Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Pýcha a předsudek

Premiéra: 24.11.2016 | 2:45
Původně uváděno v historické budově ND.
Překlad románu: Eva Kondrysová. Dramaturgie: Ilona Smejkalová, Milan Šotek. Scéna: Lucia Škandíková. Kostýmy: Linda Boráros. Světelný design: Ondřej Kyncl. Hudba: Jiří Hájek. Choreografie: Petra Parvoničová. Režie: Daniel Špinar.
Jevištní verze jiskřivého, zábavného a působivého nejslavnějšího románu anglické spisovatelky. Příběh z venkova ironicky líčí rodinné vztahy a stejně úsměvně pojednává i ústřední problém, a to jak co nejrychleji a nejelegantněji provdat všechny dcery. Strnulou venkovskou atmosféru rozvíří pohledný pan Bingley, nápadník k pohledání, jehož jedinou charakterovou vadou je jeho přítel – zachmuřený, záhadný, štiplavý pan Darcy. Jestli se k Bingleymu nejlépe hodí překrásná Jane Bennetová – co se stane s druhou dcerou Elisabeth? Je možné zamilovat se proti své vůli...?
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
61 %
kontroverzní inscenace (173.)
611281000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
20.9.19:00vstupenky
21.9.So19:00vstupenky
4.1.So14:00
20.9.19:00 vstupenky
21.9.So19:00 vstupenky
4.1.So14:00 

Volby

Hodnocení (134)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
8.10.2017 | 1141 hodnocení
+ souhlasím
Vizuálně přitažlivé představení, které sice je moderní, ale uspokojí i konzervativního diváka. Hodně se tu ironizuje, ale Špinar se předloze nevysmívá, neparoduje ji. Jeho dramatizace sice v závěru první části výrazně ztrácí tempo, ale druhá půle je už opět dějově zahuštěnější. Herci pracuji s nadsázkou, většina postav má jeden hlavní charakterový rys, který je v dané koncepci výrazně obtažený a pro chování postavy určující. Nejvíce se mi líbili elegantně ironický David Prachař, komicky hysterická Lucie Juřičková či úlisný Filip Rajmont. (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  70 %
24.4.2017 | 908 hodnocení
+ souhlasím
U mě zde převládají pozitivní dojmy. Líbila se mi zvolená koncepce zpracování s povedeným hudebním doprovodem. Opravdu vydařený začátek i většina druhé části. V závěru první je to přeci jen již trochu zdlouhavé, hra ztrácí na svižném tempu a též intenzitě. Některé vážnější a silnější momenty tak správně nevyznějí nebo alespoň mě tolik nezasáhly. Ale na druhou stranu spousta ironických situací je krásně a vtipně vystižena a celou inscenaci to dobře odlehčuje. Herecky nezklamala skvělá M. Borová, z ostatních potěšili zejména F. Rajmont, D. Prachař a L. Juřičková. Celkově spokojenost.
Helena Grégrová  70 %
5.12.2016 | 1673 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Všechny inscenační složky, herecké akce nevyjímaje, zafungovaly vítaně symbioticky, jedno nepřekřikovalo druhé, téměř vše tak plynulo v příjemně dynamickém rytmu a rozvíjelo a oživovalo děj. Příběhem jsem prostřednictvím promyšlené režijní koncepce divácky spokojeně a s lehkostí proplula od první papírové lodičky, přes déšť i hromy s blesky až k molům partnerských přístavů. Budete-li chtít slyšet jedno jméno, hrající pro mě prim, pak říkám: Lucie Juřičková – „nervy“ paní Bennetové vystřihla bravurně, náležitě energicky a s očividnou chutí.
Pavel Širmer  50 %
1.12.2016 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Adaptace románu je postavena na kombinaci dialogů a postav popisujících situace a děj. Na pohled výrazná a místy i docela zábavná moderně koncipovaná inscenace. Převládne však dojem, že v popisech složitého děje se ztrácí téma a důvod, proč nám inscenátoři předkládají právě tuto látku. Nedomyšlené využití prostoru, v němž dům na velkém jevišti vypadá spíše jako na ostrůvku, kolem něhož je nesmyslně prázdno. Z herců nejvýrazněji zaujal P. Batěk. Elisabeth se zhostila M. Borová svým obvyklým stylem „běhám po jevišti a všemu se divím“; byla zaměnitelná s její Dorotkou, Němcovou či Desdemonou.
