Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Tony Kushner

Andělé v Americe

Premiéra: 2.2.2019. Překlad: Jitka Sloupová. Dramaturgie: Simona Petrů, Michal Zahálka. Scéna: Martin Chocholoušek. Kostýmy: Zuzana Krejzková. Hudba: Ivan Acher. Režie: Michal Dočekal.
4:15 (dvě přestávky)


Drama vyprávějící o věcech mezi zemí a nebem, o životních výhrách a ztrátách, o lásce a zradě, o nemoci a smrti, o spravedlnosti a odpuštění – a hlavně o světě jako takovém. Dramatické osudy šesti postav se vzájemně prolínají v kulisách New Yorku poloviny 80. let a splétají dohromady hluboce lidský příběh, který je cynický i dojemný zároveň...
18! v inscenaci je použito stroboskopických nebo jiných silně zábleskových efektů
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
73 %
Hodnocení redakce
Lukáš Holubec 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Holubec 50 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 581)
přínosný / zajímavý komentář
Více viz blog.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Suzana 60 %
(zadáno: 18.3.2019, počet hodnocení: 219)
přínosný / zajímavý komentář
některé výborné herecké výkony, občas zajímavé myšlenky x téma AIDS zastaralé, rušívé momenty - proč štafle na malování, přesun stolu ke stěně, ...
Eviik 80 %
(zadáno: 14.3.2019, počet hodnocení: 279)
přínosný / zajímavý komentář
V prvé řadě musím ocenit zejména nasazení herců - délka představení, střídání postav a převleků - to vše musí být pro ně nesmírně náročné, ale nebylo to na jejich výkonech vůbec znát. Scénář hry rozhodně není pro českého diváka neznalého amerických reálií jednoduchý na pochopení (doporučuji navštívit dramaturgický úvod před představením, který některé věci osvětlí). Moc mě bavily reálné scény, naopak snové pasáže na mě působily trochu nedotaženě. Z herců asi nejvíce zaujal T. Havlínek.
Abigail7 70 %
(zadáno: 13.3.2019, počet hodnocení: 230)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Od inscenace označované za jeden ze sukcesů sezóny jsem očekávala víc. Hra je skvělá, herecké výkony výborné, ale scénické provedení mě nezaujalo zdaleka tak, jak jsem čekala. - Čekala jsem výtvarně zajímavější výpravu i scény halucinací a zjevení. (Ty na mě působily až chudě a nezajímavě, což považuji za škodu.) Čekala jsem i zajímavější režijní pojetí. - Takže ve výsledku oceňuji odvahu uvést takhle dlouhou hru (která uteče skutečně velmi rychle, vázne až úplný závěr) a v podstatě klasické provedení.
Slavek53 80 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 63)
Michal1982 80 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Hned na začátku musím předeslat, že jsem šel do divadla s obavou, abych tu délku představení přečkal ve zdraví.. A přiznávám, měl jsem zbytečné pochybnosti. Moc mě bavily věci, které se odehrávaly ve snech a halucinacích jednotlivých postav. Ondřej Pavelka vystihl právnického prevíta na výbornou, nejvíce zaujal Filip Březina, Tomáš Havlínek, a moc mě bavila Eva Salzmannová. Příjemné strávený nedělní večer a podvečer.
Michalmusek 100 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 168)
přínosný / zajímavý komentář
Super představení, vyloženě herecký koncert všech bez výjimky.
Denisa H. 90 %
(zadáno: 10.3.2019, počet hodnocení: 244)
přínosný / zajímavý komentář
Fascinace. To je hlavní dojem, který ve mně po zhlédnutí rezonuje. Fascinace tématem (neznám předlohu, jiné zpracování), fascinace scénou, fascinace hudbou a zvukovými efekty, fascinace hereckými výkony! Byl to pro mě obrovský divadelní zážitek, kterému bych vytkla jen závěrečnou třetinu, protože ztrácela tempo, nevygradovala.
Určitě chci vidět ještě jednou!
P.S.: Délky není třeba se vůbec bát - jednotlivé části mají každá zhruba 1 hodinu.
Kozmix 0 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Tak a mám to za sebou.První představení, ze kterého jsme (a ne jen my) odešli v první přestávce. Škoda peněz a času. Těšil jsem se na mladého Donutila a bohužel jsem si odnesl jen zklamání a to celkové!!!
Blumarik 90 %
(zadáno: 24.2.2019, počet hodnocení: 213)
LucieSykorova 80 %
(zadáno: 24.2.2019, počet hodnocení: 105)
Lucas89 80 %
(zadáno: 24.2.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Dokonalé herecké výkony, scéna i hudba. Samozřejmě přepálená stopáž, ale s tím jsem počítal, jinak pro mě je to na stejně úrovni jako seriál od HBO.
Pavlinenka 100 %
(zadáno: 23.2.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutečný zážitek, těch několik hodin uteklo díky vynikajicim výkonům všech herců zběsilým tempem. Skvělá scéna, kostýmy, hudební doprovod a hlavně opravdu excelentní výkony! Bravo!
Sonia.mor 100 %
(zadáno: 23.2.2019, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
