Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Smrt obchodního cestujícího

Premiéra: 14.12.2019. Překlad: Luba Pellarová, Rudolf Pellar. Dramaturgie: Simona Petrů. Scéna: David Marek. Kostýmy: Zuzana Krejzková. Hudba: Ivan Acher. Režie: Michal Dočekal.
2:00x


Nejslavnější drama Arthura Millera. Requiem za sen jednoho obyčejného člověka, který se probouzí z třpytivého snu do nemilosrdného rána reality. Snu o úspěchu, popularitě, ocenění, naplnění, rodině jako z reklamy na životní pojištění. Ale Willy Lohman je jenom obchodní cestující za volantem otřískaného auta. V rozpadajícím se domě s hypotékou a ledničkou na splátky. Kde skončí jeho jízda čím dál složitějším světem? Komu by ještě prodal vlastní důstojnost? Na sklonku života zjišťuje, že dosáhl jediného – pro všechny má větší cenu mrtvý než živý...
Volby

Hodnocení (31)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 70 %
(zadáno: 6.4.2020, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Dramaturgická volba slavného Millerova dramatu reflektuje dobu, která klade důraz na přínosnost pro korporátní systém a výkonnost. Stavba hry se již vzpírá současnému jevišti, proto oceníte její zhutnění, drobná oslabení některých rovin není neúctou k autorovi. V ABC vznikl působivý obraz degradace člověka, jenž se kvůli tomu propadá do iluzí, ztrácí veškerou empatii a „získává“ schopnost zraňovat. Obsazení Miroslava Donutila je přiznaný obchodní tah, ale vnímat to tak nebudete: obsáhne Willy Lomana s velkou přesvědčivostí a citem pro psychologickou kresbu. Výkon Zuzany Kronerové v roli Lindy je dalším pilířem inscenace.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 14.1.2020, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Realita vysávající tržní ekonomiky, kde je hodnota člověka posuzována podle toho, co může „systému“ nabídnout, je tématem stále aktuálním. Stavba Millerovy hry s retrospektivami a snovými sekvencemi není v původním rozsahu pro dnešní jeviště ideální, v MDP se správně pokusili o krácení. Nepopisná koncepce scény nezvykle pracuje s rozličnými symboly a odkazy. Časové roviny by snesly ještě výraznější odlišení. Kladem je i práce režiséra s herci. V hlavní roli se sice M. Donutil zcela neoprostil určitých návyků, ale zklamáním jeho výkon nebyl a i díky němu některé momenty vyzněly silně. Jako Linda Z. Kronerová excelovala.
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 13.12.2019, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
V mnoha ohledech řemeslně povedený kus. Krásně vykresleny jednotlivé charaktery, jejich jednání a motivace. V tomto směru výtečná ústřední čtveřice, tedy oba Donutilové, Z. Kronerová a V. Dvořák. Hlavní myšlenky jsou zde myslím jasně a srozumitelně podány. Celoživotní honba za něčím u čeho nakonec zjistíme, že nemá takový význam. Obelhávání sama sebe, obviňování druhých či život na dluh. Je tam toho hodně a jako divák jsem se určitě nijak nenudil. Přesto chybělo tomu něco co by z toho udělalo silnější zážitek. Samotný konec je dobře zvládnutý, ale myslím nijak nepřekvapí a vede k němu delší cesta než délka hry snese.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
LucieSykorova 80 %
(zadáno: 17.7.2020, počet hodnocení: 130)
přínosný / zajímavý komentář
Překvapení sezony
Avlis 100 %
(zadáno: 8.3.2020, počet hodnocení: 117)
přínosný / zajímavý komentář
Pan Donutil st. hral úžasně, na konci obecenstvo rozbrečel. Výborná byla i Z.Kronerová, V.Dvořák a mladý Donutil. Na závěr zasloužený standing ovation
Rehor 70 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Život z provizí.