Michal Novák  60 %
26.11.2016 | 1157 hodnocení
+ souhlasím
Z látky, u níž nevěřícně kroutíme hlavou na dobou vzniku, Daniel Špinar vytvořil moderně prezentované divadlo s nadčasovým obsahem. Inscenace je vystavěná na dekonstrukčním principu, opět se zapojením antiiluzivních postupů a ironizuje se o sto šest, což nachází v hledišti bezprostřední odezvu. Stěžejní téma lidských předsudků a pýchy promlouvá, mlčí však ty silné emoce (viz románová předloha či film). Postavy jsou opět spíše jen ilustrované, jejich jednání je skládáno ze zručně aranžovaných fragmentů. Co se děje uvnitř, není herecky prakticky vůbec postihnuté. Tam je prázdno.
Anežka Kotoučová  80 %
24.11.2016 | 230 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
"Co jsou muži ve srovnání se skalami a horami!"
Poctivá, propracovaná, dynamická a rozverná ansámblovka v moderním hávu. Dan Špinar si dal na dramatizaci záležet a nechal vyniknout všechny důležité a přínosné myšlenky a momenty emblematického austenovského díla. Scéna i kostýmy jsou ve vhodné symbióze. Velmi sympatická je práce herců s prostorem. Tentokrát musím rovněž vyzdvihnout krásnou a výraznou hudbu. Herecky je vše s určitými výjimkami na úrovni. Inscenace neobsahuje nijak pobuřující prvky a myslím, že by mohla sjednotit v názoru diváky napříč věkovým spektrem.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Layer  30 %
3.2.2024 | 117 hodnocení
+ souhlasím
Podle mého názoru nejslabší inscenace Daniely Špinar v Národním divadle.
Zzzz  60 %
2.5.2023 | 103 hodnocení
+ souhlasím
Obsahem klasické. Forma moderní, což ovšem nijak neruší dojem. Rozhodně neurazí, ale ani výrazně nepotěší.
Studený Čumáček  60 %
28.4.2023 | 410 hodnocení
+ souhlasím
56%
Možná příliš vysoké očekávání. Ono je to totiž tak trochu jako telenovela. A já asi chci víc...víc všeho. Ačkoliv, to nádherné pozvolné opadávání přiblble zamilovaného úsměvu P. Baťka/Darcy, když si uvědomí, že s budoucí ženuškou Elisabeth/M. Borová bude muset přijmout do rodiny i její nesnesitelnou matinku s platíčkem růžových pilulí/L. Juřičková, flegmoušského tatíčka/D. Prachař a pár dalších problematických osob...
Hacko  70 %
29.3.2023 | 76 hodnocení
+ souhlasím
75%
InkaR  30 %
19.6.2022 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě nejslabší představení letošní sezóny (a to jsem si myslela, že Provaz o jednom konci nic nepřekoná...). Zdlouhavé, dost nudné dialogy, žádné emoce a u herců jen pitvoření. Odešla jsem v půlce, což se mi nestává často.
Kovex  60 %
26.2.2022 | 30 hodnocení
+ souhlasím
Představení je bohužel velmi zdlouhavé, místy jsem až ztrácel pozornost v ději.
Guildenstern  70 %
7.2.2022 | 447 hodnocení
+ souhlasím
Ač tuto lovestory, o jejíž kvalitách by se dalo dlouze polemizovat, hrají v Národním divadle čtyřicátníci, herecky obsáhli své postavy velice přesvědčivě. Poprvé mi v ND přišla M. Borová opravdu dobrá, potěší i tradičně skvělý F. Rajmont, D. Prachař nebo L. Juřičková ve vděčných úlohách. Klasická Špinarova režie a dramatizace, která poněkud zaprášenou látku slušně rozhýbe (a místy i roztančí). Po všech stránkách poctivá inscenace, kterou za mě trochu sráží rozpačitý závěr.
Vladimír10  70 %
24.10.2021 | 637 hodnocení
+ souhlasím
Přestávka u představení D. Špinara obvykle signalizuje, že se tvůrci nebojí odlivu diváků. Tato domněnka se mi v případě zdařilé adaptace románu J. Austenové jedině potvrdila. Především první část se totiž vyznačuje nejen překvapivě vkusnou scénou s květinovými motivy, které se objevují i na kostýmech, ale i propracovanou pohybovou složkou. Pomyslným vrcholem večera se pak, alespoň pro mě, stal poslední výstup I. Janžurové. Pakliže by se po pauze neobjevilo na jevišti několik zbytečných mikrofonů, do nichž aktéři občas pronesli některou ze svých replik, byl by zážitek ještě silnější.
