Činoherní klub

Ošklivec

Premiéra: 21.9.2021 | 1:35x
Satirická komedie ostrá jako skalpel o zběsilosti společnosti, která vyznává mládí, krásu, vědu, pokrok a nepřetržitý růst, ale neuvědomuje si, že usilování o ně může vést ke ztrátě jedinečnosti, a nakonec i identity. Lette je vynálezce. Právě vyvinul silnoproudý modulární konektor, který je naprostou senzací. Dozví se ale, že na mezinárodní kongres pojede patent prezentovat jeho kolega. Nikdo však není příliš ochotný vysvětlit mu proč – ani jeho vlastní žena. Co se stane, když zjistíte, že vám nikdo nikdy neřekl, že jste oškliví? Je možné zachovat si svou vlastní tvář, když si necháte změnit obličej...?
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
68 %
68861000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
19.9.Čt19:30 vstupenky

Volby

Hodnocení (91)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
28.9.2023 | 1155 hodnocení
+ souhlasím
75%. Jak je v ČK zvykem, Ošklivec je postaven na kvalitním textu a přesné herecké interpretaci. Mayenburg napsal svižné dialogy a za komediální rámec ukryl vážné téma ztráty identity v době, která člověka hodnotí vnějškově a ulpívá na uniformitě. A to v době vzniku hry ještě nebyly v takové oblibě sociální sítě, dnes se tedy zdá ještě aktuálnější. Režisér B.Holiček vede herce k lehké nadsázce (a celá čtveřice v čele s V.Kotkem toho dokáže využít), dobře pointuje jednotlivé situace. Inscenace si tak po většinu času drží dobré tempo, snad jen ke konci se začíná trochu cyklit, ani stupňující se absurdita ale nezamlžuje téma hry.
Anežka Kotoučová  70 %
3.4.2023 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Podařené podobenství na téma lidské krásy, osobnosti a identity. Pro čtyři herce jistě není jednoduché přepínat bleskově mezi jednotlivými rolemi. Představení je správně odlehčené, byť je jeho problematika vážná. Jen té absurdity už je místy moc a člověk se může trochu ztrácet. Poselství je však podáno zřetelně a sympatickou formou.
65%
Pavel Širmer  80 %  Tip Pavel Širmer
16.2.2022 | 2028 hodnocení
+ souhlasím
75%. Autor si v komedii bere na paškál trend touhy po dokonalosti a především odvrácenou stranu mající za následek neoriginalitu a tuctovost. Inscenátorům hra nabízí rozmanité možnosti. Režisér B. Holiček potenciál textu nejen využil, ale také výtečně, nadstandardně rozvinul. Nápadité domýšlení humorných prvků, vč. nenásilné interakce s publikem, nemíří jen na diváckou atraktivitu, ale smysluplně přispívá k tématu. V účelném propojení všech složek dostali klíčový prostor herci skvěle rozehrávající autorský a režisérský vklad.
Jan Pařízek  80 %
19.1.2022 | 912 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Vydařená hra na téma posedlosti vlastním zevnějškem. Zpočátku jsem se zvoleným stylem a jeho uchopením trochu bojoval, ale postupem času zvolená absurdita dosáhla jasného směru a vykrystalizovala ve velmi silný a emotivní závěr. Poslední třetina je naprosto výtečná a místy z ní až skoro mrazí. Též je zde dobře zvolena forma humoru, která to správně odlehčuje a rozhodně se i díky ní nijak nenudíte. Herecky velmi dobrý výkon od V. Kotka, jenž je hlavně v závěru opravdu přesvědčivý. Ale ostatní též nijak nezklamali a výtečně zvládli přechody mezi jednotlivými postavami i v rámci jedné scény. Prostě každý jsme originál! 75%
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
18.11.2021 | 578 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
75% - Komedie, která by z mého pohledu uspěla stejně dobře jako thriller. S lehkostí a jednoduchostí buduje příběh, na jehož začátku byl v podstatě šťastný člověk, který jen prostě nevěděl, zatímco na konci se celý svět mění v poměrně děsivé místo. Čím víc se původní postava ztrácí a ostatní unifikují, tím víc. Oceňuji jednoduchost scény i text hry, který inscenaci předepisuje nesnažit se realisticky zobrazit změnu hlavního hrdiny nebo ostatních, oceňuji práci s kostýmy i scénou plnou různých papírových krabic, jež postupně mizí. A oceňuji i herecké výkony - V. Kotka v roli hlavní, i třech dalších obsazených.
