Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Bílá nemoc

Premiéra: 22.4.2023 | 1:35x
Prorocký obraz světa ve slavném dramatu Karla Čapka. Do společnosti na pokraji války a s nacionalistickým vládcem v čele přichází pandemie nemoci, na niž není lék. Když doktor Galén proti bílé nemoci lék nalezne, má pro jeho distribuci jedinou podmínku: své tajemství vydá, pokud se všechny vlády dohodnou na mezinárodním míru. V zemi, kterou vede nacionálně militantní Maršál, se zdá taková podmínka nemyslitelná. Maršál cítí jako svou svatou povinnost skrze válku pozvednout národ. Zbrojí se a mnozí na zbrojení vydělávají. Galén odmítne léčit, zachraňuje jen ty nejchudší, bezbranné...
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
75 %
75611000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
19.9.Čt19:00vstupenky
9.10.St19:00anglické titulkyvstupenky
30.10.St19:00vstupenky
19.9.Čt19:00 vstupenky
9.10.St19:00 vstupenky
anglické titulky
30.10.St19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (68)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
12.9.2023 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Dramaturgie MDP sáhla po Čapkovi, události si o to řekly samy, a inscenuje ho v hutném digestu replik hry, s obroušeným tezovitým vyzněním, lehkým vizuálním či situačním rámováním a dobovými citacemi na adresu Čapka, z nichž čiší stejná maloduchost jako z dnešních výkřiků extrémistické scény. Silně zastoupeno je i téma manipulace. Nápad na obsazení postav Galéna a Maršála stejným představitelem má logiku v zaťatosti obou figur. Miroslav Donutil „dvě strany téže mince“ odlišuje kadencí slov a je bezpochyby diváckým lákadlem, ale přesvědčivost zůstala ne vždy uhlídána. V té vychází poutavěji Sigelius (M. Kačmarčík) nebo Krüg (E. Salzmannová).
Pavel Širmer  70 %
16.5.2023 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Válečná doba a s ní nemoc zabíjející starší generaci - zamrazí, že se smutně aktuální Čapkova slova nemusela pozměňovat. Výrazné krácení a úprava jsou základem dynamické inscenace vypořádávající se se zastaralou formou původního textu pomocí rozmanitých a vzájemně souznících postupů (scénografické nápady, light design, zpívané pasáže v latině, kontextové citáty). Opodstatněné obsazení dvou hlavních rolí jedním hercem, s náročným úkolem však M. Donutil zatím místy zápolí. Jako Sigelius zaujme M. Kačmarčík, není však zřejmé, proč mu byla svěřena i role matky. Naopak mužskou roli Krüga E. Salzmannová ve scénách s Maršálem obhájí.
Lukáš Dubský  60 %
28.4.2023 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
65%. Na inscenaci Michala Dočekala se dobře kouká, nenudí a nabídne i několik silných scén, ale jako celek mě emocionálně minula. Je dobře, že se režisér s dramaturgyní rozhodli zkrátit Čapkovu místy tezovitou hru, inscenace má díky tomu svižné tempo. Výborná je hudba I.Achera, dobře působí i krvavě rudá scéna. Trochu zbytečné jsou citáty dobové diskuse o Bílé nemoci. Obsadit role Galéna a Maršála jedním hercem dává logiku - oba to jsou stejně zaťatí fanatici, jen každý na jiné straně barikády. M.Donutilovi dobře vychází starostmi znavený doktor, jeho Maršál ovšem nepůsobí dojmem charismatického vůdce fanatizujícího davy. (více v článku na blogu)
Anežka Kotoučová  70 %
28.4.2023 | 230 hodnocení
+ souhlasím
"A já nesmím svůj lid připravit o jeho vítězství! - "Ani o jeho mrtvé, že?"
Michal Dočekal vytvořil v MDP další povedenou aktualizaci klasického díla. Poměrně těžkopádný a tezovitý Čapkův text transformoval do velmi svižné, zkrácené moderní inscenace, která je v dnešní době vzhledem k pandemii koronaviru a probíhající válce bolestně vypovídající a aktuální. Dvojrole Maršála a Galéna je dobrým nápadem, neboť jsou si tyto postavy velmi podobné, usilují o rozdílné cíle, avšak podobně extrémními metodami. Miroslav Donutil mě příjemně překvapil, byť je znát, že tak náročná role jej přece jen již poněkud zmáhá.
