Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Bezruký Frantík

Premiéra: 30.9.2019 | 1:50x
Původně uváděno ve Studiu PalmOFF (na malé scéně). Předpremiéry od června 2019.
Dramaturgie: Ladislav Stýblo. Výprava: Lenka Odvárková. Hudba: Ivan Acher, Igor Orozovič. Pohybová spolupráce: Marek Zelinka. Režie: kol.
Černo-černá groteskní komedie inspirovaná skutečností. Příběh tělesně postiženého tvrdohlavého kluka, který usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí a který je nucen na pozadí novodobých českých dějin svádět veliký zápas o lidskou důstojnost...
14!    
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
79 %
náš tip
Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer
79921000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
7.3.Čt19:00 vstupenky
4.4.Čt19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (98)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  70 %
3.11.2022 | 890 hodnocení
+ souhlasím
Silný, inspirující příběh, jenž asi jen těžko někoho nezasáhne. Je moc pěkné, že díky této hře Bezruký Frantík nezapadne v prachu dějin a spousta lidí má možnost si jeho život takto připomenout. Z divadelního hlediska mám trochu smíšené pocity, řada povedených scén, ale také ty jenž mě nijak výrazněji nezasáhly a kde to táhl hlavně samotný příběh. Po herecké stránce výborné duo B. Kubátová a P. Gajdošíková. V. Fülep určitě nezklamal, ale tak nějak věřím, že s J. Albrechtem by to bylo o chlup silnější. Ve výsledku jsem rád, že jsem hru viděl, nicméně očekávání bylo ještě přeci jen o trochu vyšší.
Lukáš Dubský  70 %
8.12.2021 | 1115 hodnocení
+ souhlasím
T. Dianiška (tentokrát ve spolupráci s I. Orozovičem) zpracoval osudy dalšího pozapomenutého hrdiny. Příběh Františka Filipa je silnou výpovědí o jinakosti a potížemi s ní spojené. Jak je u Dianišky zvykem, kombinuje černý humor s dojemnými momenty. Inscenace je optimistická ve výpovědi, že někdy stačí "prostě chtít", zároveň ale trýznivá v tom, jak je za každého režimu nutné bojovat proti lidské hlouposti a závisti. Jak již bylo napsáno, J. Albrecht je v hlavní roli výborný. Trochu mi vadila jen jistá rozbíhavost některých motivů (úvod s Ježíšem, vyhnání Němců či výstup Vlasty Buriana).
Kateřina Jírová  70 %
12.9.2020 | 344 hodnocení
+ souhlasím
Zdařilá inscenace podle osvědčeného vzoru vzít zajímavý pozapomenutý příběh o jinakosti. Ve srovnání s další Dianiškovou inscenací Transky, body, vteřiny, vše působí jakoby přes kopírák, ovšem s přihlédnutím ke kvalitnímu zpracování a tématu. Expozice Křížová cesta-Křížová výprava-Semínko tisu mohla být kratší.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
18.12.2019 | 1648 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Více než smysluplná inscenace, která silou působivých divadelních prostředků připomene pozoruhodný příběh Františka Filipa. Jeho odhodlání vzdorovat nepříznivému osudu, který mu odepřel horní končetiny, je vykresleno bez sentimentálních příkras, povětšinou v rytmu černočerného humoru, přesto ale i s respektem k vyznění dojemných podtónů. Vynikajíci výkon Jakuba Albrechta v titulní roli podporují a obohacují jeho skvěle sehraní kolegové. Divácký zážitek, který z paměti jen tak nevymizí.
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
17.11.2019 | 511 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Fascinující příběh, velmi sympaticky a působivě inscenovaný – výborné žánrové uchopení, které při převyprávění životního osudu výrazně pracuje s humorem (leckdy značně černým), ale nejen s ním, i působivá, ve své podstatě jednoduchá scéna. Výborné herecké výkony v čele s Jakubem Albrechtem, skvělým nejen s ohledem na fyzický výkon, který předvádí.