Helena Grégrová  70 %
25.9.2021 | 1684 hodnocení
+ souhlasím
Hra poměrně neotřele nahlíží na problematiku diktátu kultu dokonalosti, na společnost honící se za povrchními pozlátky a upozaďující skutečné hodnoty, což nezřídka vede k destrukci jedinečnosti až ztrátě identity. Devízami inscenace Činoherního klubu jsou citlivý ironizující odstup, se kterým téma satirické komedie zrcadlí, trefený gradační temporytmus a čtyři dobré herecké výkony - každý ctí partnera, pointy dialogů a vyznění smyslu textu. Vše účinně podtrhuje i scénografie pravidelných tvarů ve stylu "čistému vše čisté".
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Nikol_14  80 %
26.2.2024 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Dlouho po představení jsem musela přemýšlet, co si vlastně o tom celém myslet. A usoudila jsem, že to byla prostě pecka. Je to hra s přesahem, kdy nepřemýšlíte, ?kdo je vrah? apod. Hra skončí a zapůsobí na vás přesně tak, jaké máte smýšlení sami o sobě a o okolí. I dle debaty s tvůrci a herci, která se konala po představení, bylo zřejmé, že na každého z nich hra působí jinak a má na ni jiný pohled. Není to odříkané slovo od slova, je prostor i pro lehkou improvizaci, což je skvělé. Doporučuji, pokud chcete něco složitějšího, k zamyšlení, ale zároveň zábavného. Jen bych možná zvážila přidat do hry přestávku, na jeden zátah to bylo dlouhé.
TerJan  80 %
22.2.2024 | 54 hodnocení
+ souhlasím
Vtipná chytrá komedie s hlubokým přesahem - definuje obličej, kdo jsme? Odsýpající text, svižné změny místa i osob, co vyžadují diváckou pozornost a nedají vám to jen tak zadarmo. Herci jsou na sebe dobře napojeni a šlape jim to, v prostoru fungují s lehkostí. /na základě představení 21.2.2024/
VinceCZ  10 %
21.2.2024 | 5 hodnocení
+ souhlasím
I když se inscenace Ošklivec dotýká zajímavých témat, trpí řadou nedostatků. Herecké výkony jsou kolísavé, změny rolí matoucí a minimalistické scénické řešení postrádá atmosféru. Vtipy nefungují a celkový dojem je spíše podprůměrný. Pouze skalní fanoušci Maria von Mayenburga si v ní můžou najít něco zábavného. Ostatní se pravděpodobně budou nudit.
Flipes  80 %
8.2.2024 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Kvalitní tvorba, obsazení bylo perfektní. Herci si spolu rozumí a vědí co očekávat. V mnoha věcech to vzbuzuje přemýšlení o pokrytectví a dalších vlastnostech lidí; hon za penězi, slávou, sexem... Aneb co vše lidé dokáží udělat pro úspěch.
Konec byl možná trochu moc otevřený, chyběla mi tečka za příběhem.
Mortimer  80 %
8.2.2024 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Povedené představení s aktuálním poselstvím. Snad jen před samým závěrem se trochu moc tlačí na pilu a gradace se dociluje spíše formálními efekty než obsahem.
Šípal  80 %
13.10.2023 | 215 hodnocení
+ souhlasím
Vojta Kotek umí hrát!! Proč k tomu kruci nedostal příležitost nikdy předtím?
Jackmartas  60 %
3.10.2023 | 121 hodnocení
+ souhlasím
Jasnačka to byla pastva pro oči. Vojta Kotek válel teda ...vůbec jsem nevěřil, že to je on. Krásně vše do sebe zapadalo!
BloggarSumec  90 %
23.9.2023 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Chytré a vtipné představení pro inteligentního diváka se skvělými výkony všech představitelů. Já jsem se rozhodně nenudil, naopak.
BaTerka45  60 %
18.9.2023 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Jedno a to samé se opakovalo 2 hodiny stále dokola. Už od začátku bylo jasné poselství představení o pomíjivosti krásy. Přitom výkony herců nebyly špatné, takže si myslím, že nezáživný musel být asi scénář.
JoeH  20 %
15.6.2023 | 11 hodnocení
+ souhlasím
První část OK, ve druhé jsem se totálně ztratil ...
MMK  80 %
24.4.2023 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Nový revoluční vypínač prodá pozlátko, ne jeho technické parametry - ano, toto je dnešní život. Velmi pěkně a vtipně podané. Závěr dotažený do absurdity, ale k charakteru představení sedí. Chtělo by to přestávku (na pár místech by udělat šla), skoro 2 hodiny v kuse je hodně.
