda pojatá ve stylu Emílie Marty, výstup Herce nebo Oféliina vnitřní bezradnost. Neuvěřitelnou práci v pozadí odvádí Csongor Kassai (Duch). Propojení s vizualitou a hudební složkou je v případě Skutru další inscenační pilíř.
Pavel Širmer  50 %
9.2.2024 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
55%. Shakespearova tragédie je převyprávěna srozumitelně, zpracování vhodné např. pro mladší generaci nebo první setkání se hrou. Inscenace vizuálně působivá efektní, z hlediska obsahu jí však chybí hloubka a náročnějšího diváka pravděpodobně neuspokojí. Zaujme výklad postavy Ofelie, resp. výkon B. A. Mikeschové. Charaktery většiny ostatních postav a vztahy mezi nimi jsou zjednodušené až příliš, herci zůstávají vesměs na povrchu a z hlediska stylu nejsou sehraní. Většinu času není zřejmé, co se tým snaží svým výkladem sdělit. V závěru, po příchodu Fortinbrase, však překvapí jeden nápad, který je paralelou se stavem současné společnosti.
Helena Grégrová  70 %
15.12.2023 | 1672 hodnocení
+ souhlasím
Hamletovi režijního tandemu SKUTR dle očekávání nechybí pestrost symbolů a podmanivých obrazů, budování působivé atmosféry podtrhují i nápadité kostýmy a scéna. Inscenace aktualizačně akcentuje, čím vymknuta z kloubů šílí právě i naše doba, čitelně rezonuje též nadčasové téma rozkladu morálního nastavení jedince, potažmo celé společnosti a stále citelnější devalvace elementárních mravních hodnot. Škoda, že v několika okamžicích se vlivem redukce děje nedaří úplně udržet zřetelnost motivace jednání některých postav. V celkovém kontextu příběhu mě osobně nejintenzivněji oslovil (co do výkladu i hereckého uchopení role) Herec Davida Prachaře.
Jan Pařízek  70 %
8.12.2023 | 907 hodnocení
+ souhlasím
Hamlet v podání režijního dua SKUTR nijak nepostrádá jejich příznačnou poetiku, která je mi určitě blízká. Líbilo se mi uchopení scény a volba doprovodné hudby. Kombinace těchto faktorů dala vzniknout řadě krásných obrazů. I díky tomu bylo vtažení do děje více než snadné a inscenace rozhodně nijak nenudila. Přesto bych se nebránil přidat více na dramatičnosti, zvláště v druhé polovině, kdy má tato hra myslím určitě větší potenciál emočně zasáhnout. Nic to ale neubírá na kvalitě hereckých výkonů, včele s výbornou B. A. Mikeschovou. Z ostatních potlesk hlavně pro I. Orozoviče i P. Neškudlu. A potěšilo pojetí dua Rosencrantz a Guildenstern.
Iva Bryndová  60 %
8.12.2023 | 555 hodnocení
+ souhlasím
55% Na opulentní a výtvarně výrazné scéně s efektní hudbou inscenuje SKUTR Hamleta v inscenaci, která za mě rezignovala na silné herecké výkony, předkládá jen obrazy a vlastní výklad dodává až v úplném finále. Velmi působivém, ale nestačilo mi. Výprava je krásná, ať jde o scénu s arénou nejprve připomínající kostel, později kabinety, konferenční sály či zemi požíranou divočinou kolem (snad), ale i o kostýmy, světla a hudbu. Několik mizanscén SKUTR buduje působivě včetně hereckých výkonů v nich. Ovšem byly to výjimky, komplexně mě z herců přesvědčili jen B.A.Mikeschová a F.Březina. Pro seznámení s textem snad dobrá varianta, mě nepřesvědčila.
Anežka Kotoučová  80 %
7.12.2023 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Když se audiovizuální opulence SKUTRů setká se silným a nádherným textem, vznikají z toho většinou podařené kusy. Hamlet je poctivou, propracovanou inscenací s minimem inovací, jež by mohly diváka podráždit, přičemž duo režisérů akcentuje zejména ambivalentní téma odplaty za cenu smrti nevinných. Vyzdvihla bych působivou a stylovou scénu (houpačka, tribuna), která pracuje s hloubkou jeviště ND, krásné kostýmy Simony Rybákové a výbornou hudbu. Z herců mě nejvíce oslovila Berenika Anna Mikeschová, vynikající zejména ve scéně zešílení Ofelie, naopak slabší mi přišel Filip Březina. Inscenace vděčná pro místní publikum i školy.