Honza1 70 %
(zadáno: 27.1.2020, počet hodnocení: 84)
přínosný / zajímavý komentář
75% - Toto drama jsem viděl kupodivu poprvé, tak nemohu srovnávat. Bylo to více než dobré, ale chybělo něco, co by z toho udělalo silnější zážitek, na který si člověk vzpomene i po letech. Poctivé divadlo, ale bylo to tak nějak od začátku do konce všechno předvídatelné. Žádný dějový zvrat se nekonal. Téma jasné, srozumitelné, v dnešní době (bohužel) nic co by nějak výrazně překvapilo. Dvě hodiny v kuse u nekomediálního představení jsou docela dlouhé. Na druhou stranu, přestávka by asi také neprospěla. Za velmi dobré herecké výkony hlavních představitelů bych dal 5% navíc.
Fedorocko 70 %
(zadáno: 2.1.2020, počet hodnocení: 563)
přínosný / zajímavý komentář
Opravdu výborné výkony 2+2 hlavních představitelů, téma hry náročné,ale zážitek moc hezký.
Zma 70 %
(zadáno: 31.12.2019, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Dvě hodiny bez přestávky jsou přece jen dlouhé...Panu Donutilovi staršímu nebylo vzadu místy rozumět.
JirkaS 90 %
(zadáno: 31.12.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Je to krásné, odvíjí-li se na jevišti silný příběh, při němž divák pocítí smutek nad osudy hrdinů. M. Dočekal citlivě přistoupil k inscenování americké klasiky, kdy nechává vyniknout ústřední čtveřici, z níž prim hraje dokonalá Z. Kronerová, která emoce u své postavy dávkuje přesně a sebejistě. Vedle ní pranic nezaostává skvělý Miroslav Donutil, který dává v mžiku zapomenout na své komediální umění a stává se zničeným mužem semletým stářím. V. Dvořák a Martin Donutil pak skvěle přispívají k výslednému dojmu. K tomu jednoduchá, ale plně funkční výprava, a je zaděláno na zážitek! /27.12.2019/
BarboraSalome 90 %
(zadáno: 30.12.2019, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající inscenace. Zasáhla mě. Skvělá hra A. Millera výborně provedena. Aplaus ve stoje plným právem. Skvělý návrat Miroslava Donutila na pražské jeviště.
KSnow 80 %
(zadáno: 29.12.2019, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pro tuhle Millerovu hru mám v srdci zvláštní místo - o to více na mě zapůsobilo, jak zdatná Dočekalova režie (pro jehož styl asi začínám mít vážně slabost) dokázala za pomoci minimalistické scény ještě více zdůraznit pro mě ty nejzásadnější myšlenky a momenty. Hraní bez přestávky také dalo inscenaci tak potřebnou sevřenost a naléhavost. Jen herecké výkony se obecně rozjížděly trochu pomaleji, ale v krizových scénách už byli všichni stoprocentně přesvědčiví - a především Miroslav Donutil svým podáním vyvolal silné emoce.
Suzana 40 %
(zadáno: 22.12.2019, počet hodnocení: 267)
přínosný / zajímavý komentář
bez zřetelného a zajímavého režijního nápadu, zdlouhavé, nudné
Domi.Mac 60 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 52)
přínosný / zajímavý komentář
Dobré. Hra, která dostala Pullizerovu cenu je skvělá sama o sobě. Dočekal je schopný režisér a Kronerová si představení urvala pro sebe. Dvořák velmi dobrý, oba Donutilové pro mě jsou spíše zklamáním. Donutil starší předvádí výkon, který čekáte a kouzlo Donutila mladšího jsem zatím neobjevila. Rozhodně ale kvalitně strávený večer. 65%
Milan kucera 80 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Po letech jsem se konečně dostal k této ikonické hře a musím říct, že mě nastudování v ABC nezklamalo. Hra o nalhávání si, že bude líp, o marné snaze uniknout svému osudu, ale i o naději. Vše již bylo řečeno- skvělá Z. Kronerová, přesný a uměřený M. Donutil. Martin Donutil i Viktor Dvořák též dobří... Velmi zdařilá hudba- z povzdálí se stále opakoval motiv s křídlovkou .. Vhodné je i dvouhodinové rozvržení bez přestávky .. Doporučuji!
Bova 80 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Herecký koncert pana Donutila a paní Kronerové,která to měla o to těžší,že svoji roli ztvárnila v bravurní češtině.Dobrý tah na branku byl,že představení bylo bez přestávky.Hra pak měla větší intenzitu.