Valmez  40 %
21.4.2023 | 524 hodnocení
+ souhlasím
Celé představení jsem se nudil. Oceňuji poslední výstup V. Kotka.
R.JELEN.21  50 %
30.3.2023 | 250 hodnocení
+ souhlasím
Konec je strašně schizofrení.
Jen pro ty dámy, které by snad pochybovaly, že charisma Vojty Kotka nějak utrpí fotrovatenim... Tak ne! (PS: Pro dámy doporučuji sedadla dole vpravo nejvíc na kraji. Mrk mrk)
Po první půli tomu konec velice sebe plyn.

Z pomyslného seznamu co zažít v divadle si skrtam mdloby v hledišti. Čekám na mdloby na jevišti.
Klepo  30 %
15.3.2023 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Nie. Možno mi nesedia komédie ale nie. Aj Snowborďáci sú lepšia komédia. Činoherák asi chcel rozšíriť portfólio o komerciu. Chyba je hádam na našej strane, ale traja třicátníci sa zhodli, že toto bolo na max 30% za dobrý herecký výkon Kotka. Reklama na rádio stanicu, fekál humor, zbytočné hudobné čísla... Námet dobrý a ako vážna hra by určite fungoval, ale prerobením na frašku to úplne stráca silu a stáva sa len estrádou do TV.
RaB  60 %
5.3.2023 | 377 hodnocení
+ souhlasím
Výborní V. Šanda a M. Dancingerová (scény V. Šandy mě bavily jednoznačně nejvíc). Bohužel délka 1:50 bez přestávky je opravdu úmorná (představení bylo o 20 minut delší, než se píše na webu). Chvílemi hra už ztrácela tempo a sklouzávala k všednosti a opakování. V. Kotek jen dobrý, chvíli mu trvalo se rozehrát.
Mol1111  60 %
20.1.2023 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Začátek zvláštní, do dvou třetin super, pak to vyšumnělo do abstraktního ztracena.
Eduard Mácha  70 %
12.12.2022 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Uniklo mi trochu zasazení děje v scénografickém konceptu. Po herecké stránce, ale skvělé představení - velmi překvapil Vojtěch Kotek.
Denisa H.  70 %
2.11.2022 | 380 hodnocení
+ souhlasím
Víceméně souhlasím s hodnocením redaktora Jana Pařízka.
První zhruba třetina pro mě byla taková nemastná neslaná, kdy jsem i pochybovala o správnosti volby navštívit tohle představení. Pak mě to ovšem začalo bavit, abych se ale v závěru trochu ztrácela v postavách (i když, o tom to vlastně celé i je...) :-D
V. Kotka jsem na divadle viděla hrát poprvé a: "Dobrý!" Moc dobře se svých rolí ujali i jeho kolegové a kolegyně, třeba V. Šanda mě nadto i dost bavil.
Teddy  80 %
14.9.2022 | 294 hodnocení
+ souhlasím
Tato hra od mladého režiséra Braňa Holička je poněkud odlišná od obvyklému repertoáru ČK. Nabízí zajímavý pohled na dnešní společnost, která upřednostňuje krásný zevnějšek před osobností člověka.
Příjemným překvapením pro mne byl herecký projev Vojty Kotka v hlavní roli. Myslím, že přiláká mladší publikum do hlediště divadla, což není určitě na škodu.
Kateřina Vodáková  70 %
28.6.2022 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Ošklivec se (myšleno v dobrém) vymyká všemu, co jsem zatím v ČK viděla. Bavil mě jiný, svěží rukopis B. Holička a zápal V. Kotka, který je herecky o třídu výš než ostatní. Dozrál v obrovský talent! Hraje opravdu intenzivně, přesto přirozeně, na konci z něj doslova valil pot. Kvituji drobnou a vhodnou interakci s publikem, nadchla mě volba "hlavní" skladby od M. Richtera a zaujal i nápad s postupným "stejnokrojem" všech postav... Zkrátka povedený titul s dobrou pointou a myšlenkami. Přesto by prospělo více pracovat se scénografií a stopáž mi kazilo horko v sále - takový věčný handicap ČK.
Fedorocko  60 %
26.5.2022 | 751 hodnocení
+ souhlasím
Rozjezd hodně povedený, zdařilé fórky, ovšem s přibývající dramatickou částí hra upadala,až byla zbytečně dlouhá.