Coward  90 %
17.1.2021 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Filmy podle Jane Austenové mě příliš nezaujaly. Asi právě proto jsem se trochu s obavami vypravil na divadelní verzi. Ale byl jsem nakonec mile překvapen. Zajímavá byla scéna (včetně menší díry pro orchestr). Spoustu vtipných momentů, výborné herecké výkony. Hodně povedené, téměř dokonalé představení, odcházel jsem velmi nadšen.
Snekac  60 %
19.9.2020 | 293 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá Lucie Juřičková, Igor Orozovič a bavila mě hudba. Příběh samotný je z dnešního pohledu plytký, spíš taková telenovela, ale za to divadlo nemůže...
RaB  60 %
12.9.2020 | 371 hodnocení
+ souhlasím
Výborní Madgadelna Borová a Patrik Děrgel. Většina zbylých herců se jen pitvoří a přehrává (zejména Batěk a Juříčíková - což byl zřejmě režijní záměr, protože oni umí líp).
Bohužel samotný děj inscenace je tak na hodinu a zde dochází ke zbytečnému natahování, vkládání tanečních scén (které jsou po chvíli opravdu nudné až otravující). Scénografie pěkná - kdyby jen nebylo vidět celé jeviště a tam schované zbytky scény jiných inscenací.
K_kovandova  60 %
1.3.2020 | 48 hodnocení
+ souhlasím
65%
Čiko  60 %
14.11.2019 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
65% Dle komentářů je asi dobře, že jsem neviděl film, ani nečetl knihu...
Simi69  20 %
29.5.2019 | 12 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Mnoho pohybu pro nic.
Herci pobíhají a poskakují po jevišti Národního divadla v naději, že se tím zakryje vyprázdněný obsah inscenace. To je ale omyl.. Tuhle samoúčelnou exhibici nelze zachránit ani s použitím veškerého drahého kovu, co ho ve "Zlaté kapličce" je, pořád to bude jen nablýskaná nuda.
Procenta navíc za jediný zapamatovatelný herecký výkon Magdaleny Borové, a za možnost vidět na jevišti Ivu Janžurovou a Janu Preissovou, i když u jejich rolí, stejně jako u všech zbývajících, mi přišlo vlastně úplně jedno, kdo je hraje..
Jenci  50 %
14.5.2019 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Mám rád modernu (Darcyho patka , selfíčka ... - áno) , ale tentokrát ma to neoslovilo. Hudba áno, vizuál OK, výkony vyrovnané, scéna môže byť. Ale téma , problémami konca 18 storočia je asi nadľudské osloviť súčasníka.
Marcellina  10 %
19.9.2018 | 15 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Jak pojmout dílo, které je vtipné už samo o sobě, ještě vtipněji? Poraďte hercům, aby hráli jako v sitcomu. Výsledek je tak nestravitelný, že jsem odešla po první polovině. 10% dávám za nápad převést oblíbený román na divadelní hru, to je určitě dobrý marketingový tah. Škoda že výsledek je tak mizerný.
Vaklav  60 %
23.6.2018 | 276 hodnocení
+ souhlasím
Páteční popráciodpočinkovka, která je pravda delší, ale mně to uteklo. Vzhledem k mé poměrně nadstandardní únavě jsem spíše těkal, ale přesto jsem si hru užil a ani délka mě neunavila, naopak jsem odcházel osvěžen a radoval jsem se ze začínajícího víkendu. Takže páteční relaxační termín vřele doporučuji.
Souhrnně - Herci - OK (bavily mě mladé bláznivky a potěšilo nakouknutí paní Janžurové), Scéna - fajn, hudba - šlo to, atmosféra - přátelská
Kuba_r  40 %
20.6.2018 | 100 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro mne našlehaná a povrchní nuda. Škoda, že si o Austenové čeští divadelníci myslí, že to je hloupá a povrchní autorka.
Frankovka  50 %
9.4.2018 | 278 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Takový obyčejný příběh co se sunul stejně pomalu jako loďka po jevišti a již v půlce se kdesi ztratil.