Pavel Širmer  80 %  Tip Pavel Širmer
22.10.2019 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Skutečný osud Františka Filipa, jenž se narodil bez horních končetin, se T. Dianiškovi a I. Orozovičovi stal volnou inspirací pro příběh o silné vůli k boji s handicapem a k vydobytí si místa na světě i v životě. Ale také o diskriminaci, předsudcích, dobových paradoxech atd. Dianiška vypráví s humorem sobě vlastním, ale nevyhýbá se ani situacím smutným a dojemným. Divák se nejen pobaví, ale má i o čem přemýšlet. Maximálně využitý prostor malé scény, zdařilá hudební složka. Vyčerpávající a pohybově náročný výkon podává J. Albrecht, ostatní herci mu nejsou pouhými přihrávači.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ivo Čapek  100 %
1.2.2024 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu výjimečný zážitek! Z divadla jsem odcházel zasažen a jenom dvě slova tvůrcům: moc děkuji!!!
Jaroslavz  20 %
4.11.2023 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Tak to se vážně nepovedlo. Slabý scénář, jenom volně pospojované ilustrace z Frantíkova pohnutého života, nulová dramaturgie. A spousta přehrávání ode všech.
.SP.  100 %
9.10.2023 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Bydlím kousek od Jamného nad Orlicí, o to zajímavější pro mě bylo vidět tuto inscenaci. Představení mě naprosto nadchlo po všech směrech - zajímavá scéna v podobě stanu a především naprosto famózní herecké výkony! Obdivuji, co vše se musel naučit dělat nohama Vojtěch Fülep. Naprosto mě ve hře ohromil, a to nejen umem nohou, ale také jednotlivými pasážemi, kde např. přeříkával dopis pro matku. Obrovsky mě jeho herecký projev zaujal stejně jako herecký projev skvělé Terezy Dočkalové, která do těžkých témat přinášela své móresy, které znám z pořadu Kokoti na neděli a atmosféra tak rázem dostala jiný spád. Moc se mi to líbilo a všem doporučuji!!
Fekete  70 %
14.9.2023 | 131 hodnocení
+ souhlasím
75 %, videno dnes tj 14.9.2023, 2 rada.
Hlavni role v podani J. Albrechta bez diskuse spickove zahrana. Hluboce smekam. Neskutecne provedeni. A to nemyslim pouze sceny bez rukou, ale i cteni dopisu a vseobecny projev. Zdarne mu sekundovala (i kdyz nebyla ta druha) T. Dockalova, ktera mela krasne prirozeny projev. Veril jsem ji take vsechno co predstavovala.
Pri hodnoceni jsem v rozpacich a porovnavam nejen s 294 statecnymi, kteri byli prece jen kompletnejsi, ale i s Forrestem Gumpem a v podvedomi i s Anglickym kralem.

Maminko, kde mas nohu ? Tu nohu mi urizli. Zcernala. Jake by to bylo mit v dnesni dobe cernou kuzi ?
Šípal  90 %
7.2.2023 | 215 hodnocení
+ souhlasím
Asi nejlepší věc v Divadle Pod Palmovkou. Hrozně promyšlená a vyvážená kombinace humoru a vážných témat. Občas si říkáte "kurňa, tohle je ale nevhodnej vtip," a pak vám dojde "no jo, ale vo tom to je." Igor Orozovič, Tereza Dočkalová a Pavla Gajdošíková jsou jako vždy úplně skvělí. Ale tentokrát může vyniknout i představitel hlavní role, a to je fakt kus dobře odvedené práce, co tam ten chlap předvádí (viděno s Vojtěchem Fülepem, a klobouk dolů).
JaNaD  80 %
28.12.2022 | 74 hodnocení
+ souhlasím
Představení, které vás v tom dobrém slova smyslu donutí hledat informace. O samotném hrdinovi Frantíkovi, o hercích, kteří zde hráli atd. Vojtěch Fülep v hlavní roli výborný, ale i další herci mě zaujali pohybovým nadáním. Jen několik scén mi přišlo buď zbytečně zdlouhavých - např. úvod inscenace, nebo zbytečných.