Monty70  70 %
23.5.2022 | 264 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavý námět (ztráta identity), jednoduchá scéna, dokonalá souhra čtyř herců. Vojta Kotek ztvárňuje jedinou postavu vývojáře Letteho, ostatní zobrazují postupně dvě až tři postavy kolem hlavního hrdiny, což vyžaduje od herců velké soustředění. Pozorný divák se však v ději neztratí. Hra graduje až do samého závěru, který je nevyhnutelný.
Romana35  80 %
7.5.2022 | 334 hodnocení
+ souhlasím
Posedlost vlastním zevnějškem. Změna k lepšímu se nakonec ukázala fatální. Ke konci hra dovedena až do absurdity. Všichni čtyři herci skvělí. Nejvíce mě zaujali Vojta Kotek a Martin Finger. Hraje se bez přestávky. Trochu mi vadilo zapojení diváků do hry, přece jenom není každý extrovert, aby ustál vytažení na jeviště. (nedoporučuji sedět na krajních řadách vpravo 1 - 2 řada?).
Stepan.chalousek  70 %
4.5.2022 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Netypický dramaturgický výběr pro Činoherní klub a já za něj děkuji. Skvěle jsem se bavil a těší mě obnovená kolektivní energie. Trochu problematický mi přijde prostor, kde se děj odehrává.
Snekac  80 %
30.4.2022 | 300 hodnocení
+ souhlasím
75 % - Ke konci trochu ztrácí tempo a srozumitelnost, jinak výborné téma a provedení. I když herci v průběhu hry několikrát mění role, nehrozí, že byste se ztratili, naopak je to velmi zajímavý prvek.
Pigeon  70 %
10.4.2022 | 19 hodnocení
+ souhlasím
65 %
Mjetelova  90 %
4.4.2022 | 67 hodnocení
+ souhlasím
Začátek představení je velmi komediálně laděn, vtípek za vtípkem. Postupně atmosféra houstne až se dostane do dramatu. Perfektní výkon Vojty Kotka i ostatních herců. Obdivuji je, jak se orientovali v dvojrolích. Zapojení publika nenásilné, ale intenzivní. Následná diskuse s tvůrci byla skvělou tečkou za skvělým představením.
Michal1982  80 %
8.2.2022 | 165 hodnocení
+ souhlasím
Ač odlehčené, tak téma k zamyšlení.. Od šťastného člověka tam, odkud není cesta zpět. Povrchnost, dokonalost zevnějšku, to je to, co hýbe světem. Humor nenásilný, scéna zajímavě řešená. Herecké výkony všech zúčastněných výborné. Vojta Kotek v závěru dokonalý..
Martin Kopecký  30 %
4.2.2022 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Přes maximální snahu herců jde o neuhratelnou hru, která je konceptem někdy v absurdním dramatu 60. let, ale chybí jí uvěřitelný dramatický oblouk. Téma změny identity a její následné ztráty v zástupu stejně krásných jedinců se brzy vyčerpává a chybí v ní dialogy, které by jiskřily. Proč si divadlo vybralo tuhle hru mi jasné není - na rozdíl od rozhodnutí nedělat přestávku. Chyba tohoto představení není v hercích, ale v samotné dramaturgii a potažmo režii, která nenašla pro hru dostatečnou dynamiku (pokud v textu vůbec nějaká je).
Ssnneekk  60 %
10.1.2022 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavý námět příběhu a výborný herecký výkon Vojty Kotka (i ostatních herců). Záměr a podstata příběhu je velmi aktuální a současná, ale průběh příběhu je velmi fádní a chybí mu pointa, herci v podstatě neměli následně co hrát.
Katakomb  70 %
6.10.2021 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Musím uznale pochválit všechny herce za jejich výkony během střídání rolí v průběhu celého představení. Téma určitě přitažlivé a aktuální a netradičním způsobem zpracované. Nevěděl jsem, do čeho jdu, Vojtu Kotka jsem nikdy v divadle neviděl, ale bylo pro mě milé překvapení, že ani on ani jeho kolegové na jevišti nesklouzávali k přehrávání a představení se nezvrtlo ve frašku.
(Nemůžu hodnotit negativně jen proto, že se někteří z publika nejapně smějí kdejaké poznámce, která není ani primárně určena k vyvolání tak bouřlivé reakce)
Námět s přesahem, nutí k zamyšlení. Doporučuji, 75 %
Ada_ada  40 %
6.10.2021 | 5 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Téma možná zajimavé, vzhledem k dnešnímu preferovanému kultu krásy, nicméně v podaní jakožekomedie téma vyšlo trochu do ztracena. Bohužel a navíc, Vojtěch Kotek přitahuje dost specifické publikum které čeká taškařici za každou cenu a některé dialogy a monology s potencionálně existenciálním přesahem vyšly pod salvami smíchu naprosto do ztracena. A to se moc vlastně nebylo čemu smát.