KSnow  80 %
26.2.2018 | 106 hodnocení
+ souhlasím
Po tom, co jsem si před zhlédnutím inscenace přečetla některé z recenzí, jsem se až trochu bála, že moji milovanou knížku v divadle ani nepoznám. Ale naopak, je jí velmi věrná a na divadelní prkna přenáší i to, co ve filmových adaptacích často chybí, totiž tu správnou míru ironie, nadsázky a hravosti. Skvělá dramatizace, skvělá hudba (tu už asi z hlavy nedostanu), skvělé kostýmy odrážející osobnost postav, skvělá choreografie (plesy pro mě patřily k těm nejlepším částem), výborní herci a jasně vykreslené postavy (až na samotného Darcyho, u kterého mi ta jeho výrazná osobnost prostě chyběla).
Nikki123  80 %
4.11.2017 | 170 hodnocení
+ souhlasím
Jedno z nejlepších představení tohoto divadla co jsem za poslední dobu viděla. Akorát bych rozdělila jinak postavy hereckému obsazení - např. obsazení hlavních postav mi nesedělo (Batěk až moc namyšlený a Stryková až moc zakřiknutá, nedostala se moc ke slovu).
JirkaS  80 %
22.10.2017 | 358 hodnocení
+ souhlasím
Moje úplně první setkání s touto klasikou dopadlo nad očekávání dobře. Inscenace je krásně vizuálně řešená, ostatně na to už jsem od pana Špinara zvyklý. Symbolika papírových lodiček mi přišla velmi originální a vzhledem k závěrečné scéně i perfektně promyšlená. Inscenace byla záživná a dobře pochopitelná i pro mě, který jsem tu předlohu neznal, herecké výkony byly kvalitní, jak jsem ostatně rovněž od pana Špinara zvyklý, a celkově se mi líbilo, že žádná postava výrazněji nevyčnívala a soubor činohry Národního divadla tak mohl naplno ukázat svou skvělou souhru. /14.10.2017/
Fr2709  70 %
16.10.2017 | 191 hodnocení
+ souhlasím
Moderna, kterou až na pár momentů může shlédnou i člověk vyrostlý na klasickém pojetí.
Vejtek  70 %
14.10.2017 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Příjemná záležitost se zajímavou vizuální stránkou. Taková vděčná odpočinkovka
MarketaM  40 %
5.10.2017 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Očekávání roku...a ono nic. Pýcha a předsudek je pojem nejen v literatuře, ale i v kulturním světě, ať již filmovém či divadelním. A toto se nedělá. Blond emo Darcy s patkou? Ukřičená a energická Jane? Ztřeštěná Elizabeth? To mi neměli dělat! Všechny plusové body patří scéně, hudbě a kostýmům. Tato trojice drží celé představení.
Katarina16  70 %
14.9.2017 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Hezké nápady, kostýmy, scéna a hudba, výborná Lucie Juřičková. Některé pasáže zbytečně dlouhé a natahované, zejména na konci první půlky.
MartinB  80 %
30.5.2017 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Papírové lodičky. Nádherný motiv celého představení a vnitřní (do)jemnosti pana Darcyho. Právě představitel Darcyho - Pavel Batěk svou roli opravdu neodolatelně ztvárnil.
Skvělé byly i Lucie Juřičková jako energická a věčně nervní Bennetová, Maruška Štípková coby Charlotta, paní Preissová v roli paní Reynoldsové a třešničkou na dortu byla Lucka Valenová jako Mary.
Celá inscenace má krásné kulisy a kostýmy, nápaditou a inovativní režii. První půlka navíc chytlavou hudbu.
DD81  70 %
15.5.2017 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Krásná scéna a hudba a celé to bylo velmi svižné a vůbec mě to představení nenudilo. Nápadité, vtipné, moderní. Ke konci první půlky to začalo být trochu rozvláčné. Druhá půlka a přenášení mikrofonů už se mi tolik nelíbilo.
Plšík  60 %
24.4.2017 | 777 hodnocení
+ souhlasím
65%
Vlastaa  40 %
22.4.2017 | 25 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Naprosté zklamání ze způsobu ztvárnění, nelíbila se mně ani scéna a hudba. Výborný F.Rajmont.
Michvon  70 %
19.4.2017 | 194 hodnocení
+ souhlasím
Taková oddychovka. Pěkná scéna, geniální!!! choreografie, je to celé lehké, svěží a vtipné. Do role Elizabeth by mi více z ansámblu ND sedla Pavlína Štorková, ale nic proti Magdaléně Borové. Jako vždy potěšil F. Rajmont. Celý Dwayne Dibley :-)
Poristm  60 %
4.4.2017 | 89 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Hrozné ztvárnění. Selfíčka a patka pana Darcyho, to je vážně moc.