75%
Helena Grégrová  70 %
27.4.2023 | 1688 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Záživná, barevná, svižná a moderní inscenace Michala Dočekala akcentuje zejména linii konfrontačního střetu dvou nesmiřitelných postojů - militantního a pacifického. Nápad pojmout Maršála a doktora Galéna jako dvojroli pak zdařile poukazuje na úskalí jejich až fanatické neústupnosti i skutečnost, že nic nikdy není jen černé ani jen bílé. Čitelně je také prezentováno, jak snadno lze manipulovat stádní společností a ovlivňovat její názory, lidská nepoučitelnost zarezonuje silně a mrazivě. Žel Miroslavu Donutilovi jako by začal docházet herecký dech, nenabízí zde nic nového a přechod z jedné do druhé postavy místy nezvládá úplně přirozeně.
Iva Bryndová  70 %
27.4.2023 | 578 hodnocení
+ souhlasím
65% Moderní a výrazně obrazotvorné pojetí klasiky, jak je pro M.Dočekala typické, baví. I když je hlučné, zpívá nesrozumitelně (snad latinsky), i když je text zkrácený a proložený zcizovacími prvky (promluvy autora, scénické poznámky, anonymy či zcela konkrétní, podepsané, komentáře na adresu autora, který svými postoji vyvolával značnou nevoli). Nebo spíš DÍKY tomu všemu, díky částečnému odtržení od prosté předlohy baví a funguje. Bohužel také spoléhá na hlavní dvojroli a M.Donutil pro ni za mě nebyl dobrou volbou. Stylizace unaveného doktora je pochopitelná, ale primárně v obou rolích předvádí polohy již dříve užité/viděné a nepřesvědčil.
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
26.4.2023 | 914 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Velice zdařilá dramatizace tohoto Čapkova dramatu. Inscenace funguje více než dobře, neztrácí tempo, drží si energii i divákovu pozornost, neměl sem žádná slabší místa. Povedená a funkční scéna, výtečná hudební složka i samotné zpěvné pasáže. Trefné převedení hlavní role do dvojrole, neb se dá hezky vnímat jako 2 stránky téže mince a dost těžko říct, která je ta horší. V každém případně žádná nás jako lidstvo nevykoupí. Celkově hra pěkně drží tu správnou dávku šílenosti a utopie, takže to krásně rezonuje, obzvláště v dnešní době. Herecky dobrý M. Donutil, též pak E. Salzmannová a hodně zaujal K. Krhovják. Rozhodně stojí za pozornost. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
ToPe  100 %
29.5.2024 | 45 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá scéna, skvěle zpracované téma, výborné vizuální metafory!
Denisa H.  70 %
20.4.2024 | 383 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Rozhodně se nedá říct, že by inscenace neměla mou pozornost, naopak - hned, od samého začátku. Oceňuji, že si ji udržela po celou délku představení. Příčinou je určitě i neotřelý vizuál, výrazná scéna a hudební složka. Herecké výkony byly pro mě tímhle vším až trochu upozaděny, každopádně to neznamená, že by nebyly dobré. Zejména M. Kačmarčík mě zaujal. M. Donutil byl výborný jako doktor Galén, v roli maršála souhlasím s názory, že tak nevynikal. Z celku mám bohužel dojem, že myšlenka zůstala zanesena formou...
Petribeki  70 %
18.2.2024 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Moc dobře udělané představení. Moderní úprava se mi líbí a mladí by se nemuseli v divadle konečně nudit. Představení jde s dobou a to je plus.
Marsed  70 %
8.1.2024 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé zpracování Čapka. Myslím, že by tato nadčasová hra v tomto provedení, mohla přilákat i mladší diváky.
Čiko  50 %
1.1.2024 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
55%
Tuto Čapkovu hru jsem viděl poprvé a řekl bych, že napsal zajímavější kusy. I když téma je to nosné. Jeden z problémů vidím v obsazení.