Selingep  90 %
5.10.2022 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Úžasný příběh! Úžasné zpracování! Excelentní a obdivuhodný výkon hlavního hrdiny!!
Phoenix  70 %
28.3.2022 | 33 hodnocení
+ souhlasím
Výkon J. Albrechta byl skvělý, herci na sebe slyšeli, ale často nedostali čas vytvořit v jednotlivých scénách atmosféru. Po dramaturgické stránce, než jsem se vnořila do scény, často byla pryč. Bojové scény byly dlouhé a bez energie, celkově na mě působilo představení jako sled menších obrazů, které jsem si nestíhala pořádně prohlédnout a užít.
Vladimír Rogalewicz  60 %
31.12.2021 | 792 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý Jakub Albrecht, kvůli kterému by člověk této hře hodně odpustil.
Jinak ale dost nesoudržný text se spoustou zbytečných odboček. Jedná se víceméně o kabaretní čísla vždy vypointovaná k tomu, aby Jakub Albrecht ukázal, co všechno se naučil.
Karel1964  90 %
9.12.2021 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Už jen kvůli panu Aubrechtovi to stojí za vidění. Tohle se naučit, muselo dát strašnou práci. Celkově je inscenace úžasná. Ta síla vůle, vzít co máš a poprat se s tím, to je asi hlavní poselství.
A režie pana Dianišky opět skvělá, tak trochu šílená, ale skvělá.
Kjama  90 %
8.12.2021 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Jak jinak u Dianišky. U něj už dlouho neřeším o čem hra je, ale jak se po ní cítím (a jak dlouho). Tentokrát (překvapivě opět) vyvolává spoustu emocí: nespoutanou radost i smutek, zamyšlení se sama nad sebou, zhnusení i naději. Spolupráce s Igorem Orozovičem přinesla trošku jinou rovinu a já jsem za ni vděčná. Zamilovala jsem si Igora jako Frantíkova učitele a marně přemýšlím, zda těm dětem ve škole také tolik dávám. Myslím si, že toto je především hra o nás samotných, člověk odchází a v hlavě mu to hučí. A Thálie? Pokud by ji právě Kuba Albrecht nevyhrál, tak jdu protestovat a píšu petice...
Fedorocko  90 %
27.9.2021 | 742 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající představení, výborný Jakub Albrecht, Igor opět v Ostravě, příběh od nás z pod Radhoště. Nemělo to chybu.
TomAka  80 %
17.9.2021 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Výborné, velmi nápadité, dojemné a zábavné představení (shlédl jsem na velké scéně) s úžasným výkonem Jakuba Albrechta v roli Frantíka. Trochu mi vadilo, že v představení je mnoho "střihů" běhemm nichž se herci přesouvají a posunují rekvizity, což narušuje plynulost a rytmus inscenace. Nevím ale, jak by to šlo řešit, chtělo by to nějaký "fígl" - nějak odvést během těch "prostojů" jeho pozornost.
Franz.K  90 %
2.7.2021 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Ještě, že se Tomáš aspoň někdy do Liberce vrací!
Mamaria  90 %
12.9.2020 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Tak mýtický, poetický úvod - a tak hnusný konec. Mezi tím jeden neobyčejný život prožitý v neobyčejném těle a s hlavou obdařenou neobyčejnou vůlí. Jakub Albrecht skvělý, neměl to lehké... Tleskám nápadu, realizaci i hereckému ztvárnění.
MMK  70 %
10.6.2020 | 168 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zajímavě podané, aktuální i dnes - přístup majority k jinakosti. Jen úvod o kouzelném tisu mohl být asi poloviční.