Eva14  10 %
31.3.2017 | 11 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Tento román miluji, ale představení pro mne bylo obrovským zklamáním.
honzy  30 %
28.3.2017 | 284 hodnocení
+ souhlasím
(+5)
Od papírové loďky ke zdárnému konci,aneb jen dva ta loďka může vézt.Divadelní režie D.Špinara v ND se nepovedla.Transformace románu Jane Austenové PÝCHA A PŘEDSUDEK do moderní jevištní podoby úplně zabila románové vykreslení charakterů jednotlivých postav.Zcela se vytratilo herectví,herci pobíhají na jevišti,představení je ukřičené a ve spojení s nehezkou hudbou vytváří nevěrohodný obraz anglického venkova.Scénografie se nepovedla,obydlí v I.části se poněkud ztrácí na velkém jevišti a v II.části jsou jen židle a mikrofony!Divákům,kteří se těšili na činohru,zbyl jen zmatek v hlavě.Škoda 27.3.17
Kateřina Vodáková  80 %
23.3.2017 | 200 hodnocení
+ souhlasím
Šmrncovní, současné, důvtipné. Viděno 2x s mírným časovým odstupem a vše si tzv. "sedlo", zapadlo do sebe. J. Hájek nezklamal a zkomponoval úchvatnou hudbu (viz rovněž Manon Lescaut). Na krásnou scénografii jsem se nemohla vynadívat (včetně kostýmů!) a choreografie jsou prostě špičkové, úplně zalézají pod kůži a velké jeviště jim vyloženě sluší. Vynikají F. Rajmont, P. Děrgel a J. Stryková. Kladně mě překvapila L. Juřičková (oproti Ulici nebe a dudy). Hodně mě bavila postava Mary. Borová a Batěk mi však do ústřední dvojice příběhu typově nezapadají, nemohu si pomoct, proto snižuji %.
Vendula_Z  40 %
16.2.2017 | 92 hodnocení
+ souhlasím
Musím se přiznat, že mě zarazil výběr hlavních představitelů, asi jsou moje literární jiné. Zejména M. Borová vůbec nepůsobí jako samostatná nezávislá ženská postava, která se vzepře svazující morálce, ale je to prostě "tuctovka", holka z vesnice bez názoru a šmrncu. A zatímco první půlka relativně dobře funguje, ve druhé jakoby neměli herci co hrát. Kdo nezná původní předlohu, může se v ději ztrácet.
Adaben  80 %
24.1.2017 | 47 hodnocení
+ souhlasím
A mně se to líbilo. Austenová po filmové podobě přežila v dobrém i divadelní úpravu. Už dramatizace je velmi slušná a samotné inscenaci není skoro co vytknout, ze Špinarových věcí, které jsem viděl, zřejmě nejlepší. Bystrá scéna, výborná hudba. O něco víc se mi líbilo dění do přestávky, hraní na celém jevišti bylo přece jen zvukově trošku slabší. A i když jsem si v hlavní roli dokázal představit i jiné dnešní mladší herečky ND, M.Borová to hraje výborně a ostatní herci mne také nezklamali. A hlavně takové inscenaci se daří spojit to, co člověk u ND očekává, div.podívanou i vyprávění příběhu.
Vladimír Rogalewicz  80 %
23.1.2017 | 806 hodnocení
+ souhlasím
Vyrovnané, moderně pojaté, ale přesto tradicionalistické představení, ve kterém jsou všechny složky dokonale sladěny. Skoro dokonalé, ale k mimořádnému zážitku něco chybí (možná zajímavější a aktuálnější téma; není mi jasné, proč tento kus dnes inscenovat). Osobně mě potěšilo obsazení (a výkon) Marie Štípkové; škoda, že po rozprášení kladenského souboru nenachází větší příležitost.
Elba  80 %
21.1.2017 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Živé, ironické, jemně hravé i dojemné, bez patosu. Moc se mi líbí kostýmy i scénografie. A také pohybová stránka - dobré taneční scény. Herci opravdu vynikající! Borová, Batěk, Prachař, Rajmont, Salzmannová, Stryková, Suchý... Měla jsem problém pouze s paní Janžurovou - ač si jí vážím, v této roli se mi nelíbila.