75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Heda  10 %
2.4.2024 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Spousta pokusů o efekt, minimum pokusů o výklad.
Rehor  70 %
10.3.2024 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Který z těch dvou by jako první použil jaderné zbraně?
Mikika  80 %
22.2.2024 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Mě se to líbilo. asi i tím, že nemám s čím srovnávat a Hamleta znám pouze od Ledeckého muzikálu. Tady jsem konečně zjistila, co všechno ve zpěvohře usekli. Jednoduchá scéna s tribunou, spousta nových nebo inovativních nápadů, které posouvají původní význam. Král Claudius o dost mladší než vdova? hustý. Hamletův odpor k novému "tatínkovi" tak dostává úplně nový rozměr. Nové pojetí princových spolužáků? A proč vlastně ne? (Mrazivé využití kufříků!)
I když byla hra brutálně dlouhá a pořád někdo pokašlával a vzdychal, v druhé polovině už by byl slyšet spadnout špendlík, nebo pípnout mobil, jak všichni tajili dech...
ViktorieT  40 %
10.2.2024 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Vizuálně zajímavé, ale bohužel bez citu, bez emocí...bez živých postav. Nejlepší byl paradoxně duch p. Kassaie.
RaB  60 %
27.1.2024 | 370 hodnocení
+ souhlasím
Scénograficky a režijně nádherné, ale herecky ploché. P. Neškudla velké divadlo neutáhne (není jevištní mluva ani charisma), B. A. Mikeschová ukázala prsa a tím to končilo (šílenství Ofélie kde nic tu nic) a bohužel ani T. Medvecká není výrazná.
Z toho všeho mi nejlépe vyšla D. Barešová (proč nehrála Ofélii???).
Ale zas - z těch pokusů o Hamlety v České republice tento vychází ještě v té lepší polovině.
Nikoss  90 %
21.1.2024 | 112 hodnocení
+ souhlasím
Má smysl v nespravedlivém světě usilovat o spravedlnost? A za jakou cenu. Bolestné hledání morálních východisek v konfrontaci s přímočarým násilím a mocichtivostí. Mrtvých přibývá, neodcházejí, ale hledí na nás (ještě) živé v hledišti. Jedinečnost inscenace se projevuje i vyzdvižením některých jindy opomíjených částí rozsáhlého Shakespearova textu, zejména pokud jde o trvale přítomné ohrožení země (norské vojsko). Přes některé režijní nápady, které nepovažuji za šťastné, jde o poctivou a povedenou inscenaci s jasným (i když ne vždy dotaženým) režijním záměrem. Skvělý Pavel Neškudla.
Ivo Čapek  90 %
16.1.2024 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Za mě super, Pavel Neškudla byl věrohodný a scénografie krásná. Slečna Mikeschová taky výborná.
InkaR  60 %
4.1.2024 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Vizuálně jako vždy krásné a působivé, ale čekala jsem od SKUTRu lepší zpracování, představení místy nudilo, emoce se nedostavily. Srovnám-li s Hamletem ve Švandově (s P. Děrgelem v hlavní roli), tak ten u mě vítězí o parník...
LavinieCamui  60 %
20.12.2023 | 822 hodnocení
+ souhlasím
Představení, které vypadá lépe na fotografiích než ve skutečnosti.
Andyk  70 %
18.12.2023 | 18 hodnocení
+ souhlasím
...Jak to říci? Asi trochu zklamání, text dost seškrtaný, zprvu představení celkem až poklidně ubíhá, zato na konci divák sotva stačí sledovat jednotlivá úmrtí...Scéna i hudba fajn, jinak dost studené představení. Herecké výkony tak nějak stejné, výjimkou je role herce pana Prachaře (tady zeštíhlení textu pouze na jediného herce je zajímavé a srozumitelné)...
Mamaria  90 %
17.12.2023 | 31 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Hamlet dnešní doby - vizuálně silný, plný symbolů, spousta nevyřčeného. Vždyť - jak jen to říct?
Hamlet Pavla Neškudly je geniálně nejednoznačný, neuchopitelný, tak atraktivní a odpudivý zároveň.
Musím vidět znovu.
Aala  0 %
17.12.2023 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Shakespeare by zaplakal,kdyby viděl Hamleta v novém zpracování Národního divadla. Do jeho klasické, dokonalé tragédie to mělo opravdu daleko. Ani výkon paní Medvecké a pana Prachaře nemohl představení zachránit. Od Národního divadla a klasického díla očekávám určitou úroveň, kterou toto pojetí postrádá.