Barbora  90 %
10.6.2020 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Velmi dobře napsaná hra o muži, který skutečně žil v 1. pol. 20. století a který se narodil bez rukou. Sleduje jeho postupný vývoj od dětství, jeho zápas s vlastním handicapem a společenskými předsudky. Výrazně dobrý herecký výkon podává hl. představitel Jakub Albrecht, ale i další herci. Autor Tomáš Dianiška originálním způsobem předává příběh muže, který měl touhu žít a dokázat všem, že být bez rukou není výmluva k tomu, aby člověk dokázal velké věci. Doufejme, že je naše společnost dál ve vnímání odlišností, a proto trápení bezrukých frantíků zůstane minulostí. Stojí za to vidět!
Xaver  70 %
10.6.2020 | 22 hodnocení
+ souhlasím
S touto formou jsem se moc nepotkal - takové pásmo skečů a scének, někdy se mi zdálo, že to moc nedrží pohromadě. Místy rozjuchané a uřvané. Ale nutno uznat, že duu Dianiška & Orozovič tohle zinscenovat, muselo dát hodně práce a výsledek je velmi dobrý. Skvělá hudba.
Drulik  80 %
28.2.2020 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Ten Albrecht ... to je maník, perfektné. Vlastne mi to niečím pripomínalo Čapka v Rokoku, tými strihmi zo života. Pekné, príjemné.
Tompal  90 %
25.2.2020 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Měl jsem strach, že to bude trochu ... no trýznivé. Nebylo, bylo to fantastické. Samotný příběh je strhující a dechberoucí a jako s takovým se s ním i zachází. Do sto procent mi chybělo jen trochu více gradace v ději, pohrávání s temnými podtóny a předtuchami a taky se mi moc nelíbila scéna ze smíchem. Herecké výkony byly jako vždy vynikající a bezchybné. Půjdu ještě jednou! Ještě dodávám, že to jak Palm off pojímá ve všech hrách přístup k naší historii nesvobody a totality je pro mne nadějí, že to bude stále více lidí vnímat stejně a bude se muset postavit pokusům osobní svobodu omezovat.
J.anek  90 %
24.2.2020 | 463 hodnocení
+ souhlasím
Je to krása. Taková poctivá a chytrá krása. Šest nádherných lidí, spousta parádních nápadů, legrace krutá až k popukání, silný příběh bez patosu a bez příkras. A na závěr groteskní výstup dvou soudruhů, ve kterém je všechen hnus a upatlané svinstvo komunismu. Snad se to všechno podaří přenést i na velké jeviště a nic při tom nepolámat. Držím palce! Ty na nohou, to dá rozum.
Denisa H.  80 %
22.2.2020 | 372 hodnocení
+ souhlasím
- "A jak jsi to všechno dokázal?"
- "Prostě se mi chtělo."
Od Dianišky (a spol.) další moc hezky zpracovaný skutečný životní osud. Stejně jako v Transkách nechybí černý humor, ale vyvážený určitou tragédií. Moderní prvky a vtipy neškodí. J. Albrecht zvládá svou roli s neuvěřitelnou jistotou nejen v pohybu. Výborná je také T. Dočkalová.
Trošku slabších 80 %.
InkaR  80 %
6.2.2020 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Obdivuhodný hlavní představitel se naučil spoustu věcí bez použití rukou. Až při této hře si člověk uvědomí, co to musí být, se takto narodit. Je dobře, že se ztvárňují příběhy takto postižených lidí, kteří se i přes svůj handicap a překážky v podobě posměchu a šikanování snaží něco dokázat. Hra má dobrý spád.
Michvon  80 %
29.1.2020 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Další nezapomenutelný počin Palm-off, tentokrát se spojili s Igorem Orozovičem, který tam vnesl trochu jinou poetiku a jiný typ herectví, a funguje to. Jakub Albrecht je fakt super :-)
Lovin  90 %
7.12.2019 | 265 hodnocení
+ souhlasím
Je to opravdu krásný zážitek moci být přítomný takovému výkonu, ztvárnění a poselství. Upřímné divadlo. Moc děkuji.