J.anek  80 %
13.1.2017 | 487 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vynikající Špinarova dramatizace, luxusní scéna, šťastně zvolená stylizace a parádní herecké výkony. O aktuálnosti netřeba pochybovat - předsudků je dost a dost. Bavil mě pohyb - originální nápady Petry Parvoničové. Svižné, moderní divadlo. Pár lidí odešlo o přestávce, i tady se objevují hodnocení, která lze vnímat jako nenávistná. Ale co, silné osobnosti budí i nenávist - u takového Petra Lébla tomu nebylo jinak. A přitom Špinar jen mimořádně poctivě čte. Za mě bravo!
Jirkan  70 %
21.12.2016 | 564 hodnocení
+ souhlasím
19.12. 2016: Inscenace, kde jsem se téměř nechytil příběhu, nebyl tam za mne žádný motiv a řada postav jen tak epizodně prošla, řada situaci se prostě nějak stala. Na druhou stranu mne v této inscenaci baví některé herecké výkony, nápady, její výtvarné pojetí a řešení. V tomto ohledu je inscenace velmi podařená, takže jsem se nenudil. Určitě si najde své publikum. A jestli někdo z hnidopichů řekne, že je příliš moderní, tak už nevím... (65%)
Michkyse  60 %
20.12.2016 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Nejsem žádným uctívačem stejnojmenné knihy, filmu nebo seriálu, takže mi ironie, nadsázka a místy až parodie nevadily. Oceňuju od počátku rozpohybovaný rytmus představení, které nenudilo, už méně mám pochopení pro (ne)využití možností jeviště historické budovy ND, v první polovině mě dost rušily průhledy za dům Bennetových, kde se připravovaly další výstupy... Z hereckých výkonů skvělé Lucie Juřičková, Eva Salzmannová a Iva Janžurová a jako vždy vynikající Patrik Děrgel ve vděčné úloze Wickhama.
Orienteering  90 %
20.12.2016 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem znovu po cca půl roce a stále musím jen chválit. Oceňuju překlad, netahá za uši jako u filmu, výborná dramatizace a režie. Nápaditá scéna, skvělá hudba i herecké výkony (bavili mě Collins a Bennet, Darcy až na pár okamžiků uvěřitelný). Za mě hodně povedené, zvedám o 10% oproti prosinci 2016.
Zuzatab  70 %
19.12.2016 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Až na pár momentů, které mi lehce hru narušily (focení selfieček, nápis Darcy nikdy a na závěr obří papírová loď) se mi tato hra velmi líbila. Bavily mě pasáže s tancem, Kateřině Winterové to neskutečně slušelo a rozhovorů mezi Elizabeth a Darcym jsem se nemohla nabažit.
Bethrezen  20 %
13.12.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Na představení jsem nešel s nijak velkým očekáváním. Z fotografií to vypadalo jako neutrální představení a také ano. Scénicky nic originálního, jen nápodoba toho co už v ND od Špinara bylo. Co ale nejde jen tak přejít, je naprosto nezvládnutá dramatizace románu. Z představení se úplně vytrácí smysl původního románu, a co hůře občas to působí spíše jako parodie na původní román. Nevím jestli jde o nepochopení románu panem režisérem nebo o záměr, ale spíše bych sázel na to první. První půlka ještě byla v celku normální, ale zmatené pobíhání kolem mikrofonů v druhé hru naprosto zabilo.
Irena  40 %
5.12.2016 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Také já jsem se na představení těšila. Znám dobře knížku i výborný seriál z roku 1995. Na představení jsem se nudila, často nechápala, ale co mi vadilo nejvíc, byly chybně podané charaktery některých postav. Líbila se mi Iva Janžurová a její dialog s Magdalenou Borovou, Pavel Batěk byl ucházející, ale takový nijaký, výtečná byla Eva Salzmannová, Filip Rajmont, dobrý Patrik Děrgel. Bylo mi líto výborné herečky Jany Preissové, která má roli o "5" větách. Chvílemi bylo představení spíše parodií. Zdá se mi, že vysoká hodnocení mohou psát jen diváci, kteří vůbec tento příběh neznají.
Antioch  60 %
27.11.2016 | 149 hodnocení
+ souhlasím
II.premiéra 25.11.2016
Jaroslavz  100 %
25.11.2016 | 80 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Tentokrát dokonalý Špinar, žádné schválnosti, nádherná scéna, kostýmy, nic zbytečného nebo okázalého. Inteligentní zábava. A skvělé herečky a herci. Borová, Stryková, Juřičková, Janžurová... Batěk, Suchý, Rajmont, Děrgel, Prachař. Co výkon, to perla.