Layer  0 %
15.12.2023 | 117 hodnocení
+ souhlasím
Režijní bezradnost.
Nechápu, jak mohli z Hamleta vytvořit nedramatlcký melodram. Neškudla nezajímavý a na náročnou roli nestačí. Stejně tak i Ofelie. O hereckých výkonech lze mluvit jen u Pavelky a Petra Vančury, který opravdu velice překvapil.
Není zřejmé, co inscenace chce sdělovat. Pokud tedy vůbec něco sdělovat chce.
Tereza Rybková  20 %
15.12.2023 | 48 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Je to krásné, ale prázdné. SKUTŘI použili svůj "kabátek", který velice sluší ledasčemu a úplně rezignovali na vedení herců (každý se snaží zachránit po svém), na obsah a smysl toho celého. Za mě banální zploštění některých postav.
Frankovka  90 %
13.12.2023 | 278 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výborné představení, srozumitelné, s obrovským přesahem. Za pár let bude tento Hamlet hodnocen jako jeden z nejlepších v historii ND.
J.anek  90 %
13.12.2023 | 487 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Jak to říct? Jak se domluvit ve světě, kde slova ztratila význam, kde nic nemá smysl? Životem vyčerpaný Polonius dává svému synkovi rady jen mimochodem, je mu jasné, že ho syn neposlouchá. Generace si nerozumí, domluva není možná. Povrchní influencerky Rosencrantz a Guildernstein jsou tak konsternované nevkusným oblekem staré královny, že její slova vůbec nevnímají. A nepohodlný herec je v tomhle světě umlčen navždy. Neútulná scéna připomíná arénu jakéhosi parlamentu, kolbiště politiků. Po přestávce se promění v trosky. Ruiny demokracie Je to Hamlet současný a krutý. Oféliino Remember me zůstane oslyšeno, historii píšou vítězové.
Čiko  70 %
13.12.2023 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
65%
Inscenace se mi celkem líbí herecky, režijně i vizuálně. Ale trochu na mě působí jako obal bez náplně. V Hamletovi je obvykle vypíchnuto (pokud není výrazně stylizován) jedno z ústředních témat, o kterém se hraje, ale tady vše jaksi pluje po povrchu. Myslím, že by inscenace mohla vzbuzovat v divákovi větší emoce. Navíc začátek (do příchodu Resencrantze, Guildensterna a norského krále) trochu postrádá rytmus.
Pavel Neškudla mi přišel málo výrazný a měl jsem pocit, že si měl na Hamleta ještě pár let počkat. I přes hlasový handicap se mi líbil Igor Orozovič.
Oceňuji scénu a kostýmy a pojetí postav R. a G.
Opera Fever  30 %
10.12.2023 | 10 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vizuálně a atmosférou velmi působivé. Herecky již nevyvážené.Celkově mě to spíše nebavilo, ačkoliv jsme rád, že jsem to viděl. Ale znovu už ne.
Marsden  80 %
9.12.2023 | 15 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Kdybych se chtel podivat na klasiku, tak je tu Hamlet od Machacka na webu. Ja mel chut na oziveni tehle hry, ktera sama o sobe se muze zdat jako vypraveni o jednom velkym funusu a to muzu ted zajit na rozlouceni s knizetem. Namlsan Lucernou, mel jsem velka ocekavani uz na jevistni scenu. A ta me nezklamala, stejne jako kostymy a hudba. Cely dej me vtahnul, nenudil jsem se a nepotrebuju vse vykladat do detailu, jak tady nekdo narika. Silne herecke vykony, kde nejvetsi pozornost je pochopitelne uprena na prince danskeho a ten byl pro me naprosto skvely.
Ester_L  10 %
8.12.2023 | 127 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Fakt se to nepovedlo. Vše jakože krásné a za tisíce, ale příběh není. Nejhorší ze všeho (chybějícího výkladu, divných škrtů, postav, co nejsou - Horacio, divného Fortimbrase...) je Ondřej Pavelka, jehož výkon prostě není, vypadá, že se na jeviště zatoulal... Lehce jsem cítila stud z trapna na jevišti.
