Národní divadlo

Naši furianti

Premiéra: 2.3.2023 | 2:35
Dramaturgie: Jana Slouková. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: Matěj Kroupa. Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský. Režie: Martin Františák.
Klasická česká hra o nás samotných napříč generacemi a věky, hra, ve které se boj o místo ponocného stává obrovským zápasem o pravdu a o čest. V Honicích se odehrává volba ponocného, osoby, která zaručuje bezpečí vesnice. Obecní zastupitelé ovšem nemají vůbec jednoduchý úkol, proti sobě stojí dva silní kandidáti. Starosta i první rada navíc tvrdě trvají na svém a nechtějí za žádných okolností druhému ustoupit, celou situaci ještě zamotá anonymní výhružný paličský list. Nejen mezi příslušníky „vejboru“ se nám tak rozkrývá celá paleta lidské typologie. Všichni žijí své malé životy, velké sny, touží, bojují, hádají se a nad jejich střechami se přitom vznáší hrozba červeného kohouta...
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
70 %
70471000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
29.10.Ne17:00 vstupenky
2.11.Čt19:00 vstupenky
4.11.So14:00 vstupenky
4.11.So19:00 vstupenky
25.12.Po17:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (54)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
16.5.2023 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Režisér M. Františák ve své tvorbě inklinuje k venkovským tématům, své vidění otiskl i v klasické Stroupežnického hře. Ke slovu se dostávají i prvky lyriky a folklóru, klíčové „furiantství“ se však neocitá v popředí jako v předchozích zpracováních. Na inscenaci zaujme méně jednoznačný výklad charakterů některých z postav a práce silného souboru. Najdou se nápady, které zaujmou, jiné zase mohou iritovat (v mém případě postava Marka a jeho kostým). Pádný důvod, proč ND přišlo s novým nastudováním tak brzy, není ze zpracování patrný. A tak volba působí hlavně jako sázka na jistotu, která spolehlivě zaplní hlediště.
Michal Novák  70 %
7.4.2023 | 1138 hodnocení
+ souhlasím
75 % Věčná česká klasika i přes pitoresknost, nad níž nejeden „moderní divák“ ohrne nos, nepřestává udivovat přesnými zásahy i do našeho současného pachtění. Je správné, že dramaturgie ND opět tuto hru překládá divákům k přemýšlení a samozřejmě i k uchopení další hereckou / tvůrčí generací. Přizvání režiséra Martina Františáka se ukázalo jako šťastnou volbou a dále už nezbývá než si z pozice diváka náležitě užít všechny ty konfrontační situace, jež hra nabízí. Tak třeba Ondřej Pavelka svého Buška vymaloval s náramnou přesvědčivostí. Zaujmou i další výkony, Davida Matáska, Martiny Preissové, Radúze Máchy, Ondřeje Malého, Františka Němce…
Iva Bryndová  70 %
3.4.2023 | 466 hodnocení
+ souhlasím
75% Česká klasika ve velmi klasickém podání. Klasickém a sympatickém. Zdobí ji zajímavá scéna, zejména pokud se zrovna děj neuzavírá do "interiérů", výrazná hudební složka a velmi vyrovnané herecké výkony. Oceňuji mnohé k dokonalosti rozehrané situace - často i ty vedlejší, v nichž exceluje Martina Preissová a v nichž se výrazně projevují i Lucie Polišenská, Filip Kaňkovský, Vladislav Beneš či Csongor Kassai ve v podstatě malých rolích.
Kateřina Jírová  70 %
5.3.2023 | 343 hodnocení
+ souhlasím
Helena Grégrová  70 %
4.3.2023 | 1593 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Marná to věc, Ladislav Stroupežnický v Našich furiantech velmi věrně a výstižně zachytil defilé lidských typů. Navíc jsou to všechno nátury umanuté, paličaté a patřičně svéhlavé, občas doslova dubové palice, někdy zbrklé, jindy pomalejší v úsudku. Srdce na dlaň nedávají na počkání, ale když už se tak stane, planou. A když jim jde o čest nebo o lásku, musí všechno stranou. Zkrátka, celí my. Proto ten příběh oslovuje divadelníky i diváky po generace, proto svede rezonovat i bez aktualizačních nadstaveb, v klasickém zpracování, jak de facto dokládá tato inscenace. Vítejte při volbě ponocného v obci Honice, vítejte mezi svými! Vítejte v Čechách!