Ivo Železný  60 %
22.9.2021 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Po hodně dlouhé době německá dramatika bez krve a aspoň jednoho úchyla. Osvěživé. Navíc považte, komedie! Sice na základě ujetého nápadu, ale proč bychom to nepřipustili, je to dívadlo.
Zaujalo mě hlavně nijak nezdůrazňované dobové téma většinově přijímaného názoru, diametrální odlišného oproti názoru udiveného jedince. A osobně mě trochu rušilo stále se zrychlující míhání ženské postavy bez převleku z role do role, ale třeba třeba je to režijní záměr v duchu kusu.
5 (53.)
Lampiao  30 %
11.5.2022 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Jedním slovem: strašné. Dramaturgie, režie, využití hereckých potenciálů = čistá nula. Nikdy jsem tolik netesknil po přestávce, abych mohl ženu odvléct domů...
Togaf  80 %
21.6.2024 | 180 hodnocení
HodnaTeta  60 %
20.6.2024 | 184 hodnocení
Bróža  60 %
4.6.2024 | 103 hodnocení
Hurik  70 %
22.5.2024 | 19 hodnocení
Adam Zelinka  80 %
5.4.2024 | 236 hodnocení
Luciferie  60 %
24.3.2024 | 128 hodnocení
Petr Husar  60 %
8.2.2024 | 33 hodnocení
Gaba M  70 %
17.1.2024 | 57 hodnocení
Tomáš Budík  70 %
24.11.2023 | 21 hodnocení
Nezavisla  90 %
13.11.2023 | 62 hodnocení
Marcy  60 %
26.10.2023 | 19 hodnocení
JanaPav  90 %
18.10.2023 | 14 hodnocení
Maybe  60 %
10.10.2023 | 92 hodnocení
Scoobi  80 %
25.9.2023 | 108 hodnocení
Bacraj  80 %
15.6.2023 | 171 hodnocení
Masarka14  70 %
15.6.2023 | 27 hodnocení
Teres  80 %
9.5.2023 | 264 hodnocení
Isa Johanovská  60 %
7.5.2023 | 123 hodnocení
Tereza Rybková  90 %
12.4.2023 | 48 hodnocení
Ttchor  80 %
30.3.2023 | 74 hodnocení
AnnaGümplova  50 %
30.3.2023 | 29 hodnocení
Blanka9  70 %
9.3.2023 | 36 hodnocení
Karina  80 %
20.11.2022 | 21 hodnocení
Vendula Hegerová  80 %
4.11.2022 | 24 hodnocení
Avlis  90 %
30.10.2022 | 165 hodnocení
Čermáci  70 %
20.9.2022 | 32 hodnocení
Vladimír10  60 %
21.6.2022 | 643 hodnocení
Maryš  70 %
3.6.2022 | 37 hodnocení
SBN  70 %
1.6.2022 | 187 hodnocení
Janca525  30 %
25.5.2022 | 143 hodnocení
Janha  70 %
25.5.2022 | 139 hodnocení
Kreatura13  80 %
18.5.2022 | 31 hodnocení
Michelle97  100 %
15.5.2022 | 152 hodnocení
Pop  60 %
5.5.2022 | 87 hodnocení
Xcepek  60 %
29.4.2022 | 665 hodnocení
Unionboy  70 %
29.4.2022 | 461 hodnocení
Houfm@atlas.cz  90 %
22.4.2022 | 38 hodnocení
Barčí  60 %
11.4.2022 | 44 hodnocení
Michalmusek  80 %
3.4.2022 | 318 hodnocení
Addk  80 %
9.2.2022 | 134 hodnocení
Srna  60 %
20.1.2022 | 87 hodnocení
Babitch  70 %
20.1.2022 | 79 hodnocení
Tatarka607  70 %
20.1.2022 | 13 hodnocení
Pozorovatel  40 %
28.12.2021 | 5 hodnocení
Braddy  80 %
15.12.2021 | 213 hodnocení
Vitounek  70 %
12.11.2021 | 109 hodnocení
Pavel.Tomas  70 %
10.11.2021 | 158 hodnocení
Antoano  60 %
8.11.2021 | 42 hodnocení
Chupetica  70 %
4.11.2021 | 153 hodnocení
Honza Vošahlík  70 %
6.10.2021 | 31 hodnocení
Hapinka  70 %
7.1.2023 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.