Studený Čumáček  70 %
29.11.2019 | 400 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
68%
"Jenže lidi nechtěj, a proto sereš..."
Silný příběh, herecké výkony na úrovni (Tereza Dočkalová, Jakub Albrecht, Igor Orozovič), pro inscenaci podstatná kvalitní hudební složka (Igor Orozovič). Tolik k opravdu dobrému. Jenže k řečenému A je třeba dodat i B. A zdejší B je jistá dramaturgická rozklíženost (scénické pásmo? kabaret? drama?). Tam, kde by měl příběh gradovat, se rozdrolí do sledu skečů, z nichž některé není ani čas rozklíčovat (odsun Němců) a konec prostě chybí. Pokud se s reálnými fakty nakládá volně, pro divadlo by jistě šlo i vytvořit patřičně "show" konec...
R.JELEN.21  80 %
29.11.2019 | 236 hodnocení
+ souhlasím
Maličko bych ztlumila hudbu, především v prvních minutach trhá bubínky.
Je to velice zajímavé nahlédnutí do života Františka Filipa a i náhledu postižených lidí. Až si někdy říkám, jestli ti postižení nejsme spíš my :) Nebuďme kurvy a chtějme, abychom mohli.
Michal1982  80 %
27.10.2019 | 157 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Jsem nadšený z kolektivního díla.. Na jedné straně T. Dianiška a na druhé straně I. Orozovič... A příjemně se to spojilo... Jakube Albrechte klobouk dolů za výkon!A všem autorům a zúčastněným Bravo! ...
Čiko  80 %
20.8.2019 | 1074 hodnocení
+ souhlasím
Když vidím, že si to sami napsali, zrežírovali a zahráli - klobouk dolů. Navíc silné téma a kdysi skutečně žijící postava. A výkon Jakuba Albrechta? Smekám podruhé...
Barka  80 %
19.6.2019 | 295 hodnocení
+ souhlasím
Na Palmoffku dost nezvyklý kus. Ale to je dobře, divák je aspoň překvapen. A troufnu si říct, že mile. Hra je dojemná, režie nápaditá, herci skvělí. Jen ve druhé půlce bych možná trochu škrtala, přijde mi, že hra má hned několik konců, první půlka působí celistvěji a poutavěji.
Potlepa  100 %
19.6.2019 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Vše prostě funguje. Od úvodní scény, kdy jsem si myslel, že jsem se ocitl na historizujícím velkofilmu a la Království nebeské, přes groteskní prvky s "candid" smíchem V. Buriana, absolutní nasazení a to i fyzické VŠECH herců (zejména patrné ve scénách z ústavu), po dojemné chvíle ze života Franty. Hudba I. Achera pro mě ještě silnější než v AinA a v R.J. a tmě. Spolu s útržky z knihy Frantíka namluvenými geniálním J. Hartlem vyvolala první "kožní orgasmus":-) J. Albrecht jede jak buldozer. Pokud T. Dianiška sní o takovýchto věcech, když spí, už se těším na Anthropoid. Je zaděláno na kultovku.
LavinieCamui  90 %
16.6.2019 | 776 hodnocení
+ souhlasím
Zábavná hra o vážných věcech. Skvělí mladí herci, zejména Jakub Albrecht v titulní roli. Jeho role byla neuvěřitelně fyzicky náročná, obdivuji jeho výdrž po celé téměř dvě hodiny trvající představení.
Jitba  100 %
14.6.2019 | 5 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Jejda to je čistá radost, takovéhle divadlo! Drsný příběh, ale úžasně podaný. Všichni herci výborní, Jakub asi musel hodně potrénovat. Jsem naplněná divadelním štěstím, tak moc se mi to líbilo. Děkuji.
Ivo Železný  70 %
13.6.2019 | 282 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Fakt docela dost černá záležitost.