Miroslav Donutil je rozhodně přesvědčivější jako doktor Galén, než jako Maršál. Ale celkově mám pocit, že se mi v žádné inscenaci nelíbil méně než v této. Naopak velmi dobře se své postavy zhostil Milan Kačmarčík.
Bílá nemoc se hraje na českých jevištích poměrně málo, přesto doufám, že ji v budoucnu budou inscenovat i jinde, abych měl srovnání...
Karel1964  80 %
31.12.2023 | 90 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Skvělý pan Donutil. Jeho přepínání mezi doktorem Galenem a maršálem bylo úžasné. A super nápad s latinským zpěvem. Dodalo to představení ještě větší naléhavost.
A strašné je, že Bílá nemoc vypadá, jako by jí Karel Čapek napsal před rokem. Jde z toho hrůza, jak je představení aktuální.
Andyk  80 %
18.12.2023 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu velmi dobré představení. Srozumitelné, bez příkras, řečeno vše to, co a jak musí zaznít. Herecké výkony OK. Scéna, dramaturgie, kostýmy také...povedlo se. Další ze skvělých představení v MDP na téma Čapek. Čím to je, že Čapek se tady prostě "umí"?
PetraHav  50 %
4.12.2023 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Forma i zpracování se mi líbilo. Skvělý výkon Miroslava Donutila ( a to nejsem jeho fanoušek), ostatní herci průměrní. Obzvláště špatný výkon Milana Kačmarčíka a obsazení Evy Salzmannové do mužské role vyloženě nešťastné. Super nápad s odvyprávěním děje v latinské písni.
Fr2709  90 %
26.11.2023 | 191 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení. Scénou počínaje a hereckými výkony konče.
DivadelniFan  90 %
14.10.2023 | 357 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
95%
Fenomenální představení! Jsem velmi mile překvapen. Skvělé zpracování - zpěvy silné, poznámky zajímavé, výkony bez chybičky. Miroslav Donutil byl v hlavní dvojroli výtečný! Když hrál maršála, šel z něj až mráz po zádech. Velmi zaujali také Radek Melša a Kryštof Krhovják - po herecké i pěvecké stránce. Všem doporučuji, protože tohle fakt stojí za to! Děkuji vám!
Vladimír Rogalewicz  100 %
14.10.2023 | 812 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Skvělá inscenace. Je hrozné, že na Čapkově příběhu není nutno vůbec nic měnit a je dnes nanejvýš aktuální. Úžasná úprava (která jde ruku v ruce s režií), která zastaralý Čapkův text ohlodala a zestručnila až na kost. Velkou zásluhu na skvělém představení má i Dragan Stojčevski a Ivan Acher. A oslava hereckého koncertu na závěr. Pro Miroslava Donutila je to asi vůbec nejlepší herecká kreace, jakou jsem viděl. Velice dobří a zapamatovatelní byli též Salzmannová, Kačmarčík a konečně i všichni ostatní. Celkově velice povedené a z aktuálnosti mrazí!
Jan Vorlíček  80 %
13.10.2023 | 78 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Neumím si moc představit, jak lépe přiblížit toto Čapkovo dílo mladé generaci, a vyvolat v nich spoustu otázek, ke kterým dnešní doba přímo vybízí.

Hra drží tempo, neruší ani scéna, ani operní vložky, ani záměny pohlaví herců a postav, ani starý bard Donutil.
Zzzz  80 %
22.9.2023 | 108 hodnocení
+ souhlasím
Neurazí ani nenadchne. Příjemný průměr.
Briseis  80 %
12.6.2023 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Na Bílé Nemoci v ABC je vidět, jak moc je dílo nadčasové zrovna v této době a při některých pasážích se vám zajisté vybaví události posledních dvou let. Pojmout Galéna a Maršála jako dvojroli je úžasný nápad. Nicméně více než Donutil zaujme Milan Kačmarčík jako Sigelius a Matka. V zahraničí se běžně obsazují do mužských rolí ženy, ale rozhodně je nemaskují knírem, takže pokud tam je tento záměr, tak skutečně nechápu, proč se z Barona Krüga zkrátka neuděla Baronka Krügová. To je však jediná vada na kráse celé inscenace. ABC má další povedený kus.