Jan Pařízek  70 %
3.3.2023 | 868 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu nadčasová hra, která bude fungovat v jakékoli době, neb trefně vystihuje jací prostě jsme a svým způsobem vždycky budeme. Zdejší zpracování nejspíše nepřekvapí ani nijak nešokuje neočekávánými prvky, ale naopak zaujme samotným textem a jednotlivými dialogy. Velmi dobře drží pohromadě, neměl jsem žádné větší hlušší místo, bez větších problémů měli herci moji plnou pozornost od začátku do konce. Moc pěkně tomu napomáhá i zvolená hudba, ať už částečně živá v první polovině nebo reprodukovaná v té druhé. Zvláště v závěru silně dotváří potřebnou atmosféru. Herecky zaujali hlavně R. Mácha, O. Pavelka, Š. Krupa a P. Beretová. 75%
Anežka Kotoučová  80 %
2.3.2023 | 229 hodnocení
+ souhlasím
Slavné české drama se do Zlaté kapličky vrátilo po poměrně krátké době a troufnu si říci, že v lepší formě. Martin Františák akcentuje v této bytostné klasice velice aktuální panoptikum typicky českých postaviček řešící své vážné i malicherné půtky a problémy. Klasické kostýmy i skvělá hudba Matěje Kroupy se sborovými zpěvy jsou v hezké symbióze. Z herců vyniká Ondřej Pavelka, který si svého Buška vysloveně užívá. Inscenace odsýpá a je na správných místech odlehčená. Představení je vděčné a málokoho urazí, zkrátka, klasika, která v ND může vydržet dlouho.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
J.anek  70 %
31.8.2023 | 433 hodnocení
+ souhlasím
Je to poctivá inscenace, která pobaví a nabídne několik luxusních hereckých výkonů. Pro mě je to především starosta Dubský Davida Matáska - je moudrý, velkorysý, má odstup a nadhled. Fascinovat mě nepřestává František Němec - toho bych poslouchal hodiny. Kolik je na světě takových herců?
Inscenace je to tedy poctivá, věnuje se trpělivě všem motivům Stroupežnického hry, ale výjimečná není. Westernová stylizace je nedůsledná a žádný zásadní nový pohled Martin Františák nepřináší. Leda snad posiluje téma vzteku a pod jeho vlivem činěných rozhodnutí.
Jako metafora lidské společnosti zůstává každopádně Stroupežnický nepříjemně aktuální.
Fr2709  80 %
13.5.2023 | 182 hodnocení
+ souhlasím
Zdá se, že se v Národním divadle konečně blíská na lepší časy. A že doba D. Špinar patří minulosti.Klasika sem přece patří. A pokud je tak dobře provedená jako v této inscenaci, tak nezbývá, než věřit, že tomu bude i nadále.
Makaluzo1  100 %
10.5.2023 | 76 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Kde jinde,ne-li ve Zlaté kapličce by se měla ozývat naše krásná mateřština, v čem jiném, když ne v české klasice.Furianti byli v ND inscenováni mnohokrát,někteří z nynějších protagonistů si již v několika předcházejících zahráli.Vzpomíná se hlavně na Macháčkovu režii.Současná podoba dává všem minulým flek.Režisér Františák dal do své inscenace vše.Klade vedle sebe motivy,vzájemně je propojuje,nechává je rezonovat mezi sebou i s divákem.Je radost sledovat množství uměleckých prostředků.Herci své role přímo žijí.Klasika zahraná moderním způsobem.Už hodně dlouho neměla naše první scéna tak vydařené představení, kde prkna skutečně znamenají svět.
Honzy  90 %
10.5.2023 | 274 hodnocení
+ souhlasím
NAŠI FURIANTI uváděné v ND v režii Martina Františáka jsou jednoznačným úspěchem.Podařilo se vytvořit plnohodnotnou,klasicky zahranou verzi Furiantů.Po různých předešlých přešlapech v činohře ND si divák konečně vychutná klasickou činohru,krásnou češtinu,pěkné kostýmy,výpravu,ale i převážně živou hudbu.Z hereckých výkonů lze především pochválit D.Matáska,M.Preissovou O.Pavelku,R.Máchu.Františákovi se podařilo zrežírovat Furianty tak,že se jistě zapíší do zlatého fondu ND a zůstanou jistě dlouho na repertoáru.Psáno z reprízy 9.5.2023
Zzzz  80 %
7.5.2023 | 89 hodnocení
+ souhlasím
Konečně klasická klasika v Národním divadle.