TerJan  70 %
12.2.2024 | 42 hodnocení
Furciferka  70 %
31.1.2024 | 259 hodnocení
Rybkaa  70 %
31.1.2024 | 43 hodnocení
Lovervlove.  60 %
17.1.2024 | 41 hodnocení
Joru  70 %
11.1.2024 | 12 hodnocení
Nickmik  70 %
5.12.2023 | 76 hodnocení
Petr-sima  80 %
31.10.2023 | 113 hodnocení
Paya888  80 %
19.10.2023 | 310 hodnocení
Freebird  70 %
27.6.2023 | 82 hodnocení
Screamingsun  80 %
8.5.2023 | 34 hodnocení
Kytina  80 %
6.5.2023 | 181 hodnocení
Dve_sprusle  70 %
3.4.2023 | 13 hodnocení
Michalvacek  90 %
2.4.2023 | 28 hodnocení
Ba-jo  70 %
14.2.2023 | 240 hodnocení
Margaret  80 %
21.1.2023 | 126 hodnocení
Dajcik  80 %
26.11.2022 | 280 hodnocení
Kosan  80 %
25.11.2022 | 270 hodnocení
Kluk.sedu  70 %
25.11.2022 | 129 hodnocení
Babitch  80 %
23.11.2022 | 68 hodnocení
Tomsely  70 %
26.10.2022 | 76 hodnocení
Miss_venon  80 %
21.10.2022 | 56 hodnocení
Moonek  70 %
23.5.2022 | 100 hodnocení
CercaTrova  60 %
14.1.2022 | 67 hodnocení
Wolverine  80 %
6.1.2022 | 40 hodnocení
Braddy  70 %
15.12.2021 | 181 hodnocení
TKa11  70 %
11.12.2021 | 83 hodnocení
Alcha  90 %
27.11.2021 | 130 hodnocení
Tvidatko  70 %
5.11.2021 | 80 hodnocení
Rivah  90 %
4.11.2021 | 261 hodnocení
MGL  80 %
4.11.2021 | 67 hodnocení
Mau  80 %
26.10.2021 | 108 hodnocení
Nikoss  90 %
2.10.2021 | 109 hodnocení
Unionboy  90 %
28.9.2021 | 435 hodnocení
Snekac  100 %
27.9.2021 | 280 hodnocení
Bobsleigh  70 %
17.9.2021 | 19 hodnocení
Stolistr  80 %
17.9.2021 | 45 hodnocení
Vladislavka  60 %
17.9.2021 | 158 hodnocení
Sluha  60 %
16.9.2021 | 226 hodnocení
HodnaTeta  70 %
17.8.2021 | 174 hodnocení
Elbrody  90 %
1.7.2021 | 46 hodnocení
Karinaz  70 %
30.6.2021 | 30 hodnocení
Pasika  80 %
16.6.2021 | 41 hodnocení
Bernardblack  70 %
9.5.2021 | 328 hodnocení
Owles19  100 %
2.10.2020 | 12 hodnocení
Srna  70 %
3.9.2020 | 83 hodnocení
Tomas22  70 %
2.7.2020 | 89 hodnocení
Lenka458  80 %
10.6.2020 | 127 hodnocení
Suchdolak  70 %
28.3.2020 | 12 hodnocení
Marťus  100 %
25.2.2020 | 125 hodnocení
Ospelin  70 %
10.2.2020 | 19 hodnocení
Leiurus  70 %
4.2.2020 | 36 hodnocení
Pauko  90 %
28.1.2020 | 22 hodnocení
Bigboy MN  90 %
8.12.2019 | 43 hodnocení
Suzana  70 %
11.11.2019 | 322 hodnocení
Marlenin-zápisníček  90 %
28.10.2019 | 175 hodnocení
Tarbík  90 %
19.6.2019 | 158 hodnocení
Xcepek  70 %
17.6.2019 | 623 hodnocení
Pančelka  90 %
27.2.2022 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.