Mirka_divadlo  10 %
25.11.2016 | 76 hodnocení
+ souhlasím
(+5)
Vkládám komentář, protože jsem po premiéře překvapena reakcí místní "redakce". Já seděla na jedné z nejokázalejších nud ve svém životě. Opulentní výtvarná stránka, nulový přesah tematický i herecký, herecké výkony žádné. Austenová napsala silný román o odvaze čelit předsudkům, na jevišti se odehrává tělocvik v drahých kulisách, nic víc. Kdybych lístek nedostala jako dárek, byla bych naštvaná, že jsem za něco tak rádoby chytrého, uvnitř ale zcela prázdného,zaplatila. Kdo bude na takové divadlo chodit - to nevím...
Brichtová Jaromíra  20 %
14.5.2024 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Včera, 13. 5. 2024 jsme byli (manžel, snacha a syn) velmi zklamaní z divadelního představení - a to tak, že jsme o přestávce divadlo opustili a nedokoukali jsme představení do konce. Přijeli jsme z Českých Budějovic a velice jsme litovali, že někdo dokáže udělat z pěkného díla takovou frašku! Pozitivně hodnotím výkony některých herců, ale upřímně se divím, že takovéto pojetí rolí vůbec přijímají.
Josef K.  40 %
26.12.2023 | 3 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
I přes skvělé herecké výkony nás moderní pojetí klasického románu od Austenové spíše popudilo a divadlo jsme opustili o pauze. Místy to vypadalo jako parodie.
Měl to být dárek pro přítelkyni k Valentýnu, ale očividně jsme hodně konzervativní a věrní původní dobové předloze včetně filmového zpracování (2005).
Příště si raději pročtu zdejší komentáře než někam vyrazíme.
Kubales  70 %
19.12.2022 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Pýchu a předsudek jsem dříve neviděl ani nečetl a tak jsem se bál, že nepochopím o co půjde, ale hlavní děj jsem pochopil, okolnosti mám již v mlze. Nicméně oceňuji pěkné moderní zpracování. Mamča taky spokojená.
Fragile  60 %
14.1.2020 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Pýcha a předsudek je bravurně napsané dílo, které mám moc ráda! Takže jsem se těšila. Hru jsem viděla před rokem. Pamatuji si, že mě to celkem bavilo,
ale dnes už si z ní nic nepamatuji, až me to mrzí. Jen mihnutí paní Preissové na jevišti, nadšení z Darcyho v podání pana Baťka, štronzo alá selfie a kulisu domu/pokoje, na kterou sedávala a kývala nohama Líza.
Hedvika  60 %
23.2.2019 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Příznivce románu neurazí, ale ani nenadchne. Nejvýraznější herecký dojem zanechal Batěk, Borové Elitabeth divák bohužel moc nefandí, protože postrádá lehkost a šarm předlohy. Vlastně se zamýšlím nad tím, zda mou hlavní výtkou není zploštění všech postav. Kvalitní řemeslná práce, která Vás ale niajk neočaruje.
Emma Mývalová  60 %
15.3.2017 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Nic ve zlém, ale tahle Pýcha a předsudek je jako patka pana Darcyho. Uhozená a zbytečně dlouhá.
Eva M.  30 %
5.12.2016 | 3 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Na představení jsem se moc těšila. Svému doprovodu jsem podrobně s nadšením líčila celý příběh a doufala v příjemný večer. To co se však odehrávalo na jevišti mělo s Jane Austenovou jen málo společného. Hned po úvodních selfie, ktera si rodina Bennetových tvořila mě trochu zamrazilo, ale chtěla jsem představeni dát šanci. Vše však naprosto zhatila druhá půle, která se téměř celá odehrává jako běh mezi několika stojícími mikrofony. A závěrečné plutí Elisy a Darcyho na papírové loďce? Opravdu? Ani naznak těch emocí které jsou tak bravurne popsané v knize..