Domi.Mac  40 %
8.12.2023 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Bez obsahu. Výtvarně krásný, ale jinak úplně prázdný Hamlet, kde diváky většina postav nezajímá a ptáme se sami sebe, proč je Shakespearův Hamlet tak obdivovaná hra. Herecké výkony dost průměrné, někdy podprůměrné. Orozovič a Medvecká klasicky dobří. Neškudla jako Hamlet absolutně prázdný, nudný a nezajímavý výkon. Snad jen Mikešová jako Ofélie vyčnívá nad průměrem, hlavně ve scénách šílenství. Ale i pro studenty středních škol mi toto zpracování nepřijde vůbec přitažlivé. Bez názoru, pouze pokrytecky hezky zabaleno, sterilně zahráno. Hamlet z konzervy. Velká škoda. 40%
Karel Toman  20 %
8.12.2023 | 66 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Takový Hamlet by rozhodně na první scéně neměl být uveden. Nulový výklad, táhlá a místy trapná nuda, podbízivá hudba. Většina herců nevěděla, co hrát, protože režiséři nepřišli s žádným podstatným výkladem, žádné akcenty, žádné inteligentní krácení, jen se to tedy nějak převypráví a předvede. Mizerné herecké výkony Březiny, Vančury, Daniela, Bidlase, bohužel i Mikeschové a Poulové.
Wolverine  0 %
8.12.2023 | 40 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Hamlet v 21.století bez výkladu? Bez tématu? Bez tahu na branku? Beze smyslu? Bez vnitřního pnutí proč ho inscenovat? Zbytečné!
Jana Krátká  90 %
8.12.2023 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Působivá scéna, originální kostýmy, výkony herců skvělé, zvlášť se mi líbil Pavel Neškudla coby Hamlet, Berenika Mikeschova a Filip Březina. Díky za nadčasové pojetí!
Adam Zelinka  80 %
7.12.2023 | 221 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
velmi silný Hamlet, jedna z nejlepších výprav, co jsem kdy viděl, skvělé herectví paní Mikeschové, má velkou budoucnost!
pro dokonalost bych ještě trochu krátil, ale jinak bych řekl, že lepší Shakespeare se v Praze aktuálně nehraje!
Emma123  60 %
18.1.2024 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Líbila se mi výprava a hudba a z postav potulný herec, kterého hrál David Prachař.
Denis139  20 %
16.12.2023 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Skvostný Hamlet by měl být odrazem dnešní i Shakespearovy doby. Tento Hamlet není však ani tím, ani tím. Je to pouhopouhé odříkání textu se zvláštními pohyby a občasnou oživující hudbou. Nechápu, jak toto mohlo vzejít ze stejné režie jako Kytice. Naprosto nezajímavá statická scénografie, nepromyšlené pohyby po jevišti (místy bych nerozeznal jestli jsem v Národním nebo v amatérském divadle). Marná snaha oživit děj přeměnou Guild. a Rossen. na zpupné ženy, je to spíše trapné, než komické. Jediná část, která mě dokázala oživit bylo posledních 20 vteřin inscenace. Ani herci nevypadají, že by je to bavilo, jak to má pak nadchnout diváka???
Lukas Havel  40 %
8.12.2023 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Z představení se mi líbila výprava a hudba. Jinak mi nastudování přišlo strašně nepřístupné, chladné bez náboje. Nedokázal jsem se napojit ani na jednu postavu (snad krom postavy potulného herce, kterého hrál pan David Prachař, a to i díky tomu, že v celé hře hrál nějak opravdově, jinak než všichni ostatní) ani na příběh. Bylo to možná i díky nějaké divné dikci se kterou herci hráli. Škoda promarněné příležitosti.
Wendulie  60 %
22.4.2024 | 6 hodnocení
Natálie Eliášová  60 %
16.4.2024 | 9 hodnocení
MiriVili  70 %
5.3.2024 | 36 hodnocení
Michalmusek  80 %
5.3.2024 | 316 hodnocení
Mirka_divadlo  10 %
2.3.2024 | 76 hodnocení
Birter  60 %
25.1.2024 | 200 hodnocení
Zzzz  50 %
23.1.2024 | 103 hodnocení
Vladimír10  80 %
20.1.2024 | 635 hodnocení
Ivelly  70 %
20.1.2024 | 40 hodnocení
Halekal  70 %
14.1.2024 | 13 hodnocení
Onndra  90 %
16.12.2023 | 56 hodnocení
Alis  80 %
15.12.2023 | 40 hodnocení
Jeff23  20 %
15.12.2023 | 80 hodnocení
HodnaTeta  70 %
14.12.2023 | 181 hodnocení
SaXion  60 %
12.12.2023 | 39 hodnocení
Dubskyjakub33  20 %
8.12.2023 | 29 hodnocení
Theo13  90 %
8.12.2023 | 32 hodnocení
Karpav  90 %
16.12.2023 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.