Dost národní.
A za mě stále nadčasové.
Nikoss  90 %
1.5.2023 | 104 hodnocení
+ souhlasím
Když už se musí vytáhnout zase Stroupežnický, tak alespoň že to je dobře, vkusně a vtipně (s trochou nadsázky)udělané, s herci, co umí hrát (a patrně je to i baví). Hlavně žádné trapné aktualizace a jiné samoúčelné naschvály. Pokud se dramaturgie rozhodne pro celkem tradiční zpracování, tak to respektuji. Ono taky co s tím jinak, aby z toho nebyla parodie nebo nějaký antistroupežnický. Kromě toho ten jazyk mě baví. S předchozími inscenacemi stejného kusu v ND si to určitě nezadá. Bylo to zábavné a nenudil jsem se, i když moje divadelní preference se nacházejí jinde. Pokud někomu vadí omílání klasiky, nemusí na to prostě chodit (co asi čeká).
CouldWeStartAgainPlease  100 %
2.4.2023 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Po delší době konečně něco, co se v Národní divadle opět povedlo. Režisér Františák s realismem pracovat umí, tvoří působivé obrazy, srozumitelné inscenace, zároveň ale s nadstavbou pro náročnější diváky. Výborné herecké výkony prakticky všech (vynikající Pavelka, Matásek, Němec, Mácha, Orozovič), pěkná výprava a povedené kostýmy. Klasika, která na jeviště ND patří, doplněná působivou hudbou. Navíc nenudí, coz je u této hry obrovský úspěch.
Viktorie  50 %
2.4.2023 | 39 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel zastávám názor, že text hry není moc nadčasový, a po shlédnutí inscenace bych ocenila modernější zpracování. Jako "skanzen" je to pěkné. Představení mě však nijak hlubšeji nezasáhlo.
InkaR  70 %
23.3.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Klasické zpracování mě vyhovuje. Herci se do svých rolí výborně hodili, scénografie, kostýmy i hudba se mi také líbili. Asi o fous lepší než také klasicky zpracovaný Hordubal. 75%
Michal1982  70 %
23.3.2023 | 144 hodnocení
+ souhlasím
Po dlouhé době jsem viděl na scéně ND klasiku. Dobře využita hloubka celého jeviště, jednoduchá scéna, výborná hudba, během hry se na jevišti objeví celá řada herců. Za mě všemu kraluje Ondřej Pavelka! Klobouk dolů. Zaujal i Radůz Mácha a krejčí Igora Orozoviče. Z dam především Martina Preissová. Příjemně strávený večer.
JirkaS  100 %
20.3.2023 | 311 hodnocení
+ souhlasím
Už jsem nevěřil, že se po éře paní Špinar dočkám v Národním divadlem klasického divadla. A hle, ono nejen, že to jde, ono to ani na vteřinu nenudí a je to skvělé. Můj oblíbený M. Františák připravil Naše furianty založené na hereckých výkonech s minimalistickou scénou a s využitím folkloru a práskání biče. A já se opět přesvědčil, že jeho režie mi sedí na výbornou. Na mém nadšení se ale nemalou měrou podílí i herecký ansámbl, kdy především O. Pavelka s gustem ztvárňuje Buška (bylo zajímavé zavzpomínat, jak před pár lety ztvárňoval Bláhu), ale celkově se jedná o vyrovnaný kolektivní výkon, za který palec nahoru. Děkuji a klaním se. /19.3.2023/
DeeCee  70 %
20.3.2023 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Klasika, která nikdy neomrzí. A v tomhle podání rozhodně neurazí. Moc mile překvapil R. Mácha, nezaostávali ani D. Matásek a O. Pavelka, nebo P. Beretová. Do Zlaté kapličky to i svým scénickým stvárnením naprosto hezky sedlo.