VYNIKAJÍCÍ!!! Naprosto vyvážené herecké výkony, strhující scénografie, kostýmy, hudba. Hercům jsem věřila každé slovo, každou emoci. Stopáž je delší, ale obrazy se rychle střídají, celé představení působí svižným dojmem. Prostě jedinečný zážitek!
J.anek 100 %
(zadáno: 23.2.2019, počet hodnocení: 215)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Páni! To je krása!
Celá ta velká herecká osmička je skvělá, pro mě ale nejvíc září Eva Salzmannová. Velkým překvapením je Filip Březina - a to už jsem ho viděl mnohokrát.
A těch skvělých režijních nápadů! A Acherova hudba, výtvarné řešení, těch kostýmů a proměn - a nic z toho se mi nezdá samoúčelné.
Nejsilnější scénou je pro mě kadiš za Roye Cohna. Vydržel bych to i s jednou přestávkou. A podotýkám, že seriál znám dobře a mám ho moc rád.
Alcha 100 %
(zadáno: 19.2.2019, počet hodnocení: 73)
Jana Krátká 100 %
(zadáno: 18.2.2019, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé herecké výkony, promyšlená scéna, skvělá hudba, úžasný sbor...délky představení se nebojte, určitě stojí za zhlédnutí.
Jerman 60 %
(zadáno: 17.2.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Do první přestávky svižné, civilní a stravitelné, mezi přestávkami s surrealistickými scénami jak z Ladislava Klímy to místy ztrácelo dech, a poslední třetina se už táhla, často "more of the same" a čekalo se na konec. Škoda, že tato epopej levicového intelektuála o Americe doby Reagana s fokusem na židovskou gay komunitu NYC, kterou kosí AIDS, nebyla inscenována o 20 let dříve. Tato tematika poněkud vyvětrala, Amerika a s ní celý svět jsou již někde jinde a pro českého diváka jsou to myslím obrázky z jiného světa (i když problém AIDS samozřejmě je stále přítomen).
Tomáš Molík 10 %
(zadáno: 17.2.2019, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Seriál byl nádherný, ale toto představení je jen hrůza a utrpení, jedním slovem pro mě strašné... Režijně naprosto roztříštěné, rozvleklé,ve druhé půli stále čekáte, kdy už bude konec a pak ještě přestávka a další nuda a nuda. Jediné co mě drželo na tomto představení, byl vynikající výkon talentovaného Martina Donutila, byl přirozený upřímný (proto mých 10%) nepřehrával, jako všichni ostatní. Nejhorší byli Havlínek, Pacoláková a Kaňoková po celou dobu pouze otřesně zbytečně řvali...
Garfi 60 %
(zadáno: 7.2.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Takové příjemnější neurazí - nenadchne. Stopáž 4:15 se překvapivě dá vydržet celkem bezbolestně, obzvlášť ve druhé třetině. Velmi solidní herecké výkony, celá inscenace ničím nepřekvapí, ale pro tradičního diváka MDP může být velkým zážitkem.
Jana.janka 100 %
(zadáno: 4.2.2019, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Ach....jedním slovem ZÁŽITEK!!! Doporučuji!
Domi.Mac 50 %
(zadáno: 4.2.2019, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem dost zmatená. Epos o Americe 80.let mi do jisté míry připomíná šestihodinový epos Máhabharátu, kterou ABC uvádělo před sedmi lety. Režie zastaralá, scéna nefunguje tak, aby vás bavila 4,5 hodiny. Herci nevyvážení. Salzmannová hraje to, co jsme od ní viděli už tisíckrát, Pavelka zrovna tak. Havlínek podává solidní výkon, Dvořákovi dochází výrazně dech v průběhu. Nad vším ční otřesný výkon Donutila jr., který byl vyloženě příšerný. Kaňoková s Březinou pobavili, ale Pacoláková moc nevěděla, co vlastně hraje. Avizovaná událost roku se zdaleka nekoná. Zklamání. 50%
Petr.trep 70 %
(zadáno: 4.2.2019, počet hodnocení: 145)
Národosolsobě 50 %
(zadáno: 4.2.2019, počet hodnocení: 272)
Jaroslavz 50 %
(zadáno: 3.2.2019, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Amerika 80. let, propletenec osudů, hodně gayů, hodně AIDS, politika a mystika, všeho dost, všeho MOC. Čtyři a půl hodiny utečou docela v pohodě. Konec se táhne jak žvýkačka na botě. Režijí všehochuť, herecký průměr, Pavelka přesně podle očekávání, Salzmannová umí pobavit. Havlínek s Dvořákem bezvadní. Hlavně Havlínek je tahoun představení. Kaňoková snaživá, ale jde to. Donutil jr. se snaží a smaží, a nejde to.
Vaklav 60 %
(zadáno: 3.2.2019, počet hodnocení: 187)
přínosný / zajímavý komentář
čas - 4:25 (2.2.2019)
Šel jsem na představení s čistou hlavou. Neznám seriál.
Bylo se celkem na co dívat, hra se táhla až ke konci, kdy jsem vlastně podle času čekal na konec. Myslím, že více diváků. Oddech při vyhlášení poslední části byl sborový (logicky po 4 hod.). Při ohlášení epilogu jsem měl chuť již dále nečekat, ale dokoukal jsem vše.
Vlastně mi to přišlo málo úderné a naléhavé. Možná, že jsem zcela nepřijal východiska autora a zacílení hry. Ale některé výjevy a momenty byly zajímavé.
Celkově - poměrně zajímavá zkušenost. Ale čekal jsem trochu více.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.