LenkaAK  40 %
2.5.2023 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Když jsem se zabrala do úžasného děje, bylo napětí přerušeno zpěvy nebo samotným Čapkem. Opravdu škoda těch vsuvek, rušilo mi to divácký zážitek a nelíbilo se mi to, nepasovalo mi to. V první půlce zářil doktor Sigelius (Kačmarčík) a ve druhé už to bylo sólo pro Donutila v jeho dvojroli. Výkon barona Krüga mě zklamal, nemastné neslané, neuvěřitelné. V divadle se mi rudá scéna líbila, minimalistické kostýmy se hodily. Akorát jsem měla ještě druhý den před očima červené záblesky.
Jaroslavz  20 %
30.4.2023 | 83 hodnocení
+ souhlasím
To se tedy hodně nepovedlo. Vnejšková aktualizace apartní scénou a kostýmy bez pokusu o výklad. Žádná režijní koncepce, jen sbírka módních inscenačních postupů. Tragickým omylem je záměna pohlaví, mužská role hraná ženou a naopak. Za hranicí dobrého vkusu je pak ústřední dvojrole ve vyšeptalém ztvárnění Miroslava Donutila. Obě protikladné role jsou v jeho podání jen okoukaná šarže nejhrubšího zrna. Procenta jen za hudbu a výtvarný koncept, který ovšem není samospasitelný.
JirkaS  90 %
29.4.2023 | 368 hodnocení
+ souhlasím
Kombinace klasického a moderního pojetí, ovšem s důrazem na text Čapkovu dramatu pomohla natolik, že mě to překvapilo. Byť příliš nechápu, že část děje je pojatá jako opera zpívaná v latině, stejně tak nechápu, proč muže hraje žena a ženu hraje muž, nechápu ani promluvy či kritiky týkající se samotného Čapka. Překvapivě nic z toho nepůsobilo rušivě, jen nepochopitelně. Méně je někdy více. M. Donutil hraje stále dobře, ale rozlišitelné jeho role příliš nebyly. To však nebrání silnému dojmu, jež jsem si z inscenace odnesl. Ani na vteřinu jsem se nenudil a nechal na sebe působit tu sílu, která z inscenace prýštila. Tohle byl zážitek! /28.4.2023/
CouldWeStartAgainPlease  90 %
24.4.2023 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Nečekala jsem to, ale za mě velmi překvapivý a pozitivní zážitek! Michal Dočekal hru zkrátil na příjemnou hodinu a půl, vše podstatné nechal, podařilo se mu vytvořit vizuálně poutavou inscenaci se zajímavým použitím hudby a principů Brechtova epického divadla. Záměru rozumím, ale osobně bych vypustila čtení scénických poznámek, divák by pochopil a dále bych neobsazovala ženu do mužské role (E. Salzmannová jako baron Krüg) a muže do ženské, přijde mi to zbytečné, i když zmíněný Brecht to dělal taky. Zajímavé spojení Galéna a Maršála do dvojrole, Miroslav Donutil příjemně překvapil. Seděli jsme úplně vzadu a rozumět mu bylo výborně. Doporučuji.
RaB  70 %
23.4.2023 | 378 hodnocení
+ souhlasím
Dočekalovi moderní pojetí šly, jdou a snad i nadále půjdou. Klasika převedena do současnosti bez zbytečných trapností.
M. Donutil, ač je to skvělý herec, čas se již na jeho výkonech podepsal - potřeboval by minimálně port a dle reakce na děkovačce (viditelná únava) ani sám takové představení již nezvládne - 100 minut neodejde z jeviště.
Ve vedlejších rolích skvělí Krhovják a Melša (kterému se vstup na pražskou scénu opravdu povedl).
Nechápu, proč Salzmannová opět v MDP hraje v takovém kostýmu - nešlo by jí dát už něco normálního/civilního? Zde například mužské postavy. Milostný opravdu hodně slabý "herecký" výkon.