Gimli35  70 %
19.3.2023 | 212 hodnocení
+ souhlasím
Martin Františák suverénně ovládl velký prostor a pro Národní divadlo připravil vcelku obstojnou inscenaci klasického textu. Většinou je na co koukat, herecké výkony v pořádku, hudba fajn... A nad tím vším se místo hrozby červeného kohouta vznáší spíš neodbytná myšlenka, že o případný úspěch slušné, ale zcela nepřekvapivé inscenace se zasloužil především Ladislav Stroupežnický. Tady máte Naše furianty, dostanu 250 korun. Na shledanou, přijďte zas.
Madamkriticka  70 %
7.3.2023 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Kdyby se představení odkonzervovalo a více zasitualizovalo do dnešní doby bavilo by mě víc. Nic méně furianti byli jsou a budou vždy aktuální a jsem ráda, že tato klasika zakotvila v ND.
Jakub Vladimír  60 %
6.3.2023 | 16 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Neurazí ale ničím nepřekvapí.
Dobré herecké výkony a zajímavá scénografie. Bohužel nulový zásah do textu a žádná snaha předat skrz hru nějaké nové myšlenky či poselství. (Pardon ale monolog dědečka Dubského mohl být vyškrtnut už jen kvůli jeho neaktualitě a zbytečnosti v kontextu příběhu) Rozumím že v Národním divadle musí být alespoň jedna inscenace přístupná obecné veřejnosti, ale jde to i jinak.
Karel Toman  30 %
5.3.2023 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Klasika staře, nekreativně, neaktuálně. Národní divadlo, které by mělo smysl tak možná v předminulém století... Herecké výkony slušné, ale bez citu, bez nadšení, bez emocí. Dramaturgická bezradnost. Stačil nudný Hordubal.
Šípal  70 %
5.3.2023 | 191 hodnocení
+ souhlasím
Jak řekl ten pán přede mnou ve frontě na kabáty - tohle je prostě "tutovka." Přesně ten typ inscenace, co člověk čeká, že v Národním divadle uvidí. Ale je to fakt dobrý, řemeslně moc hezky vymyšlený.
Martin21  70 %
5.3.2023 | 445 hodnocení
+ souhlasím
Jeden z těch lepších kusů v ND. Herecky dobré, atmosféru krásně dotváří hudební podkres a oku lahodí krásné dobové kostýmy.
Strom-z  40 %
3.3.2023 | 43 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Celkem OK 1. půlka, polovina 2. ale dojmy zhoršila. V komentářích se tu objevujou slovní spojení typu "skanzen" a je to bohužel i můj převládající dojem z týhle inscenace. Osobně je mi "někde", jestli jdu na hru starou stovky let nebo moderní kus mladýho autora - přistupuju k tomu stejně, tj. jestli mě zkrátka zaujme, zarezonuje mnou, atd. Pokud někdo v roce 2023 nastuduje "vykopávku" typu Furianti, chci z toho jasně cejtit, že ta hra je stále nadčasová - a pokud ne, tak zkrátka měnit, překopávat, nebo se na to vykašlat (a tím neobhajuju samoúčelný experimenty!). Bohužel až na pár silnějších momentů byl tohle pro mě spíš ten skanzen.
Andyk  70 %
3.3.2023 | 16 hodnocení
+ souhlasím
75%...Klasika, velmi mírně modernizované pojetí, úsporná a účelná scéna. Výkony herců velmi dobré, vyvážené. Nelze nevzpomenout na pana Pavelku kdysi v roli Bláhy, nyní mu role prvního radního sedne jako ulitá. V představení byl nejvýraznější. Pochvala také pro pana Orozoviče v roli krejčího Fialy.
MISA2604  80 %
3.3.2023 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu zdařilé představení, pěkná scéna, velmi dobré provedení, výborné obsazení i výkony (p. Pavelka!!).
Potěšili jsme de.