Michalmusek 100 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
Donutil, Kronerová a Dvořák jsou hlavními tahouny této zdařilé inscenace. Hra není jen o americkém snu, který se nekoná, ale i o nepřiznání si reality a o nejednoduchých rodinných vztazích. Jedná se o drsnou realitu nenaplněných snů. Scéna je velmi jednoduchá, ale účelná.
J.anek 80 %
(zadáno: 16.12.2019, počet hodnocení: 320)
přínosný / zajímavý komentář
Tahounem inscenace je Zuzana Kronerová. Je jednoduše vynikající. Dojemná, zarputilá, autentická, silná. Donutil obstál se ctí (tedy oba obstáli) a vůbec je to herecky moc dobrá inscenace. Nehraje se tolik o americkém snu, jako spíš o (ne)schopnosti přiznat si pravdu. Čelit realitě. A to mě moc bavilo. A děsilo.
Jaroslavz 10 %
(zadáno: 15.12.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Zbytečná inscenace, statická a užvaněná s tristním Donutilem v hlavní roli. Scéna neladí s tradicionalistickou režií. Pozitivem je jen Zuzana Krónerová, ale ta tuhle televizní žvanírnu nezachrání.
Jana Krátká 100 %
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Hra je sice bez přestávky, ale má svižné tempo, ani na chvíli nenudí. Režie je skvělá a ještě lepší herecké výkony. Pan Donutil úžasný, věřila jsem mu každé slovo. Představení chytí za srdce, člověk začne přemýšlet, jak je na tom on sám. Střídaly se emoce, smích, pláč, zlost, bezradnost, soucit.... Krásně prožité 2 h, díky!
Tomas22 50 %
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 88)
přínosný / zajímavý komentář
Skvela Z. Kronerova!
Honzy 70 %
(zadáno: 13.12.2019, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Americké drama SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO v divadle Abc v réžii M.Dočekala je postaveno především na výborných hereckých výkonech.Ty se týkají hlavně otce a syna Donutilových,Z.Kronerové a V.Dvořáka.Škoda, že se nenaplnily ambice vytvořit 100% činoherní divadlo.Jde o to, že se nepodařilo diváka více zapojit do děje a přenést emoce.Místy hra ztrácí tempo, zvláště v hojných retrospektivách.Celkově i závěr dramatu není bohužel vrcholem inscenace.Moderní scénografie nepůsobí vždy funkčně.Přesto tato hra patří k lepším kusům uváděných v Mdp.Psáno z předpremiéry 13.12.2019 Hodnocení 70%.
Studený Čumáček 70 %
(zadáno: 13.12.2019, počet hodnocení: 163)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Jsou herci, kteří řeknou, že Willyho Lohmana ani za zlatý prase. Že se touhle rolí herecky končí. Že je to role pro starý. Tak evidentně to tady není zas tak žhavé.
Willy Lohman je návratem Miroslava Donutila na pražské jeviště. Je návratem úspěšným, o to sympatičtějším, že vedle něj svítí i Zuzana Kronerová, Viktor Dvořák či Martin Donutil.
A proč jen 75%? No...místy hra překvapivě zpomaluje, v některých "návratech" či scénách se sousedem, nejde však o hereckou, ale spíš o dramaturgickou chybu. A ještě jedna potíž, představení má zřetelnou novou jiskru, ale ten prastarý kabátek...
Valmez 70 %
(zadáno: 1.9.2020, počet hodnocení: 204)
Jindrah 60 %
(zadáno: 9.3.2020, počet hodnocení: 27)
Snekac 70 %
(zadáno: 7.3.2020, počet hodnocení: 108)
Dovemummy-Alena S. 60 %
(zadáno: 6.3.2020, počet hodnocení: 146)
Unionboy 80 %
(zadáno: 6.3.2020, počet hodnocení: 216)
Kosan 70 %
(zadáno: 6.3.2020, počet hodnocení: 186)
Dajcik 70 %
(zadáno: 6.3.2020, počet hodnocení: 196)
Xcepek 70 %
(zadáno: 14.1.2020, počet hodnocení: 543)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.