Suzana  60 %
23.4.2023 | 343 hodnocení
+ souhlasím
dobrá současná hra, minimalistická scéna, zpěvy jakoby esperantského stylu, jednoduché a funkční kostýmy, velmi dobří Melša i Kačmarčík v několika rolích, výborný a přesný Krhovják, ukázka lidské licoměrnosti
Jana.janka  90 %
22.4.2023 | 81 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nadcasovy Capek.
Skvely Krhovjak, Donutil mile prekvapil. Obcas mu neni ale rozumet.
Slaby Milostny.
Fabtasticka scena a hudba, zpevy.
Karel Toman  40 %
22.4.2023 | 67 hodnocení
+ souhlasím
Dobrá scéna, občas zbytečné projekce, téma Čapkovy hry aktuální, i když trochu moc moralizující, v inscenaci je ale vše podáno prvoplánově a okatě. Nechápu, proč hraje Miroslav Donutil dvojroli, nepřipadá mi to jako nosný nápad. Ale nejhorší na tom je, že se nehodí ani na jednu, nepůsobí totiž dostatečně charismaticky, nejde mu ani vždy rozumět. Zklamání.
Snekac  90 %
22.4.2023 | 305 hodnocení
+ souhlasím
Moderní zpracování, téma hry mimořádně aktuální, opravdu povedené.
Fríťa  100 %
30.5.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tohle mě opravdu bavilo od prvního okamžiku. Naprosto vynikající obsazení, kulisy, ZPĚV (který byl v latině a byl d o k o n a l ý). Člověk se naprosto orientuje v ději, ví, co se jak děje, prostě skvělé. Určitě pujdu znovu.
Onndra  80 %
6.6.2024 | 58 hodnocení
Michalvacek  90 %
30.5.2024 | 43 hodnocení
Foook  70 %
30.5.2024 | 46 hodnocení
Nemeceko  70 %
30.5.2024 | 33 hodnocení
Xcepek  60 %
29.5.2024 | 668 hodnocení
Gabinka  70 %
15.5.2024 | 29 hodnocení
Braddy  60 %
7.4.2024 | 214 hodnocení
Johan Čáp  60 %
7.4.2024 | 15 hodnocení
Petr-sima  80 %
25.3.2024 | 121 hodnocení
Lovin  90 %
12.3.2024 | 272 hodnocení
BPur  100 %
20.2.2024 | 13 hodnocení
MatildaReda  100 %
20.2.2024 | 8 hodnocení
LadaNovak  100 %
16.2.2024 | 12 hodnocení
Dominator35  70 %
13.2.2024 | 11 hodnocení
Ivo Čapek  70 %
16.1.2024 | 28 hodnocení
Tamcitu  70 %
16.1.2024 | 63 hodnocení
Birter  90 %
4.1.2024 | 202 hodnocení
Vladimír10  80 %
7.12.2023 | 646 hodnocení
Nickmik  60 %
5.12.2023 | 76 hodnocení
Peříčko  40 %
15.11.2023 | 17 hodnocení
NinaAvr  70 %
15.11.2023 | 13 hodnocení
Nezavisla  70 %
13.11.2023 | 63 hodnocení
Plšík  100 %
26.10.2023 | 782 hodnocení
MiriVili  90 %
26.10.2023 | 39 hodnocení
Jeff23  60 %
21.6.2023 | 80 hodnocení
Freebird  80 %
18.6.2023 | 82 hodnocení
Hufulek  40 %
18.6.2023 | 14 hodnocení
Michalmusek  90 %
6.6.2023 | 318 hodnocení
Kucavik  90 %
2.5.2023 | 14 hodnocení
Adam Zelinka  80 %
2.5.2023 | 239 hodnocení
LavinieCamui  80 %
1.5.2023 | 842 hodnocení
Ferouser  60 %
28.4.2023 | 31 hodnocení
Gimli35  60 %
28.4.2023 | 290 hodnocení
HodnaTeta  80 %
27.4.2023 | 184 hodnocení
Eden  80 %
24.4.2023 | 56 hodnocení
Unionboy  90 %
22.4.2023 | 466 hodnocení
Kubca  40 %
22.4.2023 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.