Pin pin  80 %
10.4.2024 | 52 hodnocení
Tamcitu  80 %
20.3.2024 | 57 hodnocení
MiriVili  60 %
23.10.2023 | 37 hodnocení
Helena23  60 %
20.9.2023 | 24 hodnocení
Karina  80 %
30.3.2023 | 21 hodnocení
Will_Scarlet  30 %
6.3.2023 | 39 hodnocení
Onndra  60 %
16.1.2023 | 56 hodnocení
PavelakK  60 %
15.1.2023 | 36 hodnocení
Theo13  50 %
7.1.2023 | 32 hodnocení
Adam Zelinka  60 %
28.12.2022 | 222 hodnocení
Mordydy  50 %
10.12.2022 | 19 hodnocení
Kukollin  60 %
21.6.2022 | 11 hodnocení
Zuzana L  80 %
26.2.2022 | 24 hodnocení
LavinieCamui  80 %
8.1.2022 | 825 hodnocení
Nikoss  80 %
2.10.2021 | 112 hodnocení
Alorinka  80 %
25.7.2021 | 18 hodnocení
Niadee  70 %
22.5.2021 | 13 hodnocení
Unionboy  80 %
19.9.2020 | 452 hodnocení
Kamčari  60 %
19.9.2020 | 71 hodnocení
Bařena  50 %
2.4.2020 | 63 hodnocení
Brasikona  60 %
2.4.2020 | 43 hodnocení
Jan@valek.eu  70 %
1.3.2020 | 19 hodnocení
Matěj Konečný  90 %
1.3.2020 | 221 hodnocení
Paya888  80 %
29.2.2020 | 312 hodnocení
Vilemkubac  70 %
3.1.2020 | 59 hodnocení
Janka01  100 %
28.12.2019 | 23 hodnocení
AjaK  100 %
10.11.2019 | 13 hodnocení
Togaf  70 %
6.11.2019 | 179 hodnocení
Valmez  70 %
3.11.2019 | 514 hodnocení
Marťus  80 %
1.10.2019 | 128 hodnocení
Verapi  60 %
1.10.2019 | 96 hodnocení
Krteček  100 %
9.9.2019 | 27 hodnocení
Slamajak  90 %
7.9.2019 | 72 hodnocení
Terazky  20 %
17.5.2019 | 68 hodnocení
Xcepek  70 %
14.5.2019 | 658 hodnocení
Weller  60 %
24.4.2019 | 65 hodnocení
Bolek  100 %
7.4.2019 | 13 hodnocení
Matejko  80 %
25.2.2019 | 8 hodnocení
Marketa1991  40 %
24.2.2019 | 20 hodnocení
Kosan  50 %
9.12.2018 | 276 hodnocení
Munoz  70 %
1.12.2018 | 107 hodnocení
Kikizubik  10 %
3.11.2018 | 5 hodnocení
Michalmusek  50 %
8.10.2018 | 317 hodnocení
Tomas22  80 %
5.10.2018 | 89 hodnocení
Valerius  60 %
14.9.2018 | 70 hodnocení
Ester_L  20 %
17.7.2018 | 127 hodnocení
MarekLinhart  40 %
26.2.2018 | 152 hodnocení
Phoenix  70 %
17.2.2018 | 33 hodnocení
Rita H.  60 %
24.11.2017 | 14 hodnocení
SakuL  40 %
21.11.2017 | 69 hodnocení
Alcha  70 %
19.11.2017 | 130 hodnocení
Suzana  50 %
19.10.2017 | 339 hodnocení
Renée  50 %
24.9.2017 | 96 hodnocení
Marie friedlova  60 %
25.6.2017 | 73 hodnocení
Capinka  70 %
11.6.2017 | 85 hodnocení
Sonidlo  30 %
31.5.2017 | 9 hodnocení
Meli  50 %
27.5.2017 | 24 hodnocení
Andro  50 %
19.4.2017 | 46 hodnocení
Monule  90 %
26.3.2017 | 17 hodnocení
LuciaFary0  80 %
19.1.2017 | 23 hodnocení
Lumca  80 %
20.12.2016 | 365 hodnocení
SpinarMeNudiChciDivadlo  10 %
7.12.2016 | 19 hodnocení
Lisarah  50 %
4.12.2016 | 78 hodnocení
Michal Ernat  60 %
1.12.2016 | 27 hodnocení
Národosolsobě  50 %
30.11.2016 | 330 hodnocení
Marcel Strnadel  70 %
26.11.2016 | 9 hodnocení
Slavek53  80 %
26.11.2016 | 96 hodnocení
Justina  80 %
26.11.2016 | 77 hodnocení
Benger  100 %
25.11.2016 | 8 hodnocení
Artur a Ludmila  10 %
3.3.2020 | 2 hodnocení
Mates4444  80 %
12.5.2018 | 2 hodnocení
Zblunk10  90 %
16.1.2018 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.