Jerman  80 %
3.3.2023 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Jak milé vidět opětovný a brzký návrat Našich furiantů do "Zlaté kapličky", pouhých 7 let po derniéře legendární Pitinského inscenace, která vydržela na repertoáru dlouhých 12 let. Na několik měsíců předem vyprodané reprízy svědčí o velké poptávce po této české vesnické komedii, která v této nelehké době pohladí po srdci. Františákova režie je v podstatě klasická bez výrazných modernistických prvků, jednoduchá místy prázdná scéna dává prostor pro rej sboru vesničanů. Silnou stránkou inscenace je výborná Kroupova hudba se zpěvy. Hostující herci (O. Malý jako Habršperk či mladičká E. Friedrichová jako Krystýna) vedle bardů ND zcela na úrovni.
321teď  20 %
2.3.2023 | 9 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Davovky hezké, folklorní kostýmy...folklorní. No co k tomu - jak se k tomu máme dnes vztahovat? Proč jsou dnes Furianti aktuální? Nebo spíš v čem je Františákova inscenace aktuální? Prosím - Národní divadlo není muzeum a není ani didaktickým pracovištěm pro zporostředkování pocitu neporozumění studentům druhého stupně a středních škol. Není potřeba pasovat herce to dalších strojených tvarů a karikujících figur a taky to není třeba nazývat "satirickou kritikou reality české vesnice", protože tak to fakt není. Je škoda že se z první české scény, místo prostoru pro širokospektrální tvorbu, jenž má utvářet identitu českého divadla, stává skanzen
Suzana  40 %
2.3.2023 | 321 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
zakonzervováno před staletím, pro školy a svátečního diváka, mnohé herecké osobnosti dostávají minimum prostoru pro promluvu, většinou jen pro mimiku a gestiku
Andělka  80 %
2.3.2023 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Zdařilé představení. Svižně zpracovaná klasika s dobře vybranou a zaranžovanou hudbou. Příjemné herecké výkony, scény s dětmi milé. Po dlouhé sérii alternativních představení plných "explicitních vulgarismů" a nahých těl jsem byla potěšena, že i tradiční divadlo může bavit. Navíc mě namotivovalo přečíst si něco víc i o panu Stroupežnickém a to jsem tedy koukala (aneb co vám ve škole neřekli...).
Jaroslavz  10 %
2.3.2023 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Zoufale mrtvé divadlo, úplně mimo čas a prostor. Předpotopní kostýmy, křečovité herecké výkony, marné předstírání venkovské zemitosti, bezradná režie. To se hraje jen proto, že "klasika do kapličky patří"? Žijeme vůbec v 21. století?
Adam Zelinka  60 %
2.3.2023 | 115 hodnocení
+ souhlasím
na klasiku dobry
Mil68  100 %
4.9.2023 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení!
Tomas78B  100 %
1.9.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Výborné, klasické provedení Našich furiantů. Skvělé výkony všech představitelů.
Marcin.poliakowicz  60 %
5.4.2023 | 3 hodnocení
+ souhlasím
It is said to be a classic Czech drama. I did not recognize the qualities of the text, but I enjoyed the acting of the whole ensemble. I would also like to highlight the music.
Emanuelka  90 %
2.3.2023 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Jak zde již někdo píše, je skvělé, že se do ND vrátilo klasické divadlo(ne že bych nebyla pro moderní inscenace, ale do ND většinou moc nepasovaly). Inscenace krásné plyne, herci jsou výborní, scéna a kostýmy také.
Mohr  90 %
13.5.2023 | 67 hodnocení
Kluk.sedu  70 %
8.5.2023 | 122 hodnocení
Dajcik  80 %
7.5.2023 | 268 hodnocení
Kosan  50 %
7.5.2023 | 256 hodnocení
Lucie Melicharová  60 %
25.4.2023 | 16 hodnocení
Lovervlove.  70 %
12.4.2023 | 29 hodnocení
Divadelnik  70 %
7.4.2023 | 138 hodnocení
Martuska17  70 %
22.3.2023 | 64 hodnocení
Michalmusek  80 %
19.3.2023 | 294 hodnocení
LavinieCamui  80 %
7.3.2023 | 726 hodnocení
Chupetica  50 %
4.3.2023 | 149 hodnocení
Slavek53  80 %
3.3.2023 | 89 hodnocení
SaXion  70 %
3.3.2023 | 35 hodnocení
CercaTrova  70 %
2.3.2023 | 65 hodnocení
Vladimír10  80 %
2.3.2023 | 572 hodnocení
Malawanda  60 %
31.